Несовпаѓања во изјавите на мајката – три нелогичности во случајот со Данка: сега се е ЈАСНО

Има несогласувања во изјавите на Ивана Илиќ кои треба да се проверат, смета Дејан Раденковиќ, криминолог и поранешен помошник началник на УКП.

Потрагата по двегодишната Данка Илиќ од Бор влезе во шести ден, а од исчезнатото девојче сѐ уште ни траг. Полицијата и спасувачките екипи го пребаруваат секој сантиметар од теренот во радиус од 10 квадратни километри околу местото каде мајката на Данка, Ивана Илиќ, тврди дека детето исчезнало, а според експертите, следниот чекор на истражните органи треба да биде проверка на сите гранични премини.

Марко Ницовиќ, поранешен началник на белградската полиција и член на одборот на директори на меѓународната полиција за борба против наркоманијата, вели дека поминало долго време откако исчезнала двегодишната Данка Илиќ.

„Таа не можела да замине сама, тоа е факт. Најблискиот граничен премин е оддалечен само 30 минути од Бањско поле и затоа сите што ја преминале границата од моментот на исчезнувањето на детето треба да бидат темелно проверени, во двата правци.

Ницовиќ објаснува дека трговијата со деца на возраст од Данка значително се шири во светот.

„Поради сето ова, следниот чекор на истражните органи би требало да биде проверка на граничните премини. Сведоците на самото исчезнување имаат одредени сознанија“, вели Ницовиќ.

Според него, покрај проверката на граничните премини, треба да се продолжи со распитот на членовите на семејството и на овој начин да се направи обид да се дознае вистината.

„Пребарувањето на просторот околу местото на исчезнувањето сега е, за жал, губење време и ресурси. После сето ова време, речиси и да нема шанси детето да е во тој дел. Секој сантиметар е прегледан и нема резултати, така што насоката на истрагата треба да се смени“, вели тој.

Дејан Раденковиќ, криминолог и поранешен помошник началник на Управата за криминалистичка полиција, вели дека, за жал, за понатамошната истрага клучни работи се оние кои сѐ уште се нејасни.

„Полицијата ги презеде сите дејствија веднаш по исчезнувањето на девојчето, брзо и ефикасно го пребара теренот и ги испрашува сите лица кои можеа да помогнат во откривањето на вистината. Подрачјето беше детално претресено и сега поинтензивно се движи кон вториот правец на истрагата, што е испрашување на сите од семејството на Данка, пред сѐ, мајката, која е единствениот сведок и која го пријавила исчезнувањето“, вели Раденковиќ.

Тој објаснува дека е потребно да се истражат сите околности поврзани со семејството на девојчето. „Многу е важно да се воспостават односи во заедницата, односи надвор од неа и сѐ што би можело да биде од помош во истрагата. Деталната проверка на изјавите на мајката е многу важна бидејќи само таа може да даде некои одговори.

Според него, сѐ уште има несовпаѓања во изјавите на Ивана Илиќ, кои треба да се проверат. „Од оваа причина, поради овие несогласувања, мајката неколку пати дала изјава во полиција. Сепак, некои нејаснотии останале. Прво, зошто мајката дошла минатиот вторник да го посети имотот и да види дали е погоден за животот на нејзиниот свекор и свекрва ако знаела дека нејзиното семејство не го одобрува доселувањето на семејството Илиќ таму. Второ, фотографијата од Данка – дали е направена дента кога исчезнала и зошто девојчето е сликано во гардеробата во која исчезнала. Трето, важно е да се утврди дали пораките и повиците од телефонот на мајката, кои секако ќе бидат проследени, намерно се избришани токму затоа што се поврзани со случајот или затоа што тоа го правела претходно, рутински“, заклучува Раденковиќ.

Дејан Раденковиќ објасни дека во досегашната потрага по девојчето се употребени доволно човечки и технички ресурси. „Потрагата на терен дефинитивно не даде резултати и јасно е дека детето не е во околината на местото од каде исчезна. Киднапирањето од непознато лице е речиси невозможно и сѐ повеќе изгледа како семејните односи да доведоа до исчезнување на детето“, вели Раденковиќ.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино,...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога....

