Венко Филипче претседател, Стефан Богоев генерален секретар – СДСМ со ова дуо ќе се врати на победнички патеки

По убедливиот дебакл на парламентарните и претседателските избори, СДСМ најави реорганизација во своите редови, која веќе е во тек. Партијата ќе избере нов претседател, за кој ќе гласаат сите активни членови кои уредно ќе се пријават во општинските организации или онлајн.

Членовите ќе имаат можност да гласаат за пет кандидати. Славјанка Петровска, Јован Деспотовски, Венко Филипче, Златко Ристовски и Александар Бајдевски. Сите четворица долгогодишни членови на партијата и истакнати личности во своите области и дејности.

Неетички и нефер би било кога пред време ќе се прогласи победник, затоа што гласањето е тајно, секој глас вреди еднакво и шанса имаат сите кандидати. Но, нашата редакција направи разговори со повеќе членови, но и функционери од врвот, со чие што размислување и став оформивме една јасна слика, за тоа како ќе изгледа новиот состав на партијата односно кој има најголеми шанси за биде нов претседател и со каков тим ќе влезе во борба пред се за реорганизација на партијата, а потоа и враќање на победнички стази на изборите кои претстојат.

СДСМ многупати во минатото имало проблеми да се бори и со егото на голем број од своите приврзаници, а особено на моменти до израз доаѓала превласта меѓу „скопското“ крило и крилото „од внатрешноста“. Иако не постојат конкретно такви две крила или поделби, на моменти е забележливо дека едната страна влече кон себе идентично како и другата. И тоа секогаш било еден вид на проблем за СДСМ, да најде баланс и да ги соедини овие две ткива во едно, што со сигурност ќе треба да биде и една од првите задачи на новиот претседател.

Во еден таков неофицијален разговор со десетина членови на партијата, единствена опција како сето тоа би било добро решено е поставување на ударно дуо, кое е добро прифатено од сите членови, но и општо од целата македонска јавност.

Венко Филипче е роден во Скопје, каде и израснал и поголемиот дел од својот живот го поминал таму. Неговата фамилија потекнува од Охрид, а моментално тој живее во Струмица. Сите овие првични околности му носат пол-позиција во однос на другите кандидати.

Сите кандидати за претседатели најавија директно или индиректно доколку не бидат избрани за функцијата, нема да бараат да бидат дел од новото раководство, дали потпретседатели или генерален секретар, што позицијата за втор човек во партијата односно ген. сек. е отворена за секого.

Во нашите анализи, голема шанса односно доверба за таа позиција од членовите на СДСМ се дава зад името на Стефан Богоев, карпошанец кој имаше интервју во кое порача и дека е подготвен да носи голем товар во новото раководство на партијата. Бил дел од отпорот, шарената револуција, но и претседател на СДММ, во најдлабоката опозиција на партијата.

Преку Богоев, целата таа генерација на млади и успешни луѓе од младина би преминала на ниво на сениори, што ќе биде од клучна пресвртница за подигање на општинските организации во сите градови во државата. Токму таа млада енергија би можела да биде движечка сила на партијата, која би ја носела кон големи успеси и победи.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Апел за помош на семејството Богановски од Јурумлери чиј дом изгоре во пожар

На 4 јуни, во 4 часот наутро во пожар целосно изгоре домот на семејството Богдановски во Јурумлери. Пожарот за миг ја пеплосал скоро целата куќа во која живеат Зоран со неговата ќерка, зет и внучиња кои биле во домот за време на пожарот и за среќа успеале да...

Филипче: Целосно нов начин на комуникација со членството и негово вклучување при носење на одлуки

„Нов СДСМ за нови победи“, програмата на проф. д-р Венко Филипче, предвидува зајакнување на структурата на партијата и обезбедување силна комуникација и ангажман со општинските организации. Кандидатот за претседател на СДСМ, Филипче предвидува новини кои партијата ќе ја направат подемокртска и потранспарентна, како за членството, така и...

