Интервју со заменик Генералниот Директор на АД Мепсо Никола Рилак: Развојот на МЕПСО беше и ќе остане мој императив во работењето

Нашиот портал направи интервју со заменик Генералниот Директор на АД Мепсо, Никола Рилак, во кое открива многу интересни, но и непознати работи за јавноста.

-Поминаа две години откако ја извршувате функцијата Заменик Генерален Директор на АД Мепсо. Кој беше вашиот најголем предизвик?

Рилак: Во изминатите две години како Заменик Генерален Директор на АД МЕПСО се соочив со голем број на предизвици во реализација на проекти и активности кои се во функција за долгорочен одржлив развој на електропреносниот систем (ЕПС) на државата. Мотивацијата е уште поголема поради фактот што во овој период од две години, како АД МЕПСО успешно се справивме со најголемета енергетска криза и непречено обезбедивме сигурност и стабилност на системот за пренос на електричната енергија. Како инженер за телекомуникации и Заменик Генерален Директор на АД МЕПСО особено сум горд на голем број на проекти во кој директно учестував, ги равзивав и спроведував заедно со моите колеги на кои сум особено благодарен за нивната посветеност и стручност при нивна реализација.

-Дали улогата на Заменик Генерален Директор Ви прави дополнителна обврска и одговорност во работењето?

Рилак: Не би се согласил, затоа што како инженер во одделот за Телекомуникации секогаш одговорно и посветено постапував кон извршување на работните задачи, но ако мислите на одговорноста од апсект на менаџирање со АД МЕПСО, сметам дека одговорноста е далеку поголема, пред се поради значењето на електропреносниот систем во нашата држава. Искуството стекнато во изминатиот период ми дава за право да кажам дека важноста на оддржувањето и развојот на ЕПС е значаен сегмент за севкупниот економски развој и напредок на економијата кај нас.

-Споменавте енергетска криза и справување со истата, која беше улогата на АД МЕПСО во тој период?

Рилак: Морам да истакнам дека во периодот на енергетската криза, АД МЕПСО се соочи со неколку предизвици, но сепак сигурноста и достапноста со електрична енергија на нашите корисници остана во рамки на стандардите за квалитет и количини на потребната електрична енергија за крајните потрошувачи.

-Што е она што Ве прави особено горд како млад човек кој е во улога на менаџер?

Рилак: Една од позначајните работи на кои што сум навистина горд како млад човек кој до пред неколку години беше студент, ми претставува потпишувањето на Меморандуми за соработка со високо образовни институции во државата со што обезбедивме финансиска поддршка на идните инженери, каде особена чест ми претставува што за прв пат потпишавме со Универзитетот “Гоце Делчев” од Штип, каде што ги завршив моите студии. На овој начин како компанија покажавме еден висок степен на општествена одговорност со што даваме голем придонес за обезбедување на квалитетен кадар кој е несомнено важен во работењето.

Потпишан Меморандум за соработка со Универзитетот “Гоце Делчев” - Штип
Потпишан Меморандум за соработка со Универзитетот “Гоце Делчев” – Штип

-Кои активности би ги истакнале во делот на меѓународната соработка?.

Рилак: Имајки ја во предвид улогата на преносните системи во енергетската заедница, важно е да се каже дека нашиот ЕПС не функционира островски, туку во еден интегриран регионален и европски концепт. Европската мрежа на преносни системски оператори за електрична енергија ENTSO-E во која сме активна членка, безбедноста на меѓусебното поврзување на ЕПС во сите временски рамки на пан европско ниво и оптимално функционирање и развој на европските меѓусебно поврзани пазари на електрична енергија е наша обврска за целосна интеграција на елктричната енергија произведена од обновливи извори на енергија. Ова е само еден мал дел од обврските и активностите што како одговорно лице сум ги спроведувал на меѓународно ниво, а тука се и голем број на конференции, форуми, саеми и други настани од областа на енергетскиот сектор.

