Николоски во МВР, Муцунски оди во МНР, Кочовска пак во финансии, Панче Тошковски оди во правда? – Телма ги открива новите министри

Дали тројца од потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, се подготвуваат за министерски позиции? Во недостиг од официјални информации, додека новата влада се крчка заткулисно, неофицијално провејува дека таа во најголем дел е веќе составена: Александар Николоски е највисоко на листата за иден министер за внатрешни работи, Тимчо Муцунски за надворешни работи, а Гордана Димитриевска-Кочовска за финансии.

Техничкиот министер, Панче Тошковски е предложен за министер за правда, додека во Труд и социјала и Информатичко општество, би останале сегашните технички заменици, Ѓоко Велковски и Стефан Андоновски.

На ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе им останат и Mинистерствата за економија и земјоделство.

За партнерите од „Вреди„ се резервирани Министерството за политички систем, на чие чело би застанал Изет Меџити, Министерството за здравство, каде би се вратил Фатмир Меџити, како и министерски позиции во култура и образование.

Го бараат и спикерското место во Парламентот, но за тоа уште се преговара. Се подготвуваат и две нови министерства – за енергетика, рударство и минерални суровини и за спорт. За eнергетика се спомнува Сања Божиновска, енергетски експерт, која живее и работи во Прага.

Во тајност се држат и имињата на тројцата пратеници, за кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, рече дека ќе се приклучат кон коалицијата „Твоја Македонија“, со што е обезбедено мнозинство од 61 пратеник.

Пратениците од НСДП, Горан Мисовски и Соња Мираковска, негираат дека ќе преминат на спротивната страна. Не сакаа да дадат изјава, но телефонски ни потврдија дека во Собранието ќе делуваат опозициски. Како и на кој начин, односно, дали можеби ќе делуваат независно, ќе одлучат партиските органи по конститутивната седница.

Пратеничката од ЛДП, Моника Зајкова, пак, не сака да коментира шпекулации. Вели дека, партијата во моментот е насочена кон тоа што се случува во петтата изборна единица, каде коалицијата за Европска иднина има големи шанси да добие уште еден пратеник. Станува збор за пратеникот Боби Мојсоски за чиј мандат треба да се освојат 110 гласови повеќе од изборите, кога мандатот му припадна на Исмаил Јахоски од ДУИ.

Пратеникот Сали Мурат од Движењето на Турците во Македонија за правда и демократија, исто така тврди дека останува во коалицијата „Европски фронт“, предводена од ДУИ, без разлика дали тие ќе останат во опозиција.

Трансфер негира и пратеникот Бејџан Илјас од Демократската партија на Турците, кој исто така останува дел од „Европскиот фронт“, со кои настапи заедно на изборите. Тврди дека немало ниту разговори со друга партија.

Во меѓувреме, работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди“вчера ја одржаа првата средба за состав на новата влада. И од двете страни средбата ја оценија како позитивна и конструктивна.

Далиборка Демјанска Цветановска

Извор: Телма

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Апел за помош на семејството Богановски од Јурумлери чиј дом изгоре во пожар

На 4 јуни, во 4 часот наутро во пожар целосно изгоре домот на семејството Богдановски во Јурумлери. Пожарот за миг ја пеплосал скоро целата куќа во која живеат Зоран со неговата ќерка, зет и внучиња кои биле во домот за време на пожарот и за среќа успеале да...

Филипче: Целосно нов начин на комуникација со членството и негово вклучување при носење на одлуки

„Нов СДСМ за нови победи“, програмата на проф. д-р Венко Филипче, предвидува зајакнување на структурата на партијата и обезбедување силна комуникација и ангажман со општинските организации. Кандидатот за претседател на СДСМ, Филипче предвидува новини кои партијата ќе ја направат подемокртска и потранспарентна, како за членството, така и...