Меџити: Јас ќе бидам вицепремиер и министер за екологија, а Таравари министер за здравство

Претседателот на Демократското движење, кое е дел од Коалицијата Вреди, Изет Меџети денеска потврди дека новата влада ќе се формира по празникот Бајрам, односно на 19 или 20 јуни. Меџити во изјава за Телевизија Алсат соопшти и дека тој ќе биде прв вицепремиер и министер за екологија, додека...

Прегазен пешак во Чаир, со тешки повреди пренесен во болница

Седумдесет и четиригодишен скопјанец е тешко повреден откако бил од „фолсваген туран“ во Чаир. „Вчера во 19.50 во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Македонско – косовска бригада“ во Скопје, патничко возило „фолксваген туран“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.Б.(23) удрило во пешак Ќ.А.(74), двајцата од Скопје....

Грк кој е во затвор во Албанија избран за европратеник

Фреди Белери, етнички Грк кој беше избран за градоначалник на албанскиот приморски град Химаре откако заврши во затвор, ќе биде пратеник во Европскиот парламент како кандидат на владејачката партија во Грција, Нова демократија. Весникот „Катимерини“ објави дека Белери освоил над 236.000 гласови и се наоѓа на четвртото...

Земјоделци и сточари со пари од ЕУ ќе купуваат дронови и роботи за помодерно земјоделство

Во канцеларијата „Европска куќа“ на Делегацијата на Европската Унија денеска во Тетово, беа доделени осум договори за грант со кои земјоделци и сточари од целата државата ќе можат да набават опрема и технологија со кои ќе може да го развиваат нивното земјоделство или сточарство. За модернизацијата Европската...

ДКСК ќе бара одговорност од Демири – незаконски ги разрешил директорите на Токсикологија и Кардиохирурхија

Министерот за здравство Илир Демири незаконски ги разрешил медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија Данил Петровски и директорот на државната Кардиохирургија Марјан Шокаровски. Ова е денешната оценка на членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), кои ги прифатија како неосновани разрешувањата на медицинскиот директор на Токсикологија...

Костадиновски најавува преноси во живо од Уставниот суд

Уставните судии да отвораат предмети по сопствена иницијатива, ќе бара новиот претседател на Уставниот суд, Дарко Костадиновски. Според него, особено е неопходно да е покаже судски активизам и за секоја одлука за која судиите ќе се посомневаат во уставноста да можат самите да иницираат постапка, а не...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ полека станува изолирана партија

СДСМ полека станува изолирана партија. Тие не поддржаа системски закон, иако огромното двотретинско мнозинство на пратеници во Собранието изгласаа закон со што се покажа дека ВМРО ДПМНЕ за важните прашања има капацитет да води политички процес и да обезбеди поддршка, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Од друга страна...

СДСМ денес на Конгрес ќе го анализира изборниот пораз

Денес СДСМ на отчетен Конгрес ќе го анализира поразот на претседателските и на парламентарните избори. Досегашниот претседател на партијата Димитар Ковачевски по изборниот пораз седница на партискиот Извршен одбор што се одржа на 22 мај официјално го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побара свикување...

ВЛЕН добива: МЕПСО, Пошта, Македонија Пат, Царина, УЈП, ЕЛЕМ, Пензиски фонд, Финансиска полиција, Фондот за здравство.. – погледнете ги сите кадри

Коалицијата ВЛЕН е на пат да го финализира договорот за поделба на власта со ВМРО ДПМНЕ. Како што дознава PortaliX, по дефинирањето на поделбата на министерствата, најголем дел од дирекциите веќе се поделени. МЕПСО, Пошта, Македонија Пат, Управата за финансиско разузнавање, Матичните книги, Државните резерви и низа други...

Максим Димитриевски и Христијан Мицкоски на коледарско гравче на фестивал во Куманово

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски и Претседател на Двиежење ЗНАМ – За наша Македонија зедно со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски денеска беше на дегустација на коледарско гравче на фестивалот BEARS MOTO ROCK FEST. BEARS MOTO ROCK FEST традиционало се одржува во јуни на спортскиот аеродром Аџитепе во...