Тешка е веста која ја пренесе Игор Јуриќ: Единствената шанса за малата Данка е повик со барање откуп

Директорот на Центарот за исчезнати и малтретирани деца Игор Јуриќ, денеска истакна дека со оглед на изминативе години откако исчезна малата Данка Илиќ (2), мора да бидеме подготвени за најлошото сценарио. Од друга страна, тој истакна дека сите имаме право да се надеваме дека девојчето ќе биде пронајдено живо и здраво.

Игор Јуриќ гостувајќи во „Прва ТВ“ изјавил и дека му „боде уши“ информацијата дека мајката на малата Данка Илиќ (2), наводно одбила полиграф, со изговор дека е бремена. Тој посочи дека, со должна резерва, нема никакво оправдување и разбирање за ваквата постапка.

– Жртвата мора да се поднесе, каква и да е. Сигурен сум дека детето ќе биде пронајдено, а останува да се надеваме дека ќе има среќен крај – вели Јуриќ за случајот со исчезнатата Данка Илиќ.

„Најблиските се првоосомничени“
Јуриќ забележува и дека, иако мајката официјално не е под истрага, таа, како и сите најблиски до неа, се првоосомничени.

-Официјално мајката не е под истрага, но со оглед на околностите нема лице кое не е осомничено. Кога Тијана ни исчезна, ние бевме првите осомничени. Се додека не се потврди што се случило и како исчезнало девојчето, тој сомнеж нема да исчезне. Мора да зборувате за сѐ, ако има некаков проблем во семејството, мора да бидете искрени – вели Игор Јуриќ.

Забележува и дека ја гледа единствената шанса малата Данка да е жива ако некој се јави и побара пари.

– Мислам дека сега е многу важно и единствената шанса што ја гледам е некој да излезе и да побара пари. Јас единствено во тоа го гледам чудото детето да е живо. Реков и дека мораме да се подготвиме и за најлошото сценарио, со оглед на тоа колку време помина. Таа опција е реална и објективна, а од друга страна како народ и како нација имаме право да веруваме во чудо и се надевам на тоа чудо и дека баш денес ќе ја добиеме веста дека е пронајдена – вели Јуриќ.

Полицаец од Бор е уапсен затоа што давал информации од истрагата, а Јуриќ вели дека ова е првпат некој да биде санкциониран кога станува збор за исчезнување на деца и дека тоа е многу важен чекор кај нас.

„Малата Данка го промени текот на историјата“
– Луѓето од одделот за потрага од Белград, што се однесува до мојот случај, нѐ проверуваа толку детално, секој чекор, секој потег, што ние си велевме – добро, овие луѓе ќе ја најдат Тијана. Повторувам уште еднаш, апсолутно сум сигурен дека детето ќе биде пронајдено и да се надеваме дека тоа ќе биде позитивен крај на потрагата – вели Јуриќ.

Игор Јуриќ изјавил и дека не може да не спомене дека малиот Данка го променила текот на историјата кога е во прашање потрагата по исчезнатите деца во Србија.

-Се надевам дека од нејзиното исчезнување ќе научиме многу за важноста на еден систем и како треба да реагираме сите ние како граѓани, како треба да реагираат медиумите… Секој си ја заврши работата многу професионално и навистина сум горд на тоа – рече Јуриќ за „Прва ТВ“.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино,...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога....

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување работни задачи како вработен во ЕВН, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Кривична за охриѓанец: Се обидeл да удри полицајци на должност и побегнал, а подоцна предизвикал сообраќајка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М.(24) од Охрид. Тој се сомничи за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“. Имено на 14.04.2024 на магистралниот пат Охрид – Кичево, пријавениот со своето возило „ренџ ровер“ се обидел да удри полициски службеници кои вршеле службени...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога. - На 15.04.2024, полициски службеници од ОВР Крушево го лишиле од слобода В.Ц.(73) од Крушево. При претрес во неговиот дом во с.Кошино, општина Долнени, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени при што одземени пиштол,...

Министерката Костадиновска Стојчевска најави тужба за клевета против градоначалничката Арсовска

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска ќе добие кривична пријава за клевета најави министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Причина за тоа се „инсинуациите и небулозите дека знаела за пожарот, но не пријавила веднаш“, но и за другите работи за кои беше обвинета од Арсовска. Таа додаде дека...

Се симнала од автобус 23-ка и ѝ се губи секаква трага: Мистериозно исчезна 34 годишната Ана – регионот на нозе

Ана Личник (34) од Белград исчезнала во неделата на 24 март. Таа патувала со јавен превоз, а по симнувањето од автобусот број 23 ѝ се губи секаква трага. Меѓутоа, во автобусот ја заборавила чантата во која имало ливче со телефонскиот број на поранешниот сопруг на Ана. – Последен пат...

Се е бело: Голема количина на снег има во одредени делови од Балканот – еве каква е ситуацијата

Снег падна во некои делови на Балканот Како што најавија метеоролозите, температурите по вистинските летни се враќаат на нивото на оние од зимскиот период. Денеска ќе биде облачно и многу постудено со врнежи од дожд. Во ридско-планинските предели претпладне понекаде во пониските предели ќе врне и снег. Врнежите ќе...

Вечерва нема да се спие: Израел уби командант на Хезболах

Израелските одбранбени сили (ИДФ) во бомбардирање на јужен Либан убиле тројца членови на милитантната група Хезболах, од кои еден бил командантот Исмаил Баз. Хезболах соопшти дека жали за смртта на Баз, но не даде повеќе детали, додека ИДФ соопшти дека тој бил командант на крајбрежниот сектор на групата...

Владата го задолжи МВР да достави комплетна информација за случајот со новинарот Фуркан Салиу

Владата, на предлог на техничкиот премиер Талат Џафери, го задолжи Министерството за внатрешни работи, да достави комплетна информација по однос на случувањата на настанот поврзан со новинарот Фуркан Салиу, согласно барањето од Советот на Европа за давање одговор околу овој случај, соопшти владината прес-служба. МВР на 11 април...

Владата донесе конечна одлука: ЕВН Македонија ќе биде универзален снабдувач – еве што значи тоа

Владата, согласно Законот за енергетика, ја донесе и Одлуката за избор на универзален снабдувач. За најповолна понуда за избор на универзален снабдувач, во соодветната постапка е избрана понудата доставена од групата понудувачи ЕВН Македонија електроснабдување ДООЕЛ Скопје – носител и ЕВН Македонија АД Скопје – член на...

(ВИДЕО) Балканот во ШОК: Големо невреме во овие ТРИ држави – познато е кога ќе дојде во Македонија

Како што може да се види на страницата на Инстаграм „Хаилз Србија“, бурниот ветар крева прашина и ретко што може да се види на патот. Силно невреме, од Хрватска и од Словенија, попладнето околу 15 часот пристигна и во Србија, објави српски Мондо. Засега врне поретко, а невремето...

ХОРОР: 26-годишник се обидел да силува 68-годишна жена

Полицијата во Македонска Каменица го провела А.В. (26) од село во општината, откако било пријавено дека на 14 април се обидел да изврши обљуба врз 68-годишна жена од друго село во Македонска Каменица. По целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Избори се, се ветува се и сешто: Таравари ќе ги плаќа каматите од брзите кредити – ако дојде на власт

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска ја посети Струга, каде разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до граѓаните.Тој изрази загриженост за коцкањето и штетните практики на банките. „Денеска имавме посета на градот Струга и населените места во Струга. Средбата ја започнав со моите колеги, лекари...