Пендаровски прв, заврши ждрепката во ДИК: Еве и официјално како ќе бидат подредени другите кандидати

Актуелниот претседател Стево Пендаровски ќе биде прв кандидат на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори откако Државната изборна комисија денеска ги констатираше редните броеви на претседателските кандидати на изборното ливче за првиот круг на 24 април.

Извлекувањето беше јавно, а го спроведоа претставници на кандидатите.

Втора ќе биде кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, трет на ливчето ќе се најде Стевчо Јакимовски од ГРОМ, на позиција број четири е Бујар Османи кандидат на ДУИ, кандидатката на Левица, Билјана Ванковска Цветковска е на реден број пет, Арбен Таравари од Алијанса и Европскиот сојуз за промени е шести, додека градоначалникот на Куманово и кандидат на ЗНАМ, Максим Димитриевски е последен на гласачкото ливче.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам,...

Осуден за тешка кражба и трговија со дрога фатен и спроведен во затвор

Полициски службеници од СВР Скопје денеска во 03.30 часот во скопско...

Како се честита Курбан Бајрам

Курбан Бајрам е еден од најважните исламски празници, кој се слави...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху и до сите граѓани од исламска вероисповед. „Почитуван реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху, Дозволете ми Вам лично и на членовите на Ријасетот,...

Осуден за тешка кражба и трговија со дрога фатен и спроведен во затвор

Полициски службеници од СВР Скопје денеска во 03.30 часот во скопско Шишево, го лишиле од слобода Џ.С.(25) од село Шишево, информираат од МВР. Тој бил баран по централна потерница врз основа на судска наредба за издржување казна затвор од пет години и 11 месеци за сторени повеќе кривични...

Од 9 часот утрово во прекин сообраќајот од излез Нов Дојран до влез Стар Дојран

Од 09:00-10:40 часот на регионален пат 1105 од излез Нов Дојран до влез Стар Дојран, сообраќајот ќе биде во прекин, информираа од АМСМ.

Како се честита Курбан Бајрам

Курбан Бајрам е еден од најважните исламски празници, кој се слави по светиот месец Рамазан. Овој празник започнува на 16 јуни 2024 година и трае следните три дена. Курбан Бајрам ширум светот се слави меѓу муслиманските заедници. Муслиманите го пречекуваат Бајрам во своите домови, а во зори одат...

Беса, ЗНАМ и Алтернатива ги објавија кандидатите за министри, денес и ВМРО-ДПМНЕ ќе го стори тоа – ЕВЕ кои имиња се во игра

Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на седници треба да ги утврди кандидатите за министри од коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од партијата на мандатарот Христијан Мицкоски. Тоа тој го соопшти пред четири дена и најави дека во вторник, 18 јуни, до Собранието ќе биде доставен официјалниот...

Анастасија Ражнатовиќ рано наутро замина за Германија, ќе го бодри сопругот Немања Гудељ на ЕП

Европското фудбалско првенство во Германија започна вчера, а првиот натпревар селекцијата на Србија го игра против Англија на 16 јуни. Освен поддршка од трибините, српските фудбалери можат да очекуваат поддршка и од своите партнерки, а Анастасија Ражнатовиќ заминала за Германија да го бодри својот сопруг Немањa Гудељ. Имено, Анастасија...

Филипче: Младите бараат нешто ново, не бараат ригидна партиска структура

„Сметам дека оваа организациска поставеност на партијата го дала својот максимум во некои минати времиња. Луѓето бараат нешто ново. Младите бараат нешто ново, не бараат ригидна партиска структура во којашто ќе слушнат наредба во која не учествувале. Сакаат да дадат свој придонес. А ќе дадат свој придонес...

Митко Јанчев останува градоначалник, се финализира списокот на министри

Митко Јанчев сепак останува градоначалник на Кавадарци и засега нема да биде дел од кабинетот на идниот премиер Христијан Мицкодки. Тој во изјава за медиуми потврдил дека со мандатарот Христијан Мицкоски разговарал да биде дел од новата влада, но одлучиле да го истурка градоначалничкиот мандат. -Во меѓусебен договор и...

Дончиќ и Далас не се предаваат – го прегазија Бостон и останаа во игра во финалето

Кошаркарите на Даалс на свој паркет ја победија екипата на Бостон со резултат 122:84 и така ја намалија предноста на Селтикс во финалната серија од НБА лигата. Имаше Бостон предност од 3:0 по првата финалана серија, направија и брејк, но Далас не дозволи вторпат да биде поразен во...

ЗНАМ определи кандидатите за министри : Филков за правда, Минчев за јавна администрација

Движењето ЗНАМ за наша Македонија на седница на Централниот одбор ги утврди кандидатите за министри во идната влада. Кандидат за министер за правда е Игор Филков, претседавач на ЦО на ЗНАМ, приватен стопанственик, управител на Спектрум Медика од Скопје. Предлог за министер за јавна администрација, Горан Минчев, генерален...

Петровска ја промовираше својата програма во Тетово

Кандидатката за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска, денеска во општинската организација на СДСМ во Тетово ја презентираше својата програма “Манифест за Социјалдемократија” со која таа планира големи реформи во СДСМ. „Предизвици и успех: „Социјалдемократската партија се соочила со многу предизвици, вклучувајќи изборни порази и политички кризи, но останала силна...

Филипче: Имам одлични односи со сите членови, сегашни и минати функционери

Кандидатот за претседател на СДСМ проф. д-р Венко Филипче, во интервју за „Фокус“ вели дека во партијата има одлични релации како со членството, така и со поранешни и сегашни функционери во партијата. Тој ја отфрла тезата која се шири во јавноста, како и од страна на ВМРО...