„Сега ќе ви ја кажам вистина“, вујко на Данка раскажа што се случило во Бањско поле

Сега ќе ви ја кажам вистинската вистина и се што всушност се случи тој ден. Ретко она што се пишува во медиумите е вистина. Значи, да почнеме по ред. Со овие зборови, ексклузивно за „Блиц“, Стефан Драгомировиќ, братот на Ивана Илиќ, мајката на исчезнатата Данка Илиќ (2), ја започнува приказната за кобните минути во кои на 26 март во Бањско поле кај Бор, исчезна малото девојче по кое денес трага цела Србија и дел од Европа.

Вујкото на исчезнатото девојче на репортерот на „Блиц“ му ја покажа последната фотографија од Данка Илиќ, направена на кобниот ден, на која се гледа девојчето заедно со нејзиниот постар брат. На сликата, Данка е оддалечена приближно 30 метри од нејзиниот брат.

– На таа фотографија Данка е оддалечена 30 метри од братот и мајката, во близина на сеното во дворот од куќата. Можеби некој се криел и го чекал вистинскиот момент. Тоа е последната фотографија што се наоѓа во телефонот на сестра ми и е направена во 13.20 часот – вели вујкото на Данка.

Вујкото на Данка тврди дека девојката еднаш пред тој ден се обидело да „исчезне“ од погледот на мајка си, но нејзината мајка успеала да ја повика назад кај себе.

– Сестра ми Ивана отиде до автомобилот да му донесе вода на постариот син . Девојчето остана во дворот, тоа беше момент од само неколку секунди. Кога се врати, Данка ја немаше – тврди Стефан Драгомировиќ, опишувајќи го моментот на исчезнувањето на девојчето.

Драгомировиќ тврди дека не е точно оти во тој момент, кога неговата сестра ги прошетала децата, во Бањско поле врнело силен дожд.

– Како што се гледа од овие слики (ги дава сликите на увид), надвор беше сончево, дури подоцна врнеше. Па не знам зошто ја обвинуваат сестра ми дека ги изнесува децата надвор на дожд и им е сомнително – вели вујкото на Данка Илиќ додека ги покажува последните фотографии од неговата сестра.

Стефан Драгомировиќ додава дека мајката на Данка, откако нејзината ќерка исчезнала, не алармирала веднаш бидејќи верувала дека Данка е некаде во близина и дека сама ќе се снајде.

– Ја бараше насекаде, но Данка никаде ја немаше… Се исплашила и му се јавила на сопругот Милош, известувајќи го дека не може да ја најде ќерка си. Не знам точно колку беше часот, но набргу потоа повикаа и полиција – вели вујкото на Данка.

Драгомировиќ ги коментираше и наводите кои сугерираат дека е сомнително тоа што мајката ја сликала Данка во работите во кои исчезнала токму тој ден.

– Сестра ми ги сака своите деца, нејзината галерија е полна со слики од нејзините деца. Не гледам дека има нешто чудно – вели Стефан Драгомировиќ.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на медиумски „дуел“ со противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Од неговиот изборен штаб велат „со цел да ги презентираат нивните понуди и отворено да зборуваат пред граѓаните за тоа кој каква визија има за Северна Македонија, веќе...

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...