ЛОШИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА: Расте бројот на загинати – нови детали од несреќата

Бројот на загинатите во терористичкиот напад од петокот вечерта во концертната сала „Крокус Сити Хол“ близу Москва се зголеми на 137 луѓе, од кои три се деца, соопшти во неделата рускиот Истражен комитет.

„До моментов на местото на терористичкиот напад се пронајдени телата на 137 лица… Увидот на местото на злосторството продолжува. До денеска идентификувани се 62 тела. Се спроведуваат генетски истражувања за утврдување на идентитетот на преостанатите жртви“, се додава во соопштението.

Според Министерството за здравство на Подмосковје (регионот на Москва), бројот на настраданите достигна 180 луѓе. Во болниците се хоспитализирани 142 ранети, од кои 32 лица веќе се отпишани, 38 се на амбулантна нега, девет на болничко лекување.

Истражниот комитет известува, исто така, дека продолжува истрагата и сослушувањето на четворицата осомничени како директни извршители на нападот, според снимките коишто самите ги направиле и откриени во нивните мобилни телефони.

Од местото на нападот биле подигнати четири комплети боева муниција, два автомати „Калашников“, над 500 куршуми и 28 рамки за автоматски пушки. Покрај тоа, при апсењето на терористите во Брјанската област, во шума на стотина километри од границата со Украина, во автомобилот „Рено“ со кој побегнале од местото на нападот, бил пронајден и пиштол „Макаров“ и рамка за автомат „Калашников“. Истражниот комитет, исто така, додава дека во комплексот „Кокус“ не се откриени експлозивни направи или траги од минирање.

Во петокот вечерта пред почеток на концерт во преполната сала „Крокус Сити Хол“ во московското предградие Красногорск, најмалку четворица тешко вооружени напаѓачи во маскирни униформи и со откриени лица неселективно отворија оган врз масата, подметнувајќи истовремено пожар на таванот на комплексот.

Во саботата рано утрото, директорот на руското внатрешно разузнавање ФСБ, Александар Бортников, извести дека во врска со терористичкиот напад уапсени се вкупно 11 лица, меѓу кои и четворицата директни извршители.

Според разузнавањето, четворицата осомничени биле спречени во бегството да ја минат границата со Украина, а според првичните искази во сослушувањето имале контакти „со некој на украинската страна“. Во нападот користеле оружје коешто од контактот им било оставено во однапред подготвен бункер, а за нападот им биле ветени околу 9.500 евра, од кои половината требало да им бидат исплатени по нападот. Руските безбедносни служби наведуваат дека се истражуваат

За нападот одговорноста ја презема Исламската држава, но Москва изрази големо сомневање во веродостојноста на оваа објава, и посочува на фактот што некои од терористите влегле од украинска територија и по нападот се упатиле повторно кон украинската граница. САД и Киев веднаш исклучија секаква украинска поврзаност со нападот.

Четворицата од терористите се од таџикистанско потекло и не се руски државјани, а еден од нив за кој се смета дека бил водач на групата претходно престојувал во Турција каде бил контактиран од наводно некој „проповедник“. Од снимките е видливо дека само еден од уапсените говори лош руски јазик, додека другите одговараат преку преведувач.

Рускиот претседател Владимир Путин во обраќањето до нацијата рече дека земјата се соочиле не само со „внимателно и цинично планиран“ терористички напад, туку и со „подготвено и организирано“ масовно убиство на цивили.

Вашингтон повтори дека две седмици претходно јавно предупредил за можни напади во Москва околу 7-ми март, особено на концерт. Руските служби наведуваат дека тие објави не содржеле никакви конкретни податоци и не потврдуваат дека од американските служби добиле информација, додека руската амбасада во Вашингтон објави дека не добила никакви информации по дипломатски канали. Тие денови, во кавкаската мнозинска муслиманска република Ингушетија руските безбедносни служби ликвидираа вооружени исламистички милитанти, а бил спречен терористички напад врз синагога во Москва. Според некои непотврдени информации, напад требало да биде изведен на концерт на познат руски пејач Шаман, исто така, во „Крокус Сити Хол“, две седмици пред нападот на концертот на рок-бендот, но не е јасно дали тој бил спречен.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на медиумски „дуел“ со противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Од неговиот изборен штаб велат „со цел да ги презентираат нивните понуди и отворено да зборуваат пред граѓаните за тоа кој каква визија има за Северна Македонија, веќе...

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...