ШТО ВИДЕЛ БРАТОТ НА ДАНКА? „Не се оддалечила сама и никоj не ја киднапирал“

Маја Јовановиќ, од Бирото за борба против трговија со луѓе, денеска изјави дека ја исклучува можноста Данка Илиќ сама да се оддалечила, како и можноста физички да била киднапирана на местото на настанот.

Важно да се утврди улогата на постариот брат на исчезната Данка од Србија кој тој ден исто така бил на местото на исчезнувањето, изјави утринава српскиот професор и форензичар Душан Кецкаревиќ пренесува српскиот портал Блиц. Форензичарот вели дека има уште непознаници во истрагата.

„Тој е дете, не треба да го трауматизираме“
Мајката Ивана Илиќ била на местото на исчезнувањето со нејзиниот постар син. Според професор Кецкаревиќ, прашање е дали синот забележал нешто со оглед на тоа што бил на местото на настанот.

– Станува збор за многу чувствителни теми, тој е многу мало дете, па вклучени се социјални служби и психолози. Сега треба да добиеме информации без дополнително да го трауматизираме детето. Прашање е дали забележало нешто во конкретниот случај. Детето секако забележува, но нема индиции дека присуствувало друго лице во околината, дека се случувало нешто чудно, се слушал некој звук или дека нешто би укажало на начинот на извршување на ова дело – вели форензичарот.

Треба да се испита и постарото дете

Од друга страна, пак, психологот Радмила Вујовиќ Бојовиќ напомена дека во истрагата треба да се вклучи и постарото дете.

– Не смееме да заборавиме дека и постарото дете тогаш присуствувало. Истражните органи некако му обрнале внимание и нему. Тие знаат што прават и имаат план, но и постарото дете треба да биде дел од испитувањето. Сите опции сѐ уште се отворени – вели психологот.

Данка не избегала сама и не ја киднапирал некој друг
Маја Јовановиќ, од Бирото за борба против трговија со луѓе, денеска изјави дека ја исклучува можноста детето само да се оддалечило, како и можноста за физичко киднапирање на местото на настанот поради сите фактори околу исчезнувањето на детето, вели српскиот портал Телеграф.

– Фокусот мора да биде ставен на мајката бидејќи таа е единствената личност која последен пат го видела девојчето, целиот сплет од околности, околу пријавата за исчезнување и самото исчезнување, збунува и е нејасен – вели Јовановиќ.

Денеска е 9-ти ден од потрагата по 2-годишната Данкa Илиќ која исчезна во Бањско Поље кај Бор. Полицијата сѐ уште детално го проверува местото каде што последен пат е видено девојчето. Виенската полиција се вклучи во истрагата по објавувањето на видеото на кое можеби е исчезнатата Данка Илиќ.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино,...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога....

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување работни задачи како вработен во ЕВН, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Кривична за охриѓанец: Се обидeл да удри полицајци на должност и побегнал, а подоцна предизвикал сообраќајка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М.(24) од Охрид. Тој се сомничи за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“. Имено на 14.04.2024 на магистралниот пат Охрид – Кичево, пријавениот со своето возило „ренџ ровер“ се обидел да удри полициски службеници кои вршеле службени...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога. - На 15.04.2024, полициски службеници од ОВР Крушево го лишиле од слобода В.Ц.(73) од Крушево. При претрес во неговиот дом во с.Кошино, општина Долнени, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени при што одземени пиштол,...

Министерката Костадиновска Стојчевска најави тужба за клевета против градоначалничката Арсовска

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска ќе добие кривична пријава за клевета најави министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Причина за тоа се „инсинуациите и небулозите дека знаела за пожарот, но не пријавила веднаш“, но и за другите работи за кои беше обвинета од Арсовска. Таа додаде дека...

Се симнала од автобус 23-ка и ѝ се губи секаква трага: Мистериозно исчезна 34 годишната Ана – регионот на нозе

Ана Личник (34) од Белград исчезнала во неделата на 24 март. Таа патувала со јавен превоз, а по симнувањето од автобусот број 23 ѝ се губи секаква трага. Меѓутоа, во автобусот ја заборавила чантата во која имало ливче со телефонскиот број на поранешниот сопруг на Ана. – Последен пат...

Се е бело: Голема количина на снег има во одредени делови од Балканот – еве каква е ситуацијата

Снег падна во некои делови на Балканот Како што најавија метеоролозите, температурите по вистинските летни се враќаат на нивото на оние од зимскиот период. Денеска ќе биде облачно и многу постудено со врнежи од дожд. Во ридско-планинските предели претпладне понекаде во пониските предели ќе врне и снег. Врнежите ќе...

Вечерва нема да се спие: Израел уби командант на Хезболах

Израелските одбранбени сили (ИДФ) во бомбардирање на јужен Либан убиле тројца членови на милитантната група Хезболах, од кои еден бил командантот Исмаил Баз. Хезболах соопшти дека жали за смртта на Баз, но не даде повеќе детали, додека ИДФ соопшти дека тој бил командант на крајбрежниот сектор на групата...

Владата го задолжи МВР да достави комплетна информација за случајот со новинарот Фуркан Салиу

Владата, на предлог на техничкиот премиер Талат Џафери, го задолжи Министерството за внатрешни работи, да достави комплетна информација по однос на случувањата на настанот поврзан со новинарот Фуркан Салиу, согласно барањето од Советот на Европа за давање одговор околу овој случај, соопшти владината прес-служба. МВР на 11 април...

Владата донесе конечна одлука: ЕВН Македонија ќе биде универзален снабдувач – еве што значи тоа

Владата, согласно Законот за енергетика, ја донесе и Одлуката за избор на универзален снабдувач. За најповолна понуда за избор на универзален снабдувач, во соодветната постапка е избрана понудата доставена од групата понудувачи ЕВН Македонија електроснабдување ДООЕЛ Скопје – носител и ЕВН Македонија АД Скопје – член на...

(ВИДЕО) Балканот во ШОК: Големо невреме во овие ТРИ држави – познато е кога ќе дојде во Македонија

Како што може да се види на страницата на Инстаграм „Хаилз Србија“, бурниот ветар крева прашина и ретко што може да се види на патот. Силно невреме, од Хрватска и од Словенија, попладнето околу 15 часот пристигна и во Србија, објави српски Мондо. Засега врне поретко, а невремето...

ХОРОР: 26-годишник се обидел да силува 68-годишна жена

Полицијата во Македонска Каменица го провела А.В. (26) од село во општината, откако било пријавено дека на 14 април се обидел да изврши обљуба врз 68-годишна жена од друго село во Македонска Каменица. По целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Избори се, се ветува се и сешто: Таравари ќе ги плаќа каматите од брзите кредити – ако дојде на власт

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска ја посети Струга, каде разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до граѓаните.Тој изрази загриженост за коцкањето и штетните практики на банките. „Денеска имавме посета на градот Струга и населените места во Струга. Средбата ја започнав со моите колеги, лекари...