УБАВИНИ: Нов директен лет од Скопје до островот Крф од јуни

AEGEAN ќе лета на оваа сезонска авиолинија, Скопје – Крф, до крајот на септември, со 2 неделни фреквенции, или секојa сабота (недела) и секој вторник (среда).

ТАВ Аеродроми го најавува воведувањето на нова сезонска авиолинија од Меѓународниот Аеродром Скопје до Аеродромот на Крф, на кој ќе лета авиокомпанијата AEGEAN почнувајќи од 1-ви јуни

Од 1 јуни 2024 година, благодарение на грчката национална авиокомпанија AEGEAN, која е членка на STAR ALLIANCE, нова директна сезонска авиолинија ќе биде воведена од Меѓународниот Аеродром Скопје до Аеродромот Крф, а со тоа ќе се овозможи извонредна и уникатна конекција меѓу енергичниот град Скопје со живописниот остров Крф во Грција, известуваат од ТАВ Аеродроми.

Почнувајќи од 1 јуни, патниците ќе имаат можност да ја искусат убавината и шармот на Крф, неговите историски споменици, прекрасните природни пејзажи и кристално чистото море, со директниот лет од скопскиот аеродром на кој ќе лета AEGEAN.

„Како аеродромски оператор, ние сме пресреќни што го најавувавме воведувањето на новата сезонска авиолинија на AEGEAN што ќе го поврзе Скопје со Крф, од 1 јуни. По Атина и Сараево, директниот лет до Крф ќе биде третата дестинација што AEGEAN ја воведува од Меѓународниот Аеродром Скопје. Оваа нова авиолинија за рекреативен туризам е доказ дека партнерството и соработката со AEGEAN продолжува со проширување на поврзаноста на Скопје. Оваа авиолинија ќе обезбеди леснотија и удобност за нашите патници кои сакаат да стигнат до еден од најатрактивните грчки острови како нивна дестинација за одмор.“ – изјави Неџат Курт, генерален директор на ТАВ Македонија.

AEGEAN ќе лета на оваа сезонска авиолинија, Скопје – Крф, до крајот на септември, со 2 неделни фреквенции, или секојa сабота (недела) и секој вторник (среда).

Времето на поаѓање, во сабота и вторник, од скопскиот аеродром ќе биде во 21:35 часот (локално време), а времето на пристигнување на аеродромот во Крф во 23:50 часот (локално време), додека времето на поаѓање, во недела и среда, од аеродромот во Крф ќе биде во 00:20 часот (локално време), а време на пристигнување на скопскиот аеродром во 00:30 часот (локално време).

Авиобилетите се достапни на официјалната веб-страница на AEGEAN, https://en.aegeanair.com/ како и преку туристичките агенции.

Патниците можат да очекуваат да го искусат реномираното гостопримство и извонредност на услугите на AEGEAN на нивното патување од Скопје до Крф. Без разлика дали патувате деловно или за одмор, оваа нова сезонска авиолинија ќе понуди беспрекорно и пријатно патување.

„По воведувањето на летот на AEGEAN, што ги поврзува Скопје и Сараево минатиот октомври, сега со задоволство го објавуваме воведувањето на уште една нова директна авиолинија од Скопје до Крф. Од јуни, патниците од Скопје ќе имаат можност двапати неделно директно да патуваат до Крф и да уживаат во уникатно патничко искуство со удобноста и сигурноста што ги нуди AEGEAN. Со овој нов дополнителен лет, ја зголемуваме поврзаноста и го прошируваме нашето присуство во балканскиот регион, а истовремено нудиме поголеми опции за патниците.“ – изјави Пепи Стамати, заменик комерцијален директор за мрежа и приходи.

Претставниците на ТАВ Аеродроми веруваат дека оваа нова сезонска авиолинија дополнително ќе го збогати портфолиото на Меѓународниот Аеродром Скопје и мапата на мрежата на авионски конекции, особено што Крф е атрактивна летна дестинација до која сега може да се стигне за само еден час и 15-тина минути.

ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, ги заврши јануари и февруари 2024 со 243.244 патници на двата македонски аеродром – Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, што претставува пораст од 47% споредено со јануари и февруари 2023 година. Во исто време, бројот на летови на двата аеродрома во првите два месеца е 1.931, со 38% годишен пораст.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино,...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога....

