Лошата вест брзо се прошири: ДВЕ нови лица во Македонија починаа – ја загубија битката со опасниот вирус

Неделната анализа на Институтот за јавно здравје која што се однесува за периодот од 19 до 25 февруари, пријавени 820 случаи на заболени од грип и двајца со коронавирусот. Тоа е за 40,8% помалку во споредба со претходната седмица. Загрижува само податокот што во текот на неделата што измина битката со сезонскиот вирус на грип ја изгубија два лица од Скопје и од Велес. Станува збор за лица на возраст од 49 и 65 години кои биле хоспитализирани во Клиниката за инфекстивни болести во Скопје и ГОБ 8-ми Септември. Досега во Македонија регистрирани се 11 починати лица со грип. Пет од нив се од Скопје и по едно лице од Велес, Куманово, Неготино, Гостивар, Демир Хисар и Штип. За разлика од грипот, кој стивнува, големата кашлица се разгорува

За разлика од големата кашлица која се разговрува, грипот како да стивнува. Во последната недела се намалува бројот на заразени со инфлуенца, но расте бројот на починати лица кои во болнички услови не се изборија со болеста. Неделната анализа на Институтот за јавно здравје го потврдува тоа со новата статистика за периодот од 19 до 25 февруари, кога се пријавени 820 случаи на заболени од грип и двајца со коронавирусот. Тоа е за 40,8% помалку во споредба со претходната седмица. Загрижува само податокот што во текот на неделата што измина битката со сезонскиот вирус на грип ја изгубија два лица од Скопје и од Велес. Станува збор за лица на возраст од 49 и 65 години кои биле хоспитализирани во Клиниката за инфекстивни болести во Скопје и ГОБ 8-ми Септември.

-Кај едно од починатите лица е утврдено присуство на коморбидитети и тоа бубрежни, кардиолошки, дијабет. Двете лица не биле вакцинирани со вакцина против сезонски грип.Кај починатите лица, лабораториски е потврдена инфлуенца од типот А(H1)и А – несубтипизиран- велат од Иститутот за јавно здравје и потсетуваат дека во оваа сезоната вкупниот број на случаи на грип изнесува 12.741 лица .

Досега во Македонија регистрирани се 11 починати лица со грип. Пет од нив се од Скопје и по едно лице од Велес, Куманово, Неготино, Гостивар, Демир Хисар и Штип.

-Од починатите шест се до 64 годишна возраст,а пет над 65 години. Сите починати лица биле хоспитализирани, со коморбидитети и сите невакцинирани против сезонски грип-информираат од Институтот.

Што се однесува за тоа каде во земјава има најмногу болни со грип, останува и понатаму Кавадарци каде за една недела се пријавени 180 болни,а по него следува Струмица со 134 болни. Во останатите градови бројот на пријавени е помал од 100.

-Бројот на пријавени лица оваа недела споредено со 8-ма недела од минатата сезона е намален за 6,0%, а во споредба со бројот за 8-ма недела од типичната епидемиска крива, е помал за 67,4%- информираше вчера Институтот за јавно здравје од каде појаснуваат дека во однос на возрасната дистрибуција, 496 лица од грипосаните се на возраст од 15-64 години, 178 се деца од 5-14 години, а 74 се над 65 години и 72 се деца на возраст четири години.

Неделната анализа на ИЈЗ покажува дека во истиот период минатата сезона, бројот на пријавени случаи е зголемен за 55,5%, а во однос на моделот од последните 13 сезони има намалување од 19,1%.

-Во текот на 8-ма извештајна недела, во вирусолошката лабораторија на ИЈЗ РСМ, пристигнаа 43 материјали од рутинскиот надзор за лабораториско тестирање, паралелно тестирани за грип и ковид-19. Детектирани се 8 позитивни случаи на грип од типот А и два пациенти со ковид-19- информираат од Институтот.

Во Македонија досега се вакцинирани вкупно 61.719 лица со бесплатна и комерцијална вакцина.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Османи ја покани Силјановска Давкова на ТВ дуел

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт – Бујар Османи инсистира на медиумски „дуел“ со противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Од неговиот изборен штаб велат „со цел да ги презентираат нивните понуди и отворено да зборуваат пред граѓаните за тоа кој каква визија има за Северна Македонија, веќе...

НЕ Е ДОБРО: Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од воздух, иако вчера...

Убијците воопшто немаат каење: 20 дена трае потрагата по Данка – тие не откриваат каде е телото

Исчезнувањето на Данка Илиќ било пријавено на 26-ти март, а девет дена подоцна работниците на „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од село беа уапсени. Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор. Полицијата го пребарува теренот од селото...

Пендаровски од Куманово: Овие пет години не зборуваме за меѓуетнички тензии

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа одржа граѓански митинг во Куманово. Пред граѓаните, Пендаровски ја претстави својата програма за новиот петгодишен мандат и истовремено потсети на сработеното во првиот свој мандат како претседател на државата. „Во изминативе пет, односно седум, седум и пол години зборувам и за парламентарната власт,...

Во потрагата по Данка полицијата пребарува депонии и резервоари со вода

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжува, полицијата и жандармеријата го пребаруваат просторот од село Злот до село Шумраковац каде има неколку депонии и резервоари со вода. Еден од осомничените за убиството на сослушувањето признал дека го преместил телото, што ја отежнува работата на полицијата. Припадниците...

Пендаровски: На Мицкоски најголем страв му е Груевски случајно да не се врати назад

На вчерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

Голема трагедија ги промени плановите: Одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Митингот на Коалицијата Влен (Вреди) што требаше да се одржи вечерва во Гостивар во 20:30 часот е одложен. И утре нема да има активности на претседателскиот кандидат од оваа коалиција, Арбен Таравари. Како што информираат од Изборниот штаб на Коалицијата Влен (Вреди), одложувањето е поради тоа што денеска...

ФОТО СПОРЕДБА: Пендаровски во Куманово собра двојно повеќе народ од Силјановска Давкова

Вечерва во Куманово на голем народен митинг СДСМ собра двојно повеќе народ од митингот на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ од пред неколку дена и ја покажаа силата и борбеноста на Кумановци да се освои европската иднина. Од масовниот митинг се гледа дека Куманово е подготвено да се...

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашње од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните денови ги засилува нападите и заканите кон него, тој одговори дека за тоа постојат две причини. „Прво, тоа се таков тип на луѓе, 11 години владееја со насилство....

ВИДЕО: Прекин во Серија А, играч доживеа срцев удар и сите се молат за него

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома не го доживеа крајот во рамки на 32. коло од Серија А, поради немил настан кај еден од играчите на „волчицата“. Средбата е прекината при резултат 1-1, затоа што стоперот на Рома, Един Ндика, почувствува болка во градите и се сруши на терен....

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила дека претходната вечер околу 23.00 часот на подрачјето на општина Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг О.Д.. Во 16.00 часот, пак, исто...

Се освестија ли конечно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: И двете партии гласно кажаа НЕ за овој услов на ДУИ, по никоја цена

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го прифатија условот на ДУИ да ги добија гласовите за својот претседателски кандидат во вториот круг, како замена за новиот избор на шефот на државата да биде биран во Собранието по Бадентеров принцип. – Претседателот на државата во иднина да се избира во...