Пендаровски победи во Пекинг, Силјановска-Давкова во Њујорк, Османи во Загреб – како гласаше дијаспората

Интересно од гласањето во Љубљана е тоа што „изборната битка“ се водела меѓу двете жени кандидати – Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и Билјана Ванковска-Цветковска од Левица. Кандидатката поддржана од Левица таму освоила 34 гласа, што е, пак, за 13 гласа повеќе од оние што ги добил кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски. Силјановска-Давкова, сепак, освоила најголем дел од гласовите во Љубљана или 52.

Откако ги обработи податоците од гласањето на првиот круг од претседателските избори во општините низ земјава, Државната изборна комисија (ДИК) денеска на веб-страницата rezultati.sec.mk почна да ги објавува обработените податоци од дел од градовите каде што гласа македонската дијаспора.

Според обработени 59,52 проценти од избирачите и 58,06 отсто од избирачките места во македонските Дипломатско-конзуларни претставништва (ДКП), кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, освоила 244 гласови. Втор по број на освоени гласови на првиот круг од претседателските избори според гласањето на македонската дијаспора, е кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, со освоени 104 гласa.

Кандидатот на коалицијата „Европски фронт“, Бујар Османи, според досега обработените гласачки места во странство, освоил 77 гласови. Следна е кандидатката на Левица, Билјана Ванковска-Цветковска, со 91 глас.

По нив, според досега обработените податоци, следуваат Максим Димитриевски од Движењето ЗНАМ со освоени 44 гласа, кандидатот на коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, со 16 гласа. Најмалку гласови од седумтемина кандидати, како и на гласањето во земјава, така и во странство, освоил Стевчо Јакимовски, односно 12.

Кандидатот на СДСМ е во предност според бројот на освоени гласови во однос на останатите кандидати во Пекинг и Вашингтон. Во Пекинг освоил четири гласа, а во Вашингтон за него гласале 13 македонски државјани.

Силјановска-Давкова, пак, предничи пред останатите претседателски кандидати во Виена, Њујорк, Софија, Венеција, Бон, Стокхолм, Детроит, Хаг, Чикаго, Лондон, Љубљана и Прага.

Македонската дијаспора во Загреб најголем дел од своите гласови му дала на кандидатот на коалицијата „Европски фронт“ на ДУИ, Бујар Османи. Од останатите градови во странство за кои ДИК има обработено податоци, Османи според бројот на освоени гласови предничи во Торонто и во Осло.

Интересно од гласањето во Љубљана е тоа што „изборната битка“ се водела меѓу двете жени кандидатки – Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и Билјана Ванковска-Цветковска од Левица. Кандидатката поддржана од Левица таму освоила 34 гласа, што е, пак, за 13 гласа повеќе од оние кои ги добил кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски. Силјановска-Давкова, сепак, освоила најголем дел од гласовите во Љубљана или 52.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...

МЗТ на чекор од шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната серија од плеј-офот во Првата македонска лига против Пелистер. Гостите од Битола започнаа подобро, но тимот од Аеродром пополека влезе во ритам и го презеде водството. Интересно беше во финишот од средбата, кога Пелистер успеа да...

Град, грмотевици, поројни дождови, силно невреме го зафати кумановско

Јужно од Скопје се наоѓа позначителна нестабилна облачна маса која се очекува да го зафати југоисточниот дел од Скопската котлина и во ова подрачје да има појава на невреме со интензивен пороен дожд, чести грмежи, силен ветер и можна појава на град, предупредија вечерва од Центарот за...

Николоски во МВР, Муцунски оди во МНР, Кочовска пак во финансии, Панче Тошковски оди во правда? – Телма ги открива новите министри

Дали тројца од потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, се подготвуваат за министерски позиции? Во недостиг од официјални информации, додека новата влада се крчка заткулисно, неофицијално провејува дека таа во најголем дел е веќе составена: Александар Николоски е највисоко на листата за иден министер за внатрешни работи, Тимчо Муцунски за...

„Вреди“ ја добива позицијата претседател на Собрание!?

Според извори на ТВ21, веќе е постигнат договор, албанската опозициона коалиција „Вреди“ да го добие претседателското место во највисокиот орган на државата и носител на законодавната власт во Македонија. Од свои извори, дознаваме дека единаесеттиот состав на Собранието ќе добие претседател од коалициониот партнер на Христијан Мицкоски, на...