Генерално собрание на ENTSO-E, Брисел
Самит за енергетика, Требиње 2023
Balkan Digital Highway – годишен состанок на електропреносните систем оператори

-Кои се вашите препораки и насоки во функција на одржливиот развој на ЕПС?

Рилак: Несомнено дека инвестициите во нови 110 kV и 400kV далеководи и трафостаници, пред се поради потребата од приклучување на фотоволтаичните и ветерните електрични централи се важен фактор за стабилност и одржливост на ЕПС. Исто така, одржувањето на постојната енергетска преносна мрежа е значаен сегмент кој допринесува за обезбедување на квалитетни услуги од страна на АД МЕПСО. Како трет фактор за кој сметам дека е од особена важност е човечкиот потенцијал и знаењето на инженерскиот и техничкиот кадар. Воедно би напоменал дека сум горд на фактот што АД МЕПСО во изминатиот период беше високо рангирана во работењето што исто така сметам дека е многу важно за успешноста и ефикасноста во истото.

Пуштен во работа новиот 110 kV далекувод ТС Велес-ТС Овче поле

-На повеќе наврати рековте дека вработените се важен фактор, во однос на нив што конкретно имате направено за да се мотивираат истите?

Рилак: Во однос на вработените морам да кажам дека ја имаат целосната моја поддршка. Имено, лично се заложив за потишување на нов Колективен договор со кој се регулираат правата на вработените, а воедно се обезбеди и зголемување на одредени бенефиции во делот на плата и надоместоци. Сакам да го напоменам и фактот дека во целост се исполнети обврските за финансиска поддршка на синдикалните организации согласно колективниот договор.

-За крај, што сметате дека е важно дополнително да истакнете во делот на вашето работење?

Рилак: Како прво би сакал да истакнам дека сум прв член на Управен одбор на АД МЕПСО кој потпиша договор во кој се откажувам од исплата на 12 плати како опремнина. Исто така за прв пат се направи реорганизација на службата за возила, со што возачите на членовите на Управниот одбор, се ставија во функција на користење на сите вработени во компанијата. За крај би сакал да истакнам дека бев, сум и секогаш ќе бидам целосно достапен за комуникација и соработка со сите вработени, како и за сите засегнати граѓани и корисници на ЕПС.

Отпочнување на процесот на дигитализација на електропреносна мрежа

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...

МЗТ на чекор од шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната серија од плеј-офот во Првата македонска лига против Пелистер. Гостите од Битола започнаа подобро, но тимот од Аеродром пополека влезе во ритам и го презеде водството. Интересно беше во финишот од средбата, кога Пелистер успеа да...

Град, грмотевици, поројни дождови, силно невреме го зафати кумановско

Јужно од Скопје се наоѓа позначителна нестабилна облачна маса која се очекува да го зафати југоисточниот дел од Скопската котлина и во ова подрачје да има појава на невреме со интензивен пороен дожд, чести грмежи, силен ветер и можна појава на град, предупредија вечерва од Центарот за...

Николоски во МВР, Муцунски оди во МНР, Кочовска пак во финансии, Панче Тошковски оди во правда? – Телма ги открива новите министри

Дали тројца од потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, се подготвуваат за министерски позиции? Во недостиг од официјални информации, додека новата влада се крчка заткулисно, неофицијално провејува дека таа во најголем дел е веќе составена: Александар Николоски е највисоко на листата за иден министер за внатрешни работи, Тимчо Муцунски за...

„Вреди“ ја добива позицијата претседател на Собрание!?

Според извори на ТВ21, веќе е постигнат договор, албанската опозициона коалиција „Вреди“ да го добие претседателското место во највисокиот орган на државата и носител на законодавната власт во Македонија. Од свои извори, дознаваме дека единаесеттиот состав на Собранието ќе добие претседател од коалициониот партнер на Христијан Мицкоски, на...