СДСМ има голема доверба во младите кадри: Марко Михаилоски ко-носител, СДММ ќе добие уште 3 пратенички мандати

Социјалдемократски сојуз на Македонија вчера го одржа својот 27-ми Конгрес, на кој беше потврден Стево Пендаровски како кандидат за претседател на државата, за претстојните претседателски избори, каде првиот круг ќе се одржи на 24-ти април, додека вториот круг е закажан за 8-ми мај.

Меѓу присутните на самиот Конгрес беше видлива и младината односно свежината во партијата, нешто што СДСМ како партија го најавуваше откако Зоран Заев ја презема партијата. Шанса на младите, кои добро ќе раководат со позициите кои би ги добиле.

Токму трендот младите во СДСМ да добиваат пратенички мандати го започна Зоран Заев, кој му даде шанса на тогашниот претседател на младината, Стефан Богоев да влезе во Собранието. Популарниот Богац на сето тоа возврати со одлични настапи, го претставуваше гласот на младите од цела држава, а потоа дојде и до градоначалнички мандат во Општина Карпош.

Тој тренд на добивање шанса за млади кадри во СДСМ ќе продолжи и откако на чело на партијата е Димитар Ковачевски, а според наши информации, повеќемина членови од младината на партијата односно од СДММ ќе се најдат на пратеничките листи на пармалентарните избори.

Од она што го дознаваме од високи функционери во партијата, Марко Михаилоски, претседателот на СДММ ќе добие навистина голема улога на претстојните избори. Михаилоски, кој потекнува од Тетово, се очекува да биде ко-носител во ИЕ6, односно да се најде на втората позиција, додека прва на листата ќе биде Славјанка Петровска, актуелната Министерка за одбрана.

Токму Михаилоски беше веднаш до Пендаровски на 27-от Конгрес на партијата, што е уште еден доказ дека СДСМ верува, но конечно почна и да им дава шанса на младите да ги покажат своите квалитети.

Сепак, не е само Михаилоски дел младите социјалдемократи кои ќе добијат можност да делуваат од Собранието. Од информациите со кои располагаме, уште најмалку 3 или 4 активисти на партијата, заедно со коалициските партнери ќе добијат можност да бидат гласот на младите од законодавната власт. Од она што е веќе потврдено, висока позиција ќе добие млад кадар во ИЕ1, веднаш зад Димитар Ковачевски кој ќе биде носител.

Се поизвесно е дека млад претставник од СДММ ќе има и во Пелагонскиот дел, исто како и во една од изборните единици на истокот, за сега траат преговорите дали тоа ќе биде ИЕ3 или ИЕ4. Сето тоа би значело најмалку 4 млади претставници во Собранието во новиот сотав, што дополнително ќе го крене квалитетот, но и борбата пред се за младите во државата.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...

Два дена лежел мртов во кабината од камионот: Возачот Дејан Д. пронајден починат во својот камион во Швајцарија

Возач на камион од Сремска Митровица доживеал трагедија зад воланот на српска компанија во Швајцарија. Според информациите, на паркинг на камион што го управувал за српска фирма бил пронајден починат Дејан Д.. Се уште не е позната причината за трагедијата. Припадници на швајцарската полиција како и медицински персонал...