Повеќе нема издавање брзи кредити без физичко присуство на клиентот

Почна примената на Правилникот за утврдување кредитен ризик, кој го донесе Министерството за финансии, со што се врши системска контрола во работењето на финансиските друштва што работат на територијата на РС Македонија. Тоа практично значи дека повеќе нема издавање брз кредит без физичко присуство на клиентот што го бара.

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, ја објави веста на својот фејсбук-профил.

– Обезбедуваме заштита на граѓаните од презадолженост и од злоупотреба на личните податоци. Финансиското друштво ќе издаде кредит откако ќе ја процени кредитната способност на барателот на кредитот и ќе изврши идентификација и ажурирање на податоците на барателот на кредит – вели Бесими.
Правилникот произлегува од последните измени и дополнувања на Законот за финансиски друштва, кој не ги регулира овие детали и беше донесен во јули 2023 година, а правилникот дури по осум месеци.

Што регулира Правилникот? Барателот на кредит отсега мора лично да дојде во финансиското друштво за брзи кредити ако бара да не му бидат префрлени парите на сметка туку сака директно да бидат уплатени во продавницата од која сака нешто да купи. Ако барателот ги прима парите на својата жиро-сметка, тоа ќе оди со електронска проверка, со строго утврдена процедура со закон. Тоа значи дека финансиско друштво не смее да дава кредит онлајн со фотографија од лична карта, која може да биде украдена или злоупотребена од некој ако ја нашол.

Во досегашната пракса на издавање брзи кредити, имаше примери каде што граѓани што никогаш не подигнале таков кредит, добиле известување од финансиско друштво дека треба да враќаат пари со големи камати за долг што никогаш не го направиле. Имено, некој, крадејќи им го идентитетот (име, презиме, адреса на живеење и матичен број), ги задолжува во финансиското друштво, па тие, оштетени, потоа мораат да ги враќаат парите со камати. Некои ја пријавуваат измамата во полиција, со надеж дека државата ќе ги заштити. Претставки од измамени граѓани стигнувале и до народниот правобранител, Насер Зибери.

Во членот 13 во Правилникот се пропишува дека идентификацијата и ажурирањето на податоците на клиентите и кокредитобарателите мора да бидат со физичко присуство во седиштето на финансиското друштво или во некоја од неговите регистрирани подружници. Исто така, и со употреба на средства за електронска идентификација во рамки на регистрирана шема за електронска идентификација на високо ниво на сигурност, согласно со закон.

Финансиското друштво треба да обезбеди од клиентот име и презиме, единствен матичен број на граѓанинот (ЕМБГ), број на важечка лична карта и/или пасош, адреса на живеење, електронска пошта (ако клиентот има електронска пошта и има намера да аплицира електронски), телефонски број (фиксен или мобилен број доколку клиентот има намера да аплицира електронски), назив на работодавецот (за клиентите во работен однос).

– По исклучок од ставот 1 на овој член, ако се исплаќаат средствата на личната платежна сметка на клиентот, финансиското друштво не треба да врши идентификација и ажурирање на податоците на клиентот. Ако клиентот има промена во наведените лични податоци, финансиското друштво ќе мора да го прави ажурирањето исклучиво со физичко присуство на тој клиент – стои во Правилникот.
Во Правилникот изречно се наведува дека „ако во моментот на физичката идентификација клиентот нема изразено намера да аплицира електронски, при што не ги навел податоците од член 13 став 2 алинеи 5 и 6 од овој Правилник, а потоа аплицира електронски, финансиското друштво нема да одобри потрошувачки кредит по електронски пат“.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...

МЗТ на чекор од шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната серија од плеј-офот во Првата македонска лига против Пелистер. Гостите од Битола започнаа подобро, но тимот од Аеродром пополека влезе во ритам и го презеде водството. Интересно беше во финишот од средбата, кога Пелистер успеа да...

Град, грмотевици, поројни дождови, силно невреме го зафати кумановско

Јужно од Скопје се наоѓа позначителна нестабилна облачна маса која се очекува да го зафати југоисточниот дел од Скопската котлина и во ова подрачје да има појава на невреме со интензивен пороен дожд, чести грмежи, силен ветер и можна појава на град, предупредија вечерва од Центарот за...

Николоски во МВР, Муцунски оди во МНР, Кочовска пак во финансии, Панче Тошковски оди во правда? – Телма ги открива новите министри

Дали тројца од потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, се подготвуваат за министерски позиции? Во недостиг од официјални информации, додека новата влада се крчка заткулисно, неофицијално провејува дека таа во најголем дел е веќе составена: Александар Николоски е највисоко на листата за иден министер за внатрешни работи, Тимчо Муцунски за...

„Вреди“ ја добива позицијата претседател на Собрание!?

Според извори на ТВ21, веќе е постигнат договор, албанската опозициона коалиција „Вреди“ да го добие претседателското место во највисокиот орган на државата и носител на законодавната власт во Македонија. Од свои извори, дознаваме дека единаесеттиот состав на Собранието ќе добие претседател од коалициониот партнер на Христијан Мицкоски, на...