НСДП на конгрес ја потврди поддршка за Пендаровски и учество во Европската коалиција предводена од СДСМ на изборите

Под мотото „Силно, одговорно и чесно за пристоен живот и европска иднина“ НСДП денеска го одржа Шестиот Конгрес, конвенција на која присутвуваа 550 делегати од сите шест изборни единици. На Конгресот НСДП најави поддршка за актуелниот претседател Стево Пендаровски за претстојните претседателски избори, како и учество во Европската коалиција предводена од СДСМ на парламентарните избори.

-Сакаме европска Македонија да биде пристојно место за живеење во кое нашите деца ќе се школуваат и ќе останат тука да живеат, порача лидерот на НСДП Горан Мисовски во своето обраќање на Конгресот.

Увери дека ќе победат на претседателските и на парламентарните избори, зошто, како што рече, на претседателските избори имаат противкандидат кој не го почитува уставното име на државата и вели дека никогаш нема да го користи. Лажните анкети на опозицијата, додаде, пропаднаа со не носењето на „собраните“ потписи во ДИК, туку кандидатурата со на нивниот претседателски кандидат на опозицијата со потписи од 30 пратеници.

-Ќе победиме и на парламентарните избори бидејќи опозицијата повторно го нуди мотото на нивното претходно владеење „Три П – пендрек, пари и пропаганда“, иста матрица која ја има и актуелното раководство, рече Мисовски.

На Конгресот поздравни обраќања имаа и претседателот Пендаровски и лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски.

Пендаровски порача дека се надева на двојна победа на 8 мај и дека тој ќе го додели мандатот на мандатарот Ковачевски. Во неговиот прв мандат, како што кажа, земјава влезе во НАТО, а во вториот ќе влезе во ЕУ. Порача дека е сигурен оти ќе победи Европската коалиција заради неколку пати поголемиот коалициски капацитет што го има, што го докажа на изборите во 2016 и во 2020 година.

-Само 27 април е доволен да видите дали и колку се променила политичката гарнитура која претендира да дојде на власт. Воопшто се нема променето, тогашниот втор човек на ВМРО-ДПМНЕ денес е прв човек, а и тогаш и денеска беа и вториот и третиот човек на таа политичка партија на исто место, рече Пендаровски и додаде дека најмалку тројца осудени за 27 април беа во конгресната сала во која ВМРО-ДПМНЕ го одржа неодамнешниот конгрес.

Нагласи дека споредбите покажуваат дека во сите параметри се подобри од опозицијата – во економијата, во човековите права, во нивото на демократија и во реалниот стандард на граѓаните.

– Економските параметри во нашите седум години се подобри од било кои седум години на Никола Груевски кој тврдеше дека е најдобар економист во Европа. Тоа го потврдуваат меѓународни економски институти со репутација. Донесовме тешки одлуки од кои дел носат и негативен политички рејтинг зашто се непопуларни во тој момент иако на долг рок се стратешки исправни. Моравме да ги донесеме бидејќи никој не ги носеше триесетина години. Да не бевме денеска членка на НАТО може да замислите под какви се притисоци ќе бевме, рече Пендаровски нагласи дека не постои ни еден витален сегмент во кој не се подобри од опозицијата.

Нагласи дека имаше и грешки, но додаде дека разликата е дали се прават грешки на дневно ниво или стратешки.

Лидерот на СДСМ Ковачевски рече дека како партии со НСДП делат исти вредности и цели, делат иста визија „за напредна и просперитетна Македонија, за подобар живот на граѓаните, за држава која е горда членка на ЕУ.

-Заеднички во изминатите седум години делевме политики со видливи резултати во интерес на граѓаните и за напредокот на државата. Денес имаме просечна плата од највисоки 40 илјади денари наспроти 22 илјади во времето на ВМРО-ДПМНЕ. Имаме зголемена минимална плата на 22.500 денари наспроти 8.000 денари колку што беше во нивно време. Имаме повисоки пензии во просек за 6.400 денари. За време на најтешките кризи ние никого не оставивме сам и вративме над 2,6 милијарди евра назад кај граѓаните, рече Ковачевски.

Овие политики и резултати, додаде, мора да продолжат, бидејќи граѓаните заслужуваат подобро – европски стандард и напредна и просперитетна држава.

-Знам дека направивме многу, но знам дека во државата има и граѓани кои живеат тешко и едвај врзуваат крај со крај. Затоа во новата програма на нашата коалиција ќе има уште поголеми плати, уште поголеми пензии, уште повеќе пари за инвестиции и уште повеќе пари назад кај граѓаните. Тоа единствено од нас може да го добијат граѓаните, рече Ковачевски.

Направивме ногу добри работи, посочи, но направивме и грешки, дел од нив кадровски, дел можеби политички, а дел можеби неми.

-Но една работа направивме апсолутно точно и исправно – го трасиравме европскиот и евроатлантскиот пат на државата. Тоа е нешто што никој друг го нема направено 32 години, потенцира Ковачевски и додаде дека благодарените на тоа денеска „Македонија е фактор на стабилност во Западен Балкан“.

За тоа, потенцира, беа потребни храбри одлуки, благодарение на храброста земјата ќе оди напред и затоа нема откажување од идинината, а тоа е европска Македонија во која државата ќе биде членка на ЕУ. Пендаровски, порача, не внесе во НАТО, а во вториот мандат ќе не внесе во ЕУ.

Во работниот дел од конгресот НСДП ги утврди Горан Мисовски, Соња Мираковски и Мики Милковски за кандидати на листите на коалицијата во Третата, Четвртата и Втората изборна единица.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на медиумски „дуел“ со противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Од неговиот изборен штаб велат „со цел да ги презентираат нивните понуди и отворено да зборуваат пред граѓаните за тоа кој каква визија има за Северна Македонија, веќе...

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...