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување работни задачи како вработен во ЕВН, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Кривична за охриѓанец: Се обидeл да удри полицајци на должност и побегнал, а подоцна предизвикал сообраќајка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М.(24) од Охрид. Тој се сомничи за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“. Имено на 14.04.2024 на магистралниот пат Охрид – Кичево, пријавениот со своето возило „ренџ ровер“ се обидел да удри полициски службеници кои вршеле службени...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога. - На 15.04.2024, полициски службеници од ОВР Крушево го лишиле од слобода В.Ц.(73) од Крушево. При претрес во неговиот дом во с.Кошино, општина Долнени, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени при што одземени пиштол,...

Министерката Костадиновска Стојчевска најави тужба за клевета против градоначалничката Арсовска

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска ќе добие кривична пријава за клевета најави министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Причина за тоа се „инсинуациите и небулозите дека знаела за пожарот, но не пријавила веднаш“, но и за другите работи за кои беше обвинета од Арсовска. Таа додаде дека...

Се симнала од автобус 23-ка и ѝ се губи секаква трага: Мистериозно исчезна 34 годишната Ана – регионот на нозе

Ана Личник (34) од Белград исчезнала во неделата на 24 март. Таа патувала со јавен превоз, а по симнувањето од автобусот број 23 ѝ се губи секаква трага. Меѓутоа, во автобусот ја заборавила чантата во која имало ливче со телефонскиот број на поранешниот сопруг на Ана. – Последен пат...

Се е бело: Голема количина на снег има во одредени делови од Балканот – еве каква е ситуацијата

Снег падна во некои делови на Балканот Како што најавија метеоролозите, температурите по вистинските летни се враќаат на нивото на оние од зимскиот период. Денеска ќе биде облачно и многу постудено со врнежи од дожд. Во ридско-планинските предели претпладне понекаде во пониските предели ќе врне и снег. Врнежите ќе...

Вечерва нема да се спие: Израел уби командант на Хезболах

Израелските одбранбени сили (ИДФ) во бомбардирање на јужен Либан убиле тројца членови на милитантната група Хезболах, од кои еден бил командантот Исмаил Баз. Хезболах соопшти дека жали за смртта на Баз, но не даде повеќе детали, додека ИДФ соопшти дека тој бил командант на крајбрежниот сектор на групата...

Владата го задолжи МВР да достави комплетна информација за случајот со новинарот Фуркан Салиу

Владата, на предлог на техничкиот премиер Талат Џафери, го задолжи Министерството за внатрешни работи, да достави комплетна информација по однос на случувањата на настанот поврзан со новинарот Фуркан Салиу, согласно барањето од Советот на Европа за давање одговор околу овој случај, соопшти владината прес-служба. МВР на 11 април...

Владата донесе конечна одлука: ЕВН Македонија ќе биде универзален снабдувач – еве што значи тоа

Владата, согласно Законот за енергетика, ја донесе и Одлуката за избор на универзален снабдувач. За најповолна понуда за избор на универзален снабдувач, во соодветната постапка е избрана понудата доставена од групата понудувачи ЕВН Македонија електроснабдување ДООЕЛ Скопје – носител и ЕВН Македонија АД Скопје – член на...

(ВИДЕО) Балканот во ШОК: Големо невреме во овие ТРИ држави – познато е кога ќе дојде во Македонија

Како што може да се види на страницата на Инстаграм „Хаилз Србија“, бурниот ветар крева прашина и ретко што може да се види на патот. Силно невреме, од Хрватска и од Словенија, попладнето околу 15 часот пристигна и во Србија, објави српски Мондо. Засега врне поретко, а невремето...

ХОРОР: 26-годишник се обидел да силува 68-годишна жена

Полицијата во Македонска Каменица го провела А.В. (26) од село во општината, откако било пријавено дека на 14 април се обидел да изврши обљуба врз 68-годишна жена од друго село во Македонска Каменица. По целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Избори се, се ветува се и сешто: Таравари ќе ги плаќа каматите од брзите кредити – ако дојде на власт

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска ја посети Струга, каде разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до граѓаните.Тој изрази загриженост за коцкањето и штетните практики на банките. „Денеска имавме посета на градот Струга и населените места во Струга. Средбата ја започнав со моите колеги, лекари...