Трипуновски фатен во лага – 67 винарии го демантираа: Грант добија сите наши членови со уредна документација без оглед на партиската припадност

По вчерашната прес конференција на дополнителниот заменик-министер за земјоделство Цветан Трипуновски на која тој обвини дека биле донесени програми спротивно на прописите за финансиско управување и контрола, веднаш реагираа од министерството од каде ги оценија како неточни и крајно погрешни тврдењата на дополнителниот заменик-министер дека надвор од законот се исплатени средства за финансиска поддршка на малите производители на храна и пијалаци.

„Вистината е дека овие програми се реализираат преку законот за извршување на буџетот, нешто што и во самата програма јасно е наведено. Вистина е дека малите производители на храна и малите винарници се успешна приказна по која како држава сме препознатливи во регионот. Останува прашањето што треба да го одговори дополнителниот заменик-министер дали е против поддршката кон малите производители на храна и пијалаци? Преку овие неточни обвинувања дополнителниот заменик-министер јасно праќа порака дека е против малите производители на храна, малите винарници, против жените земјоделки и младите земјоделци, кои се диреткни корисници на овие програми.”- стои во реакцијата од МЗШВ.

Со овој обид да биде забележан во јавноста, вмровскиот претставник во техничката Влада, кон себе го собра гневот на 67 мали семејни винарии, кои исто така реагираа на како што велат, изнесените невистини од страна на техничкиот министер за земјоделие Цветан Трипуновски во врска со доделените грантови на малите семејни винарии од страна на МЗШВ.

“Ние како единствено здружение кое ги поврзува сите мали винарии од Македонија имаме морална обврска да ја кажеме вистината. Грантот во 2022 и и 2023 беше јавно објавен на страната на МЗШВ и сите што аплицираа и ги исполнуваа условите добија грант, без оглед на партиската припадност, спротивно од тврдењата на г-динот Трипуновски дека добиле само блиски на актуелниот министер Николовски. Грант добија и Советник во општина Кавадарци од Вмро Дпмне, кандидат за градоначалник на општина Росоман од ВМРО Дпмне, раководител во подрачна единица на МЗШВ Кавадарци во време на ВМРО Дпмне и сите други наши членови на здружението кои имаа уредна документација. Само една мала винарија беше одбиена, Агро Стратус, затоа што член на комисијата во МЗШВ е во роднинска врска со сопственикот на винаријата, спротивно на тврдењата на техничкиот министер Трипуновски.” – потенцираа од здружението на македонските семејни винарии.

Тие појаснуваат дека овој успешен проект кој прераснува во убава приказна за една семејна традиција на производство на вино да прерасне во фамилјарен бизнис, ги натера сите ентузијасти и љубители на вино да отвараат свои винарии и со тоа да ја стават Македонија на туристичката винска мапа на светот. Го покануваат техничкиот министер Цветан Трипуновски да ги посети сите мали винарии, како што ја посети пред некој ден нивната членка Друм – винарија и да ја види вистинската слика на овој успешен проект.

Македонски семејни винарии – 67 винарии – членови од цела Македонија.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...

Два дена лежел мртов во кабината од камионот: Возачот Дејан Д. пронајден починат во својот камион во Швајцарија

Возач на камион од Сремска Митровица доживеал трагедија зад воланот на српска компанија во Швајцарија. Според информациите, на паркинг на камион што го управувал за српска фирма бил пронајден починат Дејан Д.. Се уште не е позната причината за трагедијата. Припадници на швајцарската полиција како и медицински персонал...

ВАЖНО: Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Користењето на телефонот додека сте во тоалет всушност може да направи повеќе штета отколку добро, а една неодамнешна студија покажа дека телефоните се всушност двојно повалкани дури и од тоалетната школка. Во последниве години, станавме сè повеќе зависни од нашите мобилни телефони - од користење на уредот за...