Вреди преку Меџити најави: Нема како да ја поддржиме Силјановска со изјави како вчерашната од Куманово

„Очекуваме оградување од структурата и од ВМРО-ДПМНЕ на таквите изјави. Не кажав дека ќе одиме на бојкот или нешто слично, но не сум среќен заради таквите изјави. Со таквите изјави нема да добие поддршка од втората заедница во државата“, вели Меџити на прашањето дали коалицијата „Вреди“ ќе ја поддржи Силјановска-Давкова во вториот круг.

Со изјави како вчерашната од Куманово, коалицијата „Вреди“ на опозициските партии на Албанците не би ја поддржала претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова во вториот изборен круг.

Ова во гостувањето на ТВ Сител вечерва го изјави лидерот на Демократско движење, Изет Меџити, чија партија е дел од коалицијата „Вреди“. Тој се осврна на вчерашната изјава на Силјановска-Давкова кога, алудирајќи на воениот конфликт во 2001 година, рече дека некои дела, т.н. дела против човештвото, никогаш не застаруваат.

Меџити ги оцени за непожелни ваквите изјави и побара од нив да се огради структурата на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ја слушнавме изјавата од Куманово која, за жал, нè враќа во минатото. Непожелна изјава во однос на УЧК. УЧК е светост за Албанците и мислам тоа може да доведе до унифицирање на Албанците и мислам дека не треба да се враќаме на тоа. Имаме многу работа како да војуваме против корупцијата, како да обезбедиме подобра иднина за младите, со добра стратегија да ја запреме алармантната миграција на младите, а не да се враќаме на такви теми кои ги оживуваат старите духови“, изјави Меџити во гостувањето на ТВ Сител.

Прашан дали опозиционерите од албанскиот блок ќе застанат зад Силјановска-Давкова во вториот круг од изборите за претседател, Меџити рече дека коалициските партнери во „Вреди“ сè уште не разговарале на оваа тема, но оти очекува тоа да го сторат деновиве. На прашањето дали нивните ставови се приближуваат до одлука за поддршка на кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Меџити вели:

„Со такви изјави не. Очекуваме оградување од структурата и од ВМРО-ДПМНЕ на таквите изјави. Не кажав дека ќе одиме на бојкот или нешто слично, но не сум среќен заради таквите изјави. Со таквите изјави нема да добие поддршка од втората заедница во државата.“

Вчерашната изјава на Силјановска-Давкова од Куманово претходно денеска Меџити ја спомена и во објава на својот фејсбук-профил. Во овој контекст упати критика до ВМРО-ДПМНЕ и оцени оти партијата се вратила на старите практики за кои оцени дека веќе ги заборавила. Додаде и оти УЧК е светост за Албанците.

Во куса изјава за „360 степени“, Меџити рече дека неговата објава се однесува на дежа ву од минатото кога ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ меѓусебно си ги креваат рејтинзите во предизборието. На дополнително прашање дали фејсбук-статусот се однесува и на пораката што претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ ја испрати од синоќешниот митинг во Куманово, Меџити одговори потврдно.

Силјановска-Давкова синоќа од Куманово, меѓу другото, рече дека некои дела, т.н. дела против човештвото, никогаш не застаруваат. Алудираше на воениот конфликт од 2001 година.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран...

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

„Гаши целиот мандат ќе зборува на албански јазик“ – Кабинетот на собранискиот спикер и одговори на Костадиновска – Стојчевска

Прво на албански, па на македонски. На овој начин новиот собраниски спикер Африм Гаши положи заклетва. Во моментот кога се случи ова, никој не реагираше од пристутните пратеници. Но, еден ден подоцна министерката за култура, сега пратеничка на СДСМ, партијата која се повикуваше на слоганот „Едно општество...

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски пораз на претседателски и парламентарните избори, каде партијата заедно со коалицијата успеа да освои 18 пратенички мандати. По поразот, актуелниот претседател Димитар Ковачевски најави дека ќе следуваат големи промени во партијата, а неколку денови потоа потврди и...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран за нов претседател на Собранието. Како единствен кандидат предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и од Движењето ЗНАМ – „За наша Македонија“ се обврза дека ќе го почитува Уставот и законите, а функцијата ќе ја извршува совесно....

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под покровителство на Македонската Таеквондо Федерација. На турнирот учествуваа повеќе од 300 учесници вклучувајки и натпреварувачи од 5 балкански држави. ТК Младост од Скопје за кој настапува Калина Стефкова учествуваше со 30 натпреварувачи во сите категории и...

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...