Најдобри трикови за чистење на казанчето во тоалетот

После ова ќе биде како ново, а тоалетот ќе ви мириса прекрасно!

Кога ќе го кренете капакот, немојте да се изненадите ако затекнете нечистотија и бигор.

Бањата е место каде што се врши лична хигиена, затоа што редовната хигиена е неопходна. Поради многу влага, најчесто во бањата се создава мувла. Меѓутоа, се случува дури и кога темелно ќе ја исчистите бањата, да се почувствува непријатен мирис.

Причината за ова може да биде нечистото казанче. Кога ќе го подигнете капакот, немојте да се изненадите ако затекнете насобрана нечистотија и бигор.

Ова се 5 ефикасни трикови за казанчето да изгледа како ново и да функционира беспрекорно.

1. Оцет и сода бикарбона

Растворете шолја сода бикарбона во оцет, истурете ја во казанчето и оставете ја да отстои преку ноќ. Наутро измијте го со врела вода за пенливи резултати.

2. Таблети за чистење

На пазарот има одлични таблети специјално наменети за чистење казанчиња. Употребата е многу едноставна. Навечер, додека казанчето е полно со вода, ставете ги во него и наутро пуштете вода. При изборот, внимавајте да не земате од оние таблети кои ја менуваат бојата на тоалетната школка.

3. Детергент и оцет

Ова е уште една одлична комбинација која одлично го чисти казанчето и дава свеж мирис. Измешајте половина мала шолја течен детергент со шолја оцет и од оваа смеса истурајте во казанчето после секое плакнење. Ако имате тврдокорни дамки, оставете ја оваа смеса да делува преку ноќ. Задолжително измијте го казанчето пред повторно користење.

4. Избелувач

Ова е уште едно проверено средство кое сигурно ги отстранува дури и најтврдокорните дамки во казанчето. Истурете едно капаче белило во казанчето и почекајте половина час, а потоа едноставно исплакнете. За да ја отстраните целата нечистотија, повторете ја постапката неколку пати.

5. Сок од лимон (или лимонтус)

Сокот од лимон е универзално средство за чистење, особено на тврдокорни, жолти дамки и бигор. За подобро чистење на казанчето, најпрво испразнете го и затворете го вентилот. Исцедете лимон во сад и со стара четка за заби нанесете го сокот во внатрешноста на казанчето и темелно исчистете го. Пуштете вода и исплакнете. Лимонската киселина не само што ќе ви помогне да се ослободите од тврдокорните дамки, туку и ќе остави свеж мирис.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран...

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

„Гаши целиот мандат ќе зборува на албански јазик“ – Кабинетот на собранискиот спикер и одговори на Костадиновска – Стојчевска

Прво на албански, па на македонски. На овој начин новиот собраниски спикер Африм Гаши положи заклетва. Во моментот кога се случи ова, никој не реагираше од пристутните пратеници. Но, еден ден подоцна министерката за култура, сега пратеничка на СДСМ, партијата која се повикуваше на слоганот „Едно општество...

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски пораз на претседателски и парламентарните избори, каде партијата заедно со коалицијата успеа да освои 18 пратенички мандати. По поразот, актуелниот претседател Димитар Ковачевски најави дека ќе следуваат големи промени во партијата, а неколку денови потоа потврди и...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран за нов претседател на Собранието. Како единствен кандидат предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и од Движењето ЗНАМ – „За наша Македонија“ се обврза дека ќе го почитува Уставот и законите, а функцијата ќе ја извршува совесно....

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под покровителство на Македонската Таеквондо Федерација. На турнирот учествуваа повеќе од 300 учесници вклучувајки и натпреварувачи од 5 балкански држави. ТК Младост од Скопје за кој настапува Калина Стефкова учествуваше со 30 натпреварувачи во сите категории и...

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...