ЕКОНОМИЈА

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски пораз на претседателски и парламентарните избори, каде партијата заедно со коалицијата успеа да...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран за нов претседател на Собранието. Како единствен кандидат предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“...

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под покровителство на Македонската Таеквондо Федерација. На турнирот учествуваа повеќе од 300 учесници вклучувајки и...

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на...

Интервју со заменик Генералниот Директор на АД Мепсо Никола Рилак: Развојот на МЕПСО беше и ќе остане мој императив во работењето

Нашиот портал направи интервју со заменик Генералниот Директор на АД Мепсо, Никола Рилак, во кое открива многу интересни, но и непознати работи за јавноста....

Повеќе нема издавање брзи кредити без физичко присуство на клиентот

Почна примената на Правилникот за утврдување кредитен ризик, кој го донесе Министерството за финансии, со што се врши системска контрола во работењето на финансиските...

Најнова вест: Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден до два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за...

УБАВИНИ: Нов директен лет од Скопје до островот Крф од јуни

AEGEAN ќе лета на оваа сезонска авиолинија, Скопје – Крф, до крајот на септември, со 2 неделни фреквенции, или секојa сабота (недела) и секој...

Градежници од Косово го преплавија Скопје – градат куќа за само 7 дена, наплаќаат 300 евра по квадрат

Во последно време, градежни работници од Косово станаа популарен избор за градење на куќи и викендици во Скопје. Овие работници, кои доаѓаат од различни делови...

Најбогатите Американци станаа уште побогати за два трилиони долари

Најбогатите Американци минатата година станаа уште побогати и сега се „тешки“ вкупно 44,6 трилиони долари (44.600 милијарди) благодарение на скоковите на берзата, јави Си-eн-би-си,...

Популарни вести