„Можеби некој ги следел, загрижен сум што мајката Ивана толку ја држат“: се огласи вујкото на Данка

Стефан Драгомировиќ, братот на Ивана Илиќ, мајката на исчезнатата Данка Илиќ, девојчето од Бор се огласи за целата ситуација за српските медиуми. Вели дека е загрижен за својата внука, но и за сопствената сестра.

Во средата и четвртокот Ивана ноќта ја поминала кај својот брат бидејќи полицијата поради истрага ја одвоила од сопругот Милош, таткото на Данка.

„Загрижен сум што Ивана ја држат толку долго, но се тешам што нејзините изјави се највалидни бидејќи последна ја виде Данка, односно исчезна пред нејзини очи. Таа беше уништена и плачеше и ми рече дека не може да спие цела ноќ. И покрај се, морав да работам. Бев во рудникот. Јас и моето семејство немаме што да криеме“, вели тој.

Тој додава дека по детето се трага, а полицијата ги истражува сите околности, најдобро е ништо да не се каже за да не се усложни истрагата.

„Веднаш почнав да трагам, но набрзо ми рекоа дека не можеме да го направиме тоа и со тоа да ја загрозиме истрагата“, раскажува Стефан.

Тој раскажува што му кажала неговата сестра Ивана за исчезнувањето на нејзината ќерка.

„Ивана тој ден отиде на плацот со Лазо и Данка, каде што не доаѓа толку често како мене. Таа дојде затоа што е на одмор и беше убав ден за да можат децата да поминуваат време на отворено. Ги гледала децата како си играат на плацот, каде што бил паркиран нејзиниот автомобил. Лазо побарал вода за пиење, а Ивана, бидејќи водата во куќата е затворена, отишла до автомобилот да земе вода и му ја дала да пие. Погледнала каде е Данка, но не ја видела. Мислела дека е некаде во задниот дел зад дрвјата, кои беа толку многу што од автомобилот каде што беше Ивана, не можеше да има поглед на тој дел зад плацот. И почнува потрагата, па агонијата што се проширува“, раскажува вујкото на Данка.

Тој се сомнева дека девојката е киднапирана.

– Можно е некој да ја следел Ивана со децата до Бањско поле и да го искористил моментот за да го грабнал детето – вели Стефан.

Тој зборуваше и за сомнежите кои се појавија дека мајката и таткото нешто му направиле на детето.

– Мислам дека Ивана не е способна за такво нешто и не можам да замислам дека знае каде исчезна Данка. Верувам дека Ивана ја кажува вистината бидејќи нејзината изјава се совпаѓа со ситуацијата во која се нашла со оглед на тоа што шишето со вода било во совозачката врата. И точно е дека поради дрвата не можела да има поглед кон Данка – истакнува вујкото.

Откако детето исчезна на парцелата Драгоморовиќ, Стефан го знае секој детал од тој имот и објаснува дека багерите не копаат, туку само расчистуваат. Тој објаснува дека дезинформациите се за тајни канали на нивната земја.

– Багерите не копаат, расчистуваат. Има канал кој носи вода од езерото до поранешната РТБ и минува под нашиот имот. Пробива на парцелата каде што сега ни е забранет пристапот. Урнатините таму се мои затоа што чував некои машински делови во куќата. Порано работев во сервис за бела техника. Таму имаме лозје и бавчи, рече Драгомировиќ.

Различни можни верзии стигнале до него и ја разгледувал секоја можност што ќе му текне, вели ја прашал сестра му дали можеби го гледала мобилниот телефон, се занела и заборавила на Данка.

-Ми кажа дека не и дека телефонот во тој момент и бил во џеб.

Стефан не знае дека Ивана и Милош имале непријатели и непријатност во соседството поради што некој би сакал да им наштети.

– Во Бањско поле нема такви. Сите се пријатни. А колку што знам, дури и во нивната зграда која е висока 10 или 11 ката, претпоставувам се е како што треба – вели тој.

Тоа што Ивана и Милош ја сменија вратата и поставија видео надзор не го изненадува.

– Претпоставувам дека сите се стремиме кон подобро. Вратата уште не е поставена, а не се сеќавам, но мислам дека камерата е поставена пред година и пол од безбедносни причини, не поради непријатности. Колку што знам, одговори вујкото на малата Данка.

Вујкото на исчезнатото дете вели дека детето не можело да падне во некоја вода и така да исчезне.

– На тој простор има езерце каде се собира вода, но е пребарано. а за каналот има три четири шахти според РТБ, но сите се физички затворени, изјави братот на мајката на исчезнатата Данка.

Ја отфрла можноста таа да паднала во септичка јама или во бунар бидејќи вели дека нема.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на медиумски „дуел“ со противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Од неговиот изборен штаб велат „со цел да ги презентираат нивните понуди и отворено да зборуваат пред граѓаните за тоа кој каква визија има за Северна Македонија, веќе...

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...