Стојанче Ангелов пресуди: Ја напуштаме СДСМ, ќе одиме во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Достоинство“ излегува од коалицијата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, соопшти денеска претседателот на партијата, Стојанче Ангелов. Тој информираше дека раководството донело одлука да ја прифати можноста да коалицира со ВМРО – ДПМНЕ.

-Поради неисполнети очекувања за надминување на горливиот проблем со кој сѐ уште се соочуваат необесштетените десетина воени инвалиди и петнаесетина семејства на загинати бранители, во согласност со моите јавни укажувања и барања од мај, минатата година, повторени во многу мои јавни настапи во периодот потоа, „Достоинство“ излегува од коалицијата предводена од СДСМ, рече тој.

Иницијативите на „Достоинство“ поднесени до Владата и Собранието, со кои, како што рече, нуделе решение на овој проблем, добивале постојана поддршка од страна на поранешниот премиер, Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска, но, според нив, поради противењето на ДУИ, истите не поминале.

Тој информираше дека на генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски, и на претседателот Ковачевски им предложил да понуди оставка од позицијата директор на ЦУК, но, како што дополни, од нивна страна тоа не било прифатено и тој останува да го предводи ЦУК до формирањето на следната влада.

-Годините кои ги поминав во коалиција со СДСМ ми овозможија да се ослободам од моите претходни политички предрасуди, бидејќи таму запознав и станав пријател и другар со многу добри и чесни луѓе, како и искрени патриоти и одлични професионалци, рече Ангелов.

Проблемот со необесштетените воени инвалиди и семејства на загинатите бранители, како што дополни, не е единствената причина поради која излегуваат од коалицијата предводена од СДСМ, но, рече, поради политичка коректност, во овој момент нема намера да навлегува во понатамошни објаснувања.

Ангелов информираше дека минатата недела раководството на „Достоинство“ донело едногласна одлука да ја прифати можноста да влезе во коалицијата предводена од ВМРО – ДПМНЕ.

Во разговорите со ВМРО – ДПМНЕ пратеничко место ниту баравме, ниту ни беше понудено. Нашиот фокус како репрезент на македонските бранители од 2001 година не е освојување на пратеничко место, туку барање на решенија за проблемите на припадниците на безбедносните сили, учесници во одбраната на Македонија во 2001 година како и борба за нивните права, рече тој.

На новинарско прашање дали имаат некои ветувања од ВМРО -ДПМНЕ во однос на исполнување на барањата за бранителите, Ангелов одговори дека неговата перцепција, како што рече, е дека еден дел сигурно ќе помине, затоа што ВМРО – ДПМНЕ пружиле поддршка на иницијативата со Предлог- закон од Достоинство, што заглавила во Собранието, а во која е понудено законското решение за необесштетените семејства на загинати бранители и десетина воени инвалиди.

Пред околу осум месеци ВМРО – ДПМНЕ самите поднесоа Предлог-закон кој што содржеше решение за овој проблем и понуди некои симболични, но, сепак, права за сите македонски бранители. Тоа ми дава надеж дека она што го предложија, доколу формираат влада, ќе успеат да го поминат во Парламентот, рече Ангелов.

Дополни дека разговарале и за други работи кои што ќе ги откријат во наредниот период.

Изјавата за медиуми се одржа пред Споменикот на бранителите во Скопје, откако делегација на „Достоинство“, заедно со свои членови и поддржувачи, учесници во одбраната на земјава во 2001 година, положија цвеќе пред споменикот.

-На денешен ден во 2001 година започнаа борбите за ослободување на тетовското Кале кое претходно, на 14 март 2001, беше запоседнато од УЧК. Храбрите припадници на безбедносните сили на Република Македонија, по целодневна борба, која продолжи и во текот на ноќта ја разбија добро утврдената и тешко вооружената единица на УЧК и ја натераа на бегство, образложи претходно Ангелов.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино,...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога....

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НАЈНОВО: Вработен во ЕВН нападнат во Сарај

На 16.04.2024 во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување работни задачи како вработен во ЕВН, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Кривична за охриѓанец: Се обидeл да удри полицајци на должност и побегнал, а подоцна предизвикал сообраќајка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М.(24) од Охрид. Тој се сомничи за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“. Имено на 14.04.2024 на магистралниот пат Охрид – Кичево, пријавениот со своето возило „ренџ ровер“ се обидел да удри полициски службеници кои вршеле службени...

