МОНСТРУМИ: Братот и таткото на еден од осомничените глумеа дека се во шок – а тие помогнале да го пренесат телото

Радослав (73) и Далибор Драгијевиќ (40), таткото и братот на еден од осомничените за тешкото убиство на Данка Илиќ (2) – Дејан Драгијевиќ (50), се уапсени под сомнение дека му помогнале да го премести телото на девојчето од депонија кај Бањско поле до непозната локација на територија на град Бор.

Според Министерството за внатрешни работи на Србија, најверојатно во четвртокот, на 28 март, „извршиле кривично дело помагање на сторителот по извршувањето на делото“.

Да потсетиме, Курир.рс претходните денови разговараше и со Радослав и со Далибор.

Далибор завчера тврдеше дека е во шок поради се што му се случува на неговиот брат, велејќи:

„Мојот брат од вчера е во полиција. Го одведоа од дома, но не знам ништо, никој ништо не ни кажува! Се надевам и се молам бога да не стои зад ова. Чекаме информации “.

Вчера и Радослав се правеше изненаден.

„Не знам што друго да кажам, сосема сум изненаден што ни се случи ова. Згора на тоа, јас сум срцев пациент, брзата помош дојде да ми помогне мене и на мојата сопруга, а утрово ми го земаа и вториот син да се прегледа. Ние сега ништо уште не знаеме, ако е виновен тогаш треба да одговара, полицијата нека си ја заврши работата, јас ништо не знам“, ни изјави таткото на осомничениот Дејан, додавајќи дека воопшто не може да се сети поради стресот низ кој поминувал, кога воопшто го уапсиле синот.

„Не можам да се сетам кој ден го одведоа, во лоша здравствена состојба сме, не сум во ред, знам дека полицијата дошла на имотот, но тука не нашле ништо. И не можев да знам дека нешто чудно се случува со Дејан, деновиве не разговаравме за ништо, тој само отиде на работа и се врати и не забележав дека се однесува поинаку“, изјави Радослав, по што тој ни кажа и дека Дејан имал здравствени проблеми, односно како што вели „лани во ова време доживеал инфаркт“.

Инаку, Дејан дели двор со брат му Далибор во селото Злот, каде што живеат и нивните родители. Дејан не е оженет, живее со нив, а мештаните велат дека никогаш не слушнале лош збор за тоа семејство, па биле целосно шокирани од ова.

Да потсетиме, Дејан Драгијевиќ призна дека со голи раце ја удавил малата Данка.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Во пукањето, на кое му претходела тепачка, повредени се и две лица. Како што претходно соопшти МВР инцидентот бил пријавен доцна синоќа околу 23:40 часот. Во 23 часот...

Ова се кандидатите кои би можеле да го наследат Покетино

Маурисио Покетино вечерва доби отказ од Челси. Двете страни се договориле да го раскинат договорот, само една сезона по преземање на кормилото. Веќе се познати и неколку имиња за кои се шпекулира дека би можеле да бидат наследници на Аргентинецот. Некои од нив се очекувани, но има и...

Полска приведе девет лица осомничени дека се руски шпиони

Девет лица се уапсени во Полска под сомнение дека работеле за руските специјални служби и извршиле серија диверзантски дејствија во земјата. Ваквата информација за полските медиуми ја соопшти премиер Доналд Туск. – Деветмина осомничени се уапсени и обвинети за директно учество во саботажа на територијата на Полска по...

Владата ја одржа 22 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 22 седница, на која, како што информираат од владината прес-служба, биле донесени повеќе одлуки и заклучоци, меѓу кои за запишување студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје, во студиската учебна 2024/2025 годинаи одлука за учество на Армијата во...

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која објави дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Ејде изјави дека Норвешка ќе мора да го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница, пренесе Ал Џезира. Ејде...

До 2050 година животниот век ќе се зголеми за 5 години

Очекуваниот животен век на луѓето ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година, објави научното списание „Лансет“. Кај мажите тоа ќе се зголеми од 71,1 на 76 години, а кај жените од 76,2 на 80,5 години. Најголем пораст се очекува во земјите каде што очекуваниот животен...

Мицотакис: „Ова не го кажувам со радост“ но ако не го почитуваат договорот нема ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на говор во Лерин уште еднаш го повтори неговиот став дека доколку Скопје не го почитува Договорот од Преспа и настојува да го оспорува јадрото на тој договор не треба да се надева на продолжување на европскиот пат. Посочи дека „ова не...

Потврден триесетдневен притвор за Љупчо Палевски Палчо

Кривичниот суд во Скопје му го потврди триесетдневниот притвор на Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Палевски за првпат беше изведен пред судија во претходна постапка по неговото пристигнување од Турција, од каде во средината на мај беше екстрадиран во Северна...

МЗТ на чекор од шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната серија од плеј-офот во Првата македонска лига против Пелистер. Гостите од Битола започнаа подобро, но тимот од Аеродром пополека влезе во ритам и го презеде водството. Интересно беше во финишот од средбата, кога Пелистер успеа да...

Град, грмотевици, поројни дождови, силно невреме го зафати кумановско

Јужно од Скопје се наоѓа позначителна нестабилна облачна маса која се очекува да го зафати југоисточниот дел од Скопската котлина и во ова подрачје да има појава на невреме со интензивен пороен дожд, чести грмежи, силен ветер и можна појава на град, предупредија вечерва од Центарот за...

Николоски во МВР, Муцунски оди во МНР, Кочовска пак во финансии, Панче Тошковски оди во правда? – Телма ги открива новите министри

Дали тројца од потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, се подготвуваат за министерски позиции? Во недостиг од официјални информации, додека новата влада се крчка заткулисно, неофицијално провејува дека таа во најголем дел е веќе составена: Александар Николоски е највисоко на листата за иден министер за внатрешни работи, Тимчо Муцунски за...

„Вреди“ ја добива позицијата претседател на Собрание!?

Според извори на ТВ21, веќе е постигнат договор, албанската опозициона коалиција „Вреди“ да го добие претседателското место во највисокиот орган на државата и носител на законодавната власт во Македонија. Од свои извори, дознаваме дека единаесеттиот состав на Собранието ќе добие претседател од коалициониот партнер на Христијан Мицкоски, на...