(ВИДЕО) Предложена награда за мажот кој разоружил терористот во текот на нападот во Москва

Претседателот на Истражниот комитет, Александар Бастрикин, предложи во саботата младиот човек кој пожртвувано самоволно разоружил еден од терористите во нападот во петокот вечерта во концертната сала „Крокус Сити Хол“, во кој се убиени 140 лица а уште повеќе од стотина се ххоспитализирани.

„За време на терористичкиот напад, еден од присутните во салата покажа неспоредлива храброст. Мажот обидувајќи се да ја заштити сопругата од терористите кои пукаа во луѓето, нападна еден од нив и го неутрализираше. Со своите активни и решителни акции тој ги спасил животите на луѓето околу него во тој момент“, се вели во пораката.

Самиот човек, чие име е Михаил, изјави за ТВ каналот „Россия 24″ дека моментално решил да го нападне терористот. „Ја погледнав сопругата…. видов ужас во нејзините очи и сфатив дека мораме нешто да преземам“, вели мажот чиј идентитет не е целосно обајвен.

„Невозможно беше колебање. Само една секунда мина во размислување, по што Михаил ја турна сопругата на безбедно место а тој скокна врз терористот и со едната рака му го грабна оружјето, а со другата почна да го удира по главата“, се вели во материјалот на каналот.

Според самиот херој, терористот се обидел да побегне, но тој го држел за врат. Потоа на помош дошол друг маж кој помогнал напаѓачот да биде совладан.

„Беше ужас. Сфатив дека ако одложам, ќе ме убие и мене и мојата сопруга. Морав да го нападнам тој злосторник. Тој направи грешка што остана сам“, рече Михаил.

Руските медиуми објавија и снимка припадник од обезебедувањето во трговскиот центар ој бил во концертната сла во текот на нападот и помогнал на неколку десетици луѓе да избегаат пред напаѓачите.

На видеото може да се видите како мажот се обидува да ги смири луѓето и да спречи паника. Прво, тој контактирал преку директната „жешка линија“ со Министерството за вонредни ситуации за избор на излез а потоа повел неколку десетици луѓе врз кои терористите отвориле оган. Може да се види и како посетителите слегуваат по скалите, а обезебдувачот ја разбива блокираната врата со секира и ги изведува посетителите од салата.

Група вооружени мажи во маскирни униформи и вооружени со автоматско оружје во петокот вечерта изврши напад во концертна сала во трговскиот центар „Крокус“ во Красногорск, предградие на Москва, прво убивајќи го обезбедувањето на центарот а потоа отворајќо оган во концертната слаа. Потоа фрлиле запалливе гранати со кои предизвикале пожар кој придонесе за поголем број жртви.

Според последните информации на рускиот Истражен комитет во нападот се убиени 133 лица, меѓу кои има и десетина деца, а главната уредничка на медиумската групација „Россия сегодня“ (Русија денс“ и на телевизскиот канал RT, Маргарита Симонјан, повикувајќи се на своите извори, објави дека бројот на жртвите изнесува 143. Досега се објавени идентитетите на 50 жртви, од кои три се деца.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...

Два дена лежел мртов во кабината од камионот: Возачот Дејан Д. пронајден починат во својот камион во Швајцарија

Возач на камион од Сремска Митровица доживеал трагедија зад воланот на српска компанија во Швајцарија. Според информациите, на паркинг на камион што го управувал за српска фирма бил пронајден починат Дејан Д.. Се уште не е позната причината за трагедијата. Припадници на швајцарската полиција како и медицински персонал...