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување работни задачи како вработен во ЕВН, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Кривична за охриѓанец: Се обидeл да удри полицајци на должност и побегнал, а подоцна предизвикал сообраќајка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М.(24) од Охрид. Тој се сомничи за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“. Имено на 14.04.2024 на магистралниот пат Охрид – Кичево, пријавениот со своето возило „ренџ ровер“ се обидел да удри полициски службеници кои вршеле службени...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога. - На 15.04.2024, полициски службеници од ОВР Крушево го лишиле од слобода В.Ц.(73) од Крушево. При претрес во неговиот дом во с.Кошино, општина Долнени, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени при што одземени пиштол,...

Министерката Костадиновска Стојчевска најави тужба за клевета против градоначалничката Арсовска

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска ќе добие кривична пријава за клевета најави министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Причина за тоа се „инсинуациите и небулозите дека знаела за пожарот, но не пријавила веднаш“, но и за другите работи за кои беше обвинета од Арсовска. Таа додаде дека...

Се симнала од автобус 23-ка и ѝ се губи секаква трага: Мистериозно исчезна 34 годишната Ана – регионот на нозе

Ана Личник (34) од Белград исчезнала во неделата на 24 март. Таа патувала со јавен превоз, а по симнувањето од автобусот број 23 ѝ се губи секаква трага. Меѓутоа, во автобусот ја заборавила чантата во која имало ливче со телефонскиот број на поранешниот сопруг на Ана. – Последен пат...

Се е бело: Голема количина на снег има во одредени делови од Балканот – еве каква е ситуацијата

Снег падна во некои делови на Балканот Како што најавија метеоролозите, температурите по вистинските летни се враќаат на нивото на оние од зимскиот период. Денеска ќе биде облачно и многу постудено со врнежи од дожд. Во ридско-планинските предели претпладне понекаде во пониските предели ќе врне и снег. Врнежите ќе...

Вечерва нема да се спие: Израел уби командант на Хезболах

Израелските одбранбени сили (ИДФ) во бомбардирање на јужен Либан убиле тројца членови на милитантната група Хезболах, од кои еден бил командантот Исмаил Баз. Хезболах соопшти дека жали за смртта на Баз, но не даде повеќе детали, додека ИДФ соопшти дека тој бил командант на крајбрежниот сектор на групата...

Владата го задолжи МВР да достави комплетна информација за случајот со новинарот Фуркан Салиу

Владата, на предлог на техничкиот премиер Талат Џафери, го задолжи Министерството за внатрешни работи, да достави комплетна информација по однос на случувањата на настанот поврзан со новинарот Фуркан Салиу, согласно барањето од Советот на Европа за давање одговор околу овој случај, соопшти владината прес-служба. МВР на 11 април...

Владата донесе конечна одлука: ЕВН Македонија ќе биде универзален снабдувач – еве што значи тоа

Владата, согласно Законот за енергетика, ја донесе и Одлуката за избор на универзален снабдувач. За најповолна понуда за избор на универзален снабдувач, во соодветната постапка е избрана понудата доставена од групата понудувачи ЕВН Македонија електроснабдување ДООЕЛ Скопје – носител и ЕВН Македонија АД Скопје – член на...

(ВИДЕО) Балканот во ШОК: Големо невреме во овие ТРИ држави – познато е кога ќе дојде во Македонија

Како што може да се види на страницата на Инстаграм „Хаилз Србија“, бурниот ветар крева прашина и ретко што може да се види на патот. Силно невреме, од Хрватска и од Словенија, попладнето околу 15 часот пристигна и во Србија, објави српски Мондо. Засега врне поретко, а невремето...

ХОРОР: 26-годишник се обидел да силува 68-годишна жена

Полицијата во Македонска Каменица го провела А.В. (26) од село во општината, откако било пријавено дека на 14 април се обидел да изврши обљуба врз 68-годишна жена од друго село во Македонска Каменица. По целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Избори се, се ветува се и сешто: Таравари ќе ги плаќа каматите од брзите кредити – ако дојде на власт

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска ја посети Струга, каде разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до граѓаните.Тој изрази загриженост за коцкањето и штетните практики на банките. „Денеска имавме посета на градот Струга и населените места во Струга. Средбата ја започнав со моите колеги, лекари...