Меџити: Јас ќе бидам вицепремиер и министер за екологија, а Таравари министер за здравство

Претседателот на Демократското движење, кое е дел од Коалицијата Вреди, Изет Меџети денеска потврди дека новата влада ќе се формира по празникот Бајрам, односно на 19 или 20 јуни. Меџити во изјава за Телевизија Алсат соопшти и дека тој ќе биде прв вицепремиер и министер за екологија, додека...

Прегазен пешак во Чаир, со тешки повреди пренесен во болница

Седумдесет и четиригодишен скопјанец е тешко повреден откако бил од „фолсваген туран“ во Чаир. „Вчера во 19.50 во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Македонско – косовска бригада“ во Скопје, патничко возило „фолксваген туран“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.Б.(23) удрило во пешак Ќ.А.(74), двајцата од Скопје....

Грк кој е во затвор во Албанија избран за европратеник

Фреди Белери, етнички Грк кој беше избран за градоначалник на албанскиот приморски град Химаре откако заврши во затвор, ќе биде пратеник во Европскиот парламент како кандидат на владејачката партија во Грција, Нова демократија. Весникот „Катимерини“ објави дека Белери освоил над 236.000 гласови и се наоѓа на четвртото...

Земјоделци и сточари со пари од ЕУ ќе купуваат дронови и роботи за помодерно земјоделство

Во канцеларијата „Европска куќа“ на Делегацијата на Европската Унија денеска во Тетово, беа доделени осум договори за грант со кои земјоделци и сточари од целата државата ќе можат да набават опрема и технологија со кои ќе може да го развиваат нивното земјоделство или сточарство. За модернизацијата Европската...

ДКСК ќе бара одговорност од Демири – незаконски ги разрешил директорите на Токсикологија и Кардиохирурхија

Министерот за здравство Илир Демири незаконски ги разрешил медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија Данил Петровски и директорот на државната Кардиохирургија Марјан Шокаровски. Ова е денешната оценка на членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), кои ги прифатија како неосновани разрешувањата на медицинскиот директор на Токсикологија...

Костадиновски најавува преноси во живо од Уставниот суд

Уставните судии да отвораат предмети по сопствена иницијатива, ќе бара новиот претседател на Уставниот суд, Дарко Костадиновски. Според него, особено е неопходно да е покаже судски активизам и за секоја одлука за која судиите ќе се посомневаат во уставноста да можат самите да иницираат постапка, а не...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ полека станува изолирана партија

СДСМ полека станува изолирана партија. Тие не поддржаа системски закон, иако огромното двотретинско мнозинство на пратеници во Собранието изгласаа закон со што се покажа дека ВМРО ДПМНЕ за важните прашања има капацитет да води политички процес и да обезбеди поддршка, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Од друга страна...

СДСМ денес на Конгрес ќе го анализира изборниот пораз

Денес СДСМ на отчетен Конгрес ќе го анализира поразот на претседателските и на парламентарните избори. Досегашниот претседател на партијата Димитар Ковачевски по изборниот пораз седница на партискиот Извршен одбор што се одржа на 22 мај официјално го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побара свикување...

ВЛЕН добива: МЕПСО, Пошта, Македонија Пат, Царина, УЈП, ЕЛЕМ, Пензиски фонд, Финансиска полиција, Фондот за здравство.. – погледнете ги сите кадри

Коалицијата ВЛЕН е на пат да го финализира договорот за поделба на власта со ВМРО ДПМНЕ. Како што дознава PortaliX, по дефинирањето на поделбата на министерствата, најголем дел од дирекциите веќе се поделени. МЕПСО, Пошта, Македонија Пат, Управата за финансиско разузнавање, Матичните книги, Државните резерви и низа други...

Максим Димитриевски и Христијан Мицкоски на коледарско гравче на фестивал во Куманово

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски и Претседател на Двиежење ЗНАМ – За наша Македонија зедно со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски денеска беше на дегустација на коледарско гравче на фестивалот BEARS MOTO ROCK FEST. BEARS MOTO ROCK FEST традиционало се одржува во јуни на спортскиот аеродром Аџитепе во...