ШТО КРИЈАТ РОДИТЕЛИТЕ: Истрагата на полицијата се насочи кон мајката и таткото на малата Данка – ова се деталите

По опсежната потрага на реонот во кој учествуваа повеќе од 1.000 луѓе, исчезнатото девојче Данка Илиќ не беше пронајдено. Затоа, фокусот на истрагата, согласно вообичаената полициска практика, беше префрлен на семејните контакти на таткото и мајката на Данка Илиќ. Мајката на Ивана Илиќ е од посебно значење во истрагата, бидејќи таа била единствена со децата во моментот на исчезнувањето и практично последна ја видела својата ќерка пред исчезнувањето.

Сега се е насочено кон родителите, се проверуваат нивните контакти, телефони, веројатно некој од најблиското семејство ќе мора да направи полиграф. Полицијата и сите вклучени во истрагата детално го испитале теренот, па сега фокусот се проширува – изјави за Република поранешниот шеф на УКП Миле Новаковиќ.

-Се проверува кој ја поминал границата со дете, на сите треба да се внимава – рече тој

Мајка ретко одела во куќата во Бањско поле

Ивана Илиќ (25), мајка на Данка Илиќ, осум години е во врска со сегашниот сопруг Милош Илиќ (30). Имаат постар син и помала ќерка Данка, која во мај ќе наполни 2 години. Ивана е бремена, поради што не можеше да биде ставена на полиграф. Родена и израсната во Брестовац, приградска населба на половина пат помеѓу Бањско поле и Бор, Ивана учела основно училиште во Брестовац, додека средното машинско и електротехничко училиште го завршила во Бор.

Таа со години живеела на релација Бањско поле – Брестовац. Во детството, од пролет до есен, времето го поминувала во Бањско поле, токму во куќата до која во вторникот исчезна нејзината ќерка Данка. Зимите ги поминувала во семејната куќа во Брестовац.

Младоста ја поминала во куќата со својот дедо, татко и брат, откако мајка и починала пред да започне средно училиште. По раѓањето на девојчето таа не доаѓала често во Бањско поле, велат соседите.

Ивана и Милош пред околу година и половина се преселиле во Бор, каде истиот ден ја организирале свадбата и крштевката на синот. Сега живеат во трисобен стан на родителите на Милош.

Соседите од Бор ги опишуваат Ивана и Милош како посветени родители кои често шетаат со децата – момчето за рака, девојчето во количка. Профилите на Ивана и Милош на социјалните мрежи ја потврдуваат оваа слика, а децата се секогаш убаво облечени, никогаш занемарени. Соседите велат и дека родителите на Милош неодамна се иселиле од станот во кој живееле заедно, но не ја знаат причината.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...

Два дена лежел мртов во кабината од камионот: Возачот Дејан Д. пронајден починат во својот камион во Швајцарија

Возач на камион од Сремска Митровица доживеал трагедија зад воланот на српска компанија во Швајцарија. Според информациите, на паркинг на камион што го управувал за српска фирма бил пронајден починат Дејан Д.. Се уште не е позната причината за трагедијата. Припадници на швајцарската полиција како и медицински персонал...