Убиецот на Данка изјавил: Не се сеќавам каде го сокрив телото

Полицијата денеска ја продолжува потрагата по телото на Данка Илиќ (2), девојката која на 26 март беше убиена кај Бањско Поље.

Како што откри првиот човек на српската криминалистичка полиција (УКП), Нинослав Чмолиќ, денеска повторно ќе се претресуваат куќите на осомничените, како и поширокиот простор околу куќите, вклучително и септичките јами.

Чмолиќ откри и како течело сослушувањето на осомничените за убиството на Данка.

„Тие раскажаа на начинот на кој сè се случило, кој која улога ја одиграл. Меѓутоа, два дена по трагичниот настан, еден од нив се вратил, го зел телото и го оставил и нема да признае каде го сокрил телото“, рече Чмолиќ.

Како што истакна, осомничените детално го опишале извршувањето на делото, но кога станува збор за тоа каде е оставено телото на девојчето, нема соработка.

Чмолиќ рече дека потрагата по малата Данка траела 10 дена поради обемот на информации кои пристигнуваат, а кои морале да се проверат. Проблеми создадоа и временските услови.

„Клучната трага беше дека ги прегледавме камерите и утврдивме дека нивниот автомобил е еден од двата што поминале и останале во областа. Тој автомобил и возачите требаше да бидат идентификувани. Тие беа полиграфирани тој ден, но тие беа под влијание на Алкохол. Имаа задоцнета реакција на прашањето дали сте го убиле детето, што не беше доволно за да им се одреди притвор“, изјави Цмолиќ за ТВ Прва.

Првиот човек на УКП рече дека автомобилот е одземен и дека се уште се вештачи, како и приватните автомобили на осомничените.

Чмолиќ изјави и што кажале осомничените на рочиштето во Обвинителството.

„Тие ја потврдија претходната приказна, детално опишаа што се случило, детално ја опишаа нивната улога, признаа се, но повторно главниот осомничен кој и го одзеде животот на малата Данка во автомобилот, на крајот застана и рече: „Не се сеќавам каде го сокрив телото“, изјави Чмолиќ.

Тој истакна дека и возачот на автомобилот ја раскажал својата верзија на приказната која се поклопува со патникот.

„Возачот не знае каде е скриено телото. Патникот го знае тоа, меѓутоа, разговарале два-три дена потоа, а вториот му рекол: „Тоа е моја грижа, направив што требаше“ изјави Цмолиќ.

Двајца се приведени поради сомнение дека го сториле ова дело, а едното во обвинителството го признало делото, а другото се бранел молчејќи. Ним им е одредена мерка притвор до 30 дена.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран...

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под...

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре СДСМ ќе одржи состанок на Централниот одбор – познато е што ќе се случува

Социјалдемократски сојуз на Македонија започнува со своите активности, по убедливиот, историски пораз на претседателски и парламентарните избори, каде партијата заедно со коалицијата успеа да освои 18 пратенички мандати. По поразот, актуелниот претседател Димитар Ковачевски најави дека ќе следуваат големи промени во партијата, а неколку денови потоа потврди и...

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран за нов претседател на Собранието. Како единствен кандидат предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и од Движењето ЗНАМ – „За наша Македонија“ се обврза дека ќе го почитува Уставот и законите, а функцијата ќе ја извршува совесно....

Калина Стефкова најдобра пионерка на таеквондо турнирот Корио Опен Скопје 2024

Во неделата во Скопје се оддржа одлично организираниот Корио Опен под покровителство на Македонската Таеквондо Федерација. На турнирот учествуваа повеќе од 300 учесници вклучувајки и натпреварувачи од 5 балкански држави. ТК Младост од Скопје за кој настапува Калина Стефкова учествуваше со 30 натпреварувачи во сите категории и...

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...

МЗТ на чекор од шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната серија од плеј-офот во Првата македонска лига против Пелистер. Гостите од Битола започнаа подобро, но тимот од Аеродром пополека влезе во ритам и го презеде водството. Интересно беше во финишот од средбата, кога Пелистер успеа да...