МАКЕДОНИЈА

„Гаши целиот мандат ќе зборува на албански јазик“ – Кабинетот на собранискиот спикер и одговори на Костадиновска – Стојчевска

Прво на албански, па на македонски. На овој начин новиот собраниски спикер Африм Гаши положи заклетва. Во моментот кога се случи ова, никој не реагираше...

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски пораз на претседателски и парламентарните избори, каде партијата заедно со коалицијата успеа да...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран за нов претседател на Собранието. Како единствен кандидат предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“...

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под покровителство на Македонската Таеквондо Федерација. На турнирот учествуваа повеќе од 300 учесници вклучувајки и...

БОМБА: Села оди со Ахмети – ЕВЕ колку пратеници ќе добие, познати и имињата

Постигнат е договор меѓу првиот човек на ДУИ Али Ахмети и Алијанса за Албанците крилото на Зијадин Села. Договорот се однесува на листите за пратеници...

ГОЛЕМ БРОЈ НА ПАРТИИ: СДСМ денес потпиша коалициски договор со повеќе од ДЕСЕТ партии – еве кои

СДСМ денес постигна договор со своите коалициски партии, кои бројат повеќе од 10 партии. Еве го нивното соопштение: Формирана „Коалиција за европска иднина“ која ќе...

Потрагата по двегодишното девојче во Србија се проширува

Потрагата по исчезнатото двегодишно девојче Данка Илиќ се проширува и на населените места околу Бањско поле, соопштија српските власти по речиси 24 часовното трагање...

Бојан и Ненад ја споделија убавата вест: Браво луѓе – собрани 600.000 денари за Искра

Добро познати лица од медицинскиот свет, Ненад Лазаров и Бојан Трајковски, како и Љупчо Петковски, се дел од водечките луѓе во проектот „ECrowd.mk“, каде...

Битола станува гигант: Немаше ниту еден, сега наеднаш ќе добие ДВА мола – познати и имињата

Во август треба да се отвори првиот маркет на „Лидл“ на влезот во Битола. До него се гради голем трговски центар наречен „Блис“ Битола досега...

ВО ЖИВО: Врне снег на Попова Шапка, Стража и Маврово

Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на Попова Шапка и на планинскиот превој Стража. Во Маврово врнежите се помешани од дожд и...

Популарни вести