Кај 73-годишен дедо од Крушево пронајдени пиштол и дрога

Полицијата уапси 73-годишен дедо кај кога биле пронајдени пиштол и дрога. - На 15.04.2024, полициски службеници од ОВР Крушево го лишиле од слобода В.Ц.(73) од Крушево. При претрес во неговиот дом во с.Кошино, општина Долнени, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени при што одземени пиштол,...

Министерката Костадиновска Стојчевска најави тужба за клевета против градоначалничката Арсовска

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска ќе добие кривична пријава за клевета најави министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Причина за тоа се „инсинуациите и небулозите дека знаела за пожарот, но не пријавила веднаш“, но и за другите работи за кои беше обвинета од Арсовска. Таа додаде дека...

Се симнала од автобус 23-ка и ѝ се губи секаква трага: Мистериозно исчезна 34 годишната Ана – регионот на нозе

Ана Личник (34) од Белград исчезнала во неделата на 24 март. Таа патувала со јавен превоз, а по симнувањето од автобусот број 23 ѝ се губи секаква трага. Меѓутоа, во автобусот ја заборавила чантата во која имало ливче со телефонскиот број на поранешниот сопруг на Ана. – Последен пат...

Се е бело: Голема количина на снег има во одредени делови од Балканот – еве каква е ситуацијата

Снег падна во некои делови на Балканот Како што најавија метеоролозите, температурите по вистинските летни се враќаат на нивото на оние од зимскиот период. Денеска ќе биде облачно и многу постудено со врнежи од дожд. Во ридско-планинските предели претпладне понекаде во пониските предели ќе врне и снег. Врнежите ќе...

Вечерва нема да се спие: Израел уби командант на Хезболах

Израелските одбранбени сили (ИДФ) во бомбардирање на јужен Либан убиле тројца членови на милитантната група Хезболах, од кои еден бил командантот Исмаил Баз. Хезболах соопшти дека жали за смртта на Баз, но не даде повеќе детали, додека ИДФ соопшти дека тој бил командант на крајбрежниот сектор на групата...

Владата го задолжи МВР да достави комплетна информација за случајот со новинарот Фуркан Салиу

Владата, на предлог на техничкиот премиер Талат Џафери, го задолжи Министерството за внатрешни работи, да достави комплетна информација по однос на случувањата на настанот поврзан со новинарот Фуркан Салиу, согласно барањето од Советот на Европа за давање одговор околу овој случај, соопшти владината прес-служба. МВР на 11 април...

Владата донесе конечна одлука: ЕВН Македонија ќе биде универзален снабдувач – еве што значи тоа

Владата, согласно Законот за енергетика, ја донесе и Одлуката за избор на универзален снабдувач. За најповолна понуда за избор на универзален снабдувач, во соодветната постапка е избрана понудата доставена од групата понудувачи ЕВН Македонија електроснабдување ДООЕЛ Скопје – носител и ЕВН Македонија АД Скопје – член на...

(ВИДЕО) Балканот во ШОК: Големо невреме во овие ТРИ држави – познато е кога ќе дојде во Македонија

Како што може да се види на страницата на Инстаграм „Хаилз Србија“, бурниот ветар крева прашина и ретко што може да се види на патот. Силно невреме, од Хрватска и од Словенија, попладнето околу 15 часот пристигна и во Србија, објави српски Мондо. Засега врне поретко, а невремето...

ХОРОР: 26-годишник се обидел да силува 68-годишна жена

Полицијата во Македонска Каменица го провела А.В. (26) од село во општината, откако било пријавено дека на 14 април се обидел да изврши обљуба врз 68-годишна жена од друго село во Македонска Каменица. По целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Избори се, се ветува се и сешто: Таравари ќе ги плаќа каматите од брзите кредити – ако дојде на власт

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска ја посети Струга, каде разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до граѓаните.Тој изрази загриженост за коцкањето и штетните практики на банките. „Денеска имавме посета на градот Струга и населените места во Струга. Средбата ја започнав со моите колеги, лекари...