ЛАЖЕ ЛИ МАЈКАТА: Овие 3 изјави не се совпаѓаат – ова ги ЗАЧУДИ сите

Има несогласувања во изјавите на Ивана Илиќ кои треба да се проверат, смета Дејан Раденковиќ, криминолог и поранешен помошник началник на УКП.

Потрагата по двегодишната Данка Илиќ од Бор влезе во шести ден, а од исчезнатото девојче сѐ уште ни траг. Полицијата и спасувачките екипи го пребаруваат секој сантиметар од теренот во радиус од 10 квадратни километри околу местото каде мајката на Данка, Ивана Илиќ, тврди дека детето исчезнало, а според експертите, следниот чекор на истражните органи треба да биде проверка на сите гранични премини.

Марко Ницовиќ, поранешен началник на белградската полиција и член на одборот на директори на меѓународната полиција за борба против дрогата, вели дека поминало долго време откако исчезнала двегодишната Данка Илиќ.

„Таа не можела да замине сама, тоа е факт. Најблискиот граничен премин е оддалечен само 30 минути од Бањско поле и затоа сите што ја преминале границата од моментот на исчезнувањето на детето треба да бидат темелно проверени, во двата правци.

Ницовиќ објаснува дека трговијата со деца на возраст од Данка значително се шири во светот.

„Поради сето ова, следниот чекор на истражните органи би требало да биде проверка на граничните премини. Сведоците на самото исчезнување имаат одредени сознанија“, вели Ницовиќ.

Според него, покрај проверката на граничните премини, треба да се продолжи со распитот на членовите на семејството и на овој начин да се направи обид да се дознае вистината.

„Пребарувањето на просторот околу местото на исчезнувањето сега е, за жал, губење време и ресурси. После сето ова време, речиси и да нема шанси детето да е во тој дел. Секој сантиметар е прегледан и нема резултати, така што насоката на истрагата треба да се смени“, вели тој.

Дејан Раденковиќ, криминолог и поранешен помошник началник на Управата за криминалистичка полиција, вели дека, за жал, за понатамошната истрага клучни работи се оние кои сѐ уште се нејасни.

„Полицијата ги презеде сите дејствија веднаш по исчезнувањето на девојчето, брзо и ефикасно го пребара теренот и ги испрашува сите лица кои можеа да помогнат во откривањето на вистината. Подрачјето беше детално претресено и сега поинтензивно се движи кон вториот правец на истрагата, што е испрашување на сите од семејството на Данка, пред сѐ, мајката, која е единствениот сведок и која го пријавила исчезнувањето“, вели Раденковиќ.

Тој објаснува дека е потребно да се истражат сите околности поврзани со семејството на девојчето. „Многу е важно да се воспостават односи во заедницата, односи надвор од неа и сѐ што би можело да биде од помош во истрагата. Деталната проверка на изјавите на мајката е многу важна бидејќи само таа може да даде некои одговори.

Според него, сѐ уште има несовпаѓања во изјавите на Ивана Илиќ, кои треба да се проверат. „Од оваа причина, поради овие несогласувања, мајката неколку пати дала изјава во полиција. Сепак, некои нејаснотии останале. Прво, зошто мајката дошла минатиот вторник да го посети имотот и да види дали е погоден за животот на нејзиниот свекор и свекрва ако знаела дека нејзиното семејство не го одобрува доселувањето на семејството Илиќ таму. Второ, фотографијата од Данка – дали е направена дента кога исчезнала и зошто девојчето е сликано во гардеробата во која исчезнала. Трето, важно е да се утврди дали пораките и повиците од телефонот на мајката, кои секако ќе бидат проследени, намерно се избришани токму затоа што се поврзани со случајот или затоа што тоа го правела претходно, рутински“, заклучува Раденковиќ.

Дејан Раденковиќ објасни дека во досегашната потрага по девојчето се употребени доволно човечки и технички ресурси. „Потрагата на терен дефинитивно не даде резултати и јасно е дека детето не е во околината на местото од каде исчезна. Киднапирањето од непознато лице е речиси невозможно и сѐ повеќе изгледа како семејните односи да доведоа до исчезнување на детето“, вели Раденковиќ.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на медиумски „дуел“ со противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Од неговиот изборен штаб велат „со цел да ги презентираат нивните понуди и отворено да зборуваат пред граѓаните за тоа кој каква визија има за Северна Македонија, веќе...

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...