Максим Димитриевски и ЗНАМ имаат пеколна стратегија: Еве како ќе делуваат и колку пратеници ќе освојат

Во октомври минатата година, градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски и официјално ја промовираше својата партија ЗНАМ, каде за претседател е поставен самиот тој. Тогаш, всушност, беше потпишана иницијативата за формирање на партијата од претставниците на 10 граѓански здруженија. Со тој чин тие дадоа поддршка движењето да прерасне во политички субјект.

Партијата тивко, но не и незабележано отвори повеќе свои седишта во различни делови од државата, каде покажа структура, но и преднајави во кои изборни единици Максим и неговата партија ќе одат на претстојните парламентарни избори и ќе се обидат да освојат еден или повеќе пратенички мандати.

Во партијата веќе е подготвен теренот и „играчите“ кои ќе треба да ги истрчаат овие избори. Единствена дилема во моментот е дали да имаат кандидат за претседател, но нашите информации говорат дека партијата ќе извади свој кандидат, кој е добро познат на широката македонска јавност и лице кое би можело и тоа како да освои гласови од независните гласачи.

Партијата ЗНАМ нормално најмногу очекува од Изборната единица 2, односно од единицата во која се наоѓа и Куманово. Во 2021 година, на локалните избори Максим Димитриевски како независен кандидат во битка со СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, во прв круг освои фантастични 15.151 гласови, бројка која и сега му се смета како „врзана во крпче“.

Јасно е дека под ова ЗНАМ нема да биде со бројот на гласови во Куманово, а многу пораелна е опцијата и да го зголемат бројот на гласови на своето конто. Воедно, во ИЕ 2 се и повеќе скопски општини, каде градоначалниците доаѓаат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, а има голем број на разочарани гласачи од СДСМ. Токму овде е шансата на Максим и ЗНАМ, кои според моменталните изгледи, ќе добијат уште 6.000-7.000 гласови. Заедно со Куманово, вкупниот број на гласови во ИЕ 2 на ЗНАМ се очекува да биде околу 20.000, што би значело и три освени мандати (на претходните избори во 2020 година, Алијанса на Албанците со 20.000 гласови имаше 3 освени мандати).

Во шестата изборна единица, ЗНАМ се свесни дека не можат да очекуваат пратенички мандати, иако е веројатно и таму да објават листи. Тешко ќе биде и во ИЕ1, поради што своите шанси ќе ги бараат во ИЕ3, ИЕ4 и ИЕ5.

„Верниот исток“ е местото каде ЗНАМ ќе има реална шанса да освои најмалку еден пратенички мандат. Во ИЕ3, ЗНАМ се очекува најмногу гласови да освои од Кочани, од каде е формирана базата и ќе се делува во овој дел од државата. Шест до седум илјади гласови ќе бидат потребни за пратенички мандат во оваа изборна единица.

Струмица пак ќе биде главното седиште за ИЕ4, каде исто така може да се очекува голема поддршка и барем еден освоен пратенички мандат. Од информациите со кои располага нашата редакција, ИЕ5 би требало да биде изненадувањето на Максим и ЗНАМ. Таму е создадена база со добри раководства во повеќе градови, со што еден пратеник е „сигурна“ опција, а целта ќе бидат најмалку два.

Накратко, ако ЗНАМ во ИЕ2 освои 3 пратенички мандати, што е реално, исто како што е за очекување да има најмалку по еден пратенички мандат во ИЕ3, ИЕ4 и ИЕ5, тогаш во најмала рака би требало да освојат 6 пратенички мандати. Оваа бројка би била сосема доволна, за да очекуваат добри понуди за влез во владејачката структура.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ХОРОР вест од Германија: 32-годишен Македонец убиен, настрадал во тепачка со Еритрејци

Триесет и две годишен Македонец бил убиен во германскиот град Есен. Тој настрадал по расправија со двајца Еритрејци. Кавгата се претворила во тепчака во која, македонскиот државјанин бил тепан со пивско шише објави Билд.де. Сведок на настанот му пружил прва помош и се обидел да го реанимира повредениот,...

Убава утринска вест: РАСТЕ минималната плата – од март, еве колку ќе изнесува

Од 2017 година минималната плата постојано растеше и сега изнесува 20.175 денари. За 6 години минималната плата се зголеми 4 пати, а во наредниот месец следи ново покачување. Прво се зголеми на 12.000, потоа на 15.200 денари, па на 18.000, а од минатата година таа изнесува 20.175 денари. За...

