Изгоре дел од Универзална сала, приведени три лица, две жени завршија на токсикологија

Имам големи спомени од младоста. Сите најубави претстави, најубави концерти, тука се одвиваа. Тука ми помина младоста. Ја сакам Универзална. Се израдував кога видов се адаптира и обновува. Но, ова денеска што се случи е трагично“.

„Пред 50 години, од земјотресот навака, тука ни беше собиралиштето за секој настан. Ова е жалосно што толку години пропадна. Секогаш пред избори нешто палат…“

Не гори само објектот Универзална сала. Горат спомените. Гори местото каде што се одржувале многубројни манифестации, со кои генерации наназад растеле и присуствувале на истите. Гори симболот на Скопје. Симболот на државата. Симболот на солидарност.

За десетина минути пламените јазици ја голтнаа внатрешноста на Универзалната сала. Црн чад ги вознемири граѓаните.

Утрово, во 9.45 во СВР Скопје бил пријавен пожарот. Приведени се тројца градежници кои изведувале работни задачи во тој момент. Екипи на ЕВН го прекинаа снабдувањето на електрична енергија за да не се прошири огнената стихија… Жртви нема.

Две жени кои биле од соседните згради, завршија на Токсикологија, бидејќи вдишале чад, но се во стабилна здравствена состојба.

Причините за пожарот дополнително ќе се утврдуваат. Од фирмата-изведувач тврдат дека горела стара конструкција. Душко Поповски, поранешен директор на Универзална сала, вели дека првата информација која што ја примил кога станал директор, била дека сличен проект во Бугарија изгорел за седум минути.

Реконструкцијата започна од времето на екс градоначалникот Петре Шилегов, се работеше краток период пред локалните избори во 2021 година. По доаѓањето на градоначалничката функција на Данела Арсовска, градежните работи беа стопирани. Денеска Арсовска се огласи на социјалните мрежи, обвинувајќи дека таа и претходно тврдела дека има пропусти и проектот е небезбеден и погрешен.

„Две години укажувавме дека додека не се обезбеди нов проект и сериозна ревизија на градбата, која е спротивна на проектот, дека нема шанси никој од градот да ја потпише градбата и да продолжи било каква реализација. Советниците во Советот на Град Скопје на седница во јули 2023 година одлучија Министерството за култура да ја превземе Универзална сала и нејзината ркеонструкција. По неколку месеци мистериозно гори Универзална сала.“ – напиша Данела Арсовска градоначалничка на Град Скопје.

Министерката за култура вели дека ќе ги почекаат извештаите кои треба да ја откријат причината за пожарот.

Утрово гореше симболот на солидарност, култура, љубов, душата на Скопје. Останува отворено прашањето дали Универзална сала која беше посакувана од сите, повторно ќе се издигне како феникс.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...

МЗТ на чекор од шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната серија од плеј-офот во Првата македонска лига против Пелистер. Гостите од Битола започнаа подобро, но тимот од Аеродром пополека влезе во ритам и го презеде водството. Интересно беше во финишот од средбата, кога Пелистер успеа да...

Град, грмотевици, поројни дождови, силно невреме го зафати кумановско

Јужно од Скопје се наоѓа позначителна нестабилна облачна маса која се очекува да го зафати југоисточниот дел од Скопската котлина и во ова подрачје да има појава на невреме со интензивен пороен дожд, чести грмежи, силен ветер и можна појава на град, предупредија вечерва од Центарот за...

Николоски во МВР, Муцунски оди во МНР, Кочовска пак во финансии, Панче Тошковски оди во правда? – Телма ги открива новите министри

Дали тројца од потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, се подготвуваат за министерски позиции? Во недостиг од официјални информации, додека новата влада се крчка заткулисно, неофицијално провејува дека таа во најголем дел е веќе составена: Александар Николоски е највисоко на листата за иден министер за внатрешни работи, Тимчо Муцунски за...

„Вреди“ ја добива позицијата претседател на Собрание!?

Според извори на ТВ21, веќе е постигнат договор, албанската опозициона коалиција „Вреди“ да го добие претседателското место во највисокиот орган на државата и носител на законодавната власт во Македонија. Од свои извори, дознаваме дека единаесеттиот состав на Собранието ќе добие претседател од коалициониот партнер на Христијан Мицкоски, на...