Журналисти от Западните Балкани, свързани с неправителствената организация AJCF, която дарява за популяризирането на руските разкази

Според медиите от Молдова, германската неправителствена организация "Assoziation Journalisten im Kampf um den Frieden" - (AJKF), "Асоциация на журналистите за борба за свобода" - е отпуснала грантове за популяризиране на руските разкази в Молдова. Медиите сочат определена Светлана Андреевна Бойко - пропагандатор на проруските наративи в Молдова -...

(ВИДЕО) Двојно убиство кое го потресе цел регион: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Маж (48) е уапсен вечерва во Србија под сомнение дека ги убил поранешната сопруга (47) и нејзината мајка (75). Телата се пронајдени во куќа во селото Раковац во близина на Беочин, јавуваат српските медиуми. Како што дознава Н1, полицијата го пронашла осомничениот на местото на убиството. На телата имало...

(ФОТО) ЛиДеМ со учество на 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија

Претставници од подмладокот на ЛДП, деновиве беа дел од 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија. За ова информираа самите тие преку социјалните канали на партијата: -На одржувањето на деветатта (9) Национална конференција на Младежко ДПС (Бугарија) под слоганот „Силата е во нас“ во присуство на сите...

Голема несреќа: Лошата вест брзо се прошири – маж паднал од трет кат на познат трговски центар, не успеал да се спаси, голема трагедија...

30-годишен маж вечерва загинал при пад од третиот кат во Трговскиот центар Рајиќево, јавија медиумите во соседна Србија. Несреќата се случила околу 18:30 часот. Мажот паднал од висина од околу 15 метри, а деталите за трагедијата се уште не се познати.

18-годишна девојка исчезна во Струга: Нејзиниот татко моли за помош

Педесетгодишен стружанец трага по неговата 18 годишна ќерка која исчезнала. „Р.А.(50) од селото Лабуништа, струшко, пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка С.Б.(18)“, објави МВР. Во пронаоѓање на девојката вклучена е полицијата.

БРУТАЛНО НАСИЛСТВО: Маж (29) пцуел, навредувал и удрил девојка во глава – веста ги вознемири сите, најмногу жителите на градот Земун

Маж со иницијали, М.Ш. (29) е уапсен поради сомнение дека ја нападнал својата девојка С.О. (28). Се сомнева дека ја пцуел и навредувал девојката, а потоа и физички ја нападнал. Сето ова се случувало во Земун, во соседна Србија. Се сомничи дека неколку пати ја удрил во пределот на...

Тошковски потврди дека обезбедувач на Мицкоски нападнал друг полицаец – се огласиј и од ВМРО-ДПМНЕ, познато е што ќе сторат тие

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски бара од надлежните институции и служби целосно да го расчистат случајот, во кој член на обезбедувањето на Христијан Мицкоски нападнал полицаец во една кафеана, а потоа бил уапсен. -Во однос на инцидентот кој се случи изутринава пред угостителски објект на територија на...

Шефот на обезбедувањето на Мицкоски нападнал колега полициски службеник пред угостителски објект

Според порталот 360 степени, шефот на обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Ивица Б., рано изутрината нападнал колега полицаец кој извршувал службени дејствија, а веднаш по нападот бил лишен од слобода. Непотврдени информации велат дека полицијата, во потрага по дрога, сакала да изврши претрес во познат...

На пензионер му експлодирал половиот орган: Лекарите биле шокирани кога виделе што заглавил во меѓуножјето

Страшен медицински извештај од Австралија ја опишува судбината на пензионер (73) кој турнал неколку батерии во пенисот. Кога пензионерот ставил неколку батерии во пенисот, пенисот му пукнал. Д-р Брендан Акихико го опиша инцидентот во застрашувачки извештај. Медицинскиот тим истакна дека туѓите тела во уретрата претставуваат уролошки итен случај и...

(ВИДЕО) Се појави снимка од Навални, опозициски медиум во Русија порача: Ова не е последно видео од него – внимавајте што пренесувате

Објавено е видео од судница, кое наводно било снимено во четвртокот, кога на рочиштето преку видео врска се приклучил Алексеј Навални од затворската колонија. Клипот го објави независната руска медиумска куќа СОТА. „Алексеј е здрав и весел“, соопшти СОТА на својот канал „Телеграм“ и ги замоли новинарите да не...