Владата на САД санкционираше припадници на групата поврзана со Русија поради наводните „дестабилизациони операции“ во Молдавија

Вовлечена во целосна војна со Украина, Русија не се откажува од Молдавија. Медиумските истраги сведочат за постојаните обиди на Кремљ да го задржат своето присуство во Молдавија со помош на групи кои имаат влијание.

Луѓето на Путин создаваат моќни структури за манипулирање со молдавската влада и граѓани, а нивните врски се организации и поедици санкционирани од страна на САД, кои укажуваат обиди за длабоко инволвирање на Руската Федерација во внатрешните работи на Молдавија, пишува “BalkanInsight”.

Неодамна, меѓународните и молдавските медиуми објавија за активностите на оваа група, откривајќи ги нејзините врски со поединци вклучени во списокот на санкции на САД и ЕУ. Според нив, Константин Прокопјевич Сапожников, Јуриј Јуриевич Маколов, Глеб Максимович Хлопонин, Светлана Андреевна Бојко, Алексеј Вјачеславович Лосев, Василиј Викторович Громовиков и Ана Травникова биле вклучени во различни акции насочени кон поткопување на владата на Молдавија. Истите лица учествувале и во изборната кампања на Игор Додон во 2020 година.

Светлана Андреевна Бојко е висок припадник на горенаведената група на штетно влијание. Таа била одговорна и за буџетската страна на кампањата, чија цел била дестабилизација на власта во Молдавија. Покрај тоа, Бојко одиграла клучна улога во промовирањето на проруските идеи преку други проекти низ светот. Бојко била поврзана со проектот “Материјални Докази” и “Здружение на новинари за мир” (Assoziation Journalisten im Kampf um den Frieden – AJKF), во моментов непостоечко новинарско здружение. Бојко имала пошироки овластувања од оние кои се својствени за помошникот кустос, како што било објавено во написите на некои публикации. Во своето резиме, Бојко посочила дека водела проекти и во “Материјални Докази” и во AJKF. Бојко учествувала во сите настани поврзани со ова здружение, кое во тоа време промовирало про-Кремљска агенда.

Assoziation Journalisten im Kampf um den Frieden (AJKF) – Новинарска асоцијација за мир, порано им нудела грантови на новинарите за промовирање на проруски наративи, дури и ако самите автори не биле експлицитно проруски настроени. Методологијата на АЈКФ била да обезбеди грантови за новинарите, особено за оние кои се симпатизери на екстремната десница и антизападните. Овие новинари би се пријавиле со своите биографии, искуство, новинарски контакти и проценети трошоци за документирање, планирање и пишување написи. АЈКФ наводно избирала апликанти кои ги подржувале наративите на руската влада и ги финансирала нивните новинарски проекти. АЈКФ има организирано повеќе конференции во евроспки метрополи како Париз, Брисел, Виена и Берлин. Според расположливите информации на годишната конференција во 2016 година на АЈКФ во Париз – Франција, присуствувале и новинари од регионот на Западен Балкан каде од РСМ се споменува Миленко Неделковски кој говорел за ситуацијата со мигрантите. За овој настан тој има објавено статија со наслов “Миленко во Париз” на својот портал Дудинка.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ХОРОР вест од Германија: 32-годишен Македонец убиен, настрадал во тепачка со Еритрејци

Триесет и две годишен Македонец бил убиен во германскиот град Есен. Тој настрадал по расправија со двајца Еритрејци. Кавгата се претворила во тепчака во која, македонскиот државјанин бил тепан со пивско шише објави Билд.де. Сведок на настанот му пружил прва помош и се обидел да го реанимира повредениот,...

Убава утринска вест: РАСТЕ минималната плата – од март, еве колку ќе изнесува

Од 2017 година минималната плата постојано растеше и сега изнесува 20.175 денари. За 6 години минималната плата се зголеми 4 пати, а во наредниот месец следи ново покачување. Прво се зголеми на 12.000, потоа на 15.200 денари, па на 18.000, а од минатата година таа изнесува 20.175 денари. За...

Журналисти от Западните Балкани, свързани с неправителствената организация AJCF, която дарява за популяризирането на руските разкази

Според медиите от Молдова, германската неправителствена организация "Assoziation Journalisten im Kampf um den Frieden" - (AJKF), "Асоциация на журналистите за борба за свобода" - е отпуснала грантове за популяризиране на руските разкази в Молдова. Медиите сочат определена Светлана Андреевна Бойко - пропагандатор на проруските наративи в Молдова -...

(ВИДЕО) Двојно убиство кое го потресе цел регион: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Маж (48) е уапсен вечерва во Србија под сомнение дека ги убил поранешната сопруга (47) и нејзината мајка (75). Телата се пронајдени во куќа во селото Раковац во близина на Беочин, јавуваат српските медиуми. Како што дознава Н1, полицијата го пронашла осомничениот на местото на убиството. На телата имало...

(ФОТО) ЛиДеМ со учество на 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија

Претставници од подмладокот на ЛДП, деновиве беа дел од 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија. За ова информираа самите тие преку социјалните канали на партијата: -На одржувањето на деветатта (9) Национална конференција на Младежко ДПС (Бугарија) под слоганот „Силата е во нас“ во присуство на сите...

Голема несреќа: Лошата вест брзо се прошири – маж паднал од трет кат на познат трговски центар, не успеал да се спаси, голема трагедија...

30-годишен маж вечерва загинал при пад од третиот кат во Трговскиот центар Рајиќево, јавија медиумите во соседна Србија. Несреќата се случила околу 18:30 часот. Мажот паднал од висина од околу 15 метри, а деталите за трагедијата се уште не се познати.

18-годишна девојка исчезна во Струга: Нејзиниот татко моли за помош

Педесетгодишен стружанец трага по неговата 18 годишна ќерка која исчезнала. „Р.А.(50) од селото Лабуништа, струшко, пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка С.Б.(18)“, објави МВР. Во пронаоѓање на девојката вклучена е полицијата.

БРУТАЛНО НАСИЛСТВО: Маж (29) пцуел, навредувал и удрил девојка во глава – веста ги вознемири сите, најмногу жителите на градот Земун

Маж со иницијали, М.Ш. (29) е уапсен поради сомнение дека ја нападнал својата девојка С.О. (28). Се сомнева дека ја пцуел и навредувал девојката, а потоа и физички ја нападнал. Сето ова се случувало во Земун, во соседна Србија. Се сомничи дека неколку пати ја удрил во пределот на...

Тошковски потврди дека обезбедувач на Мицкоски нападнал друг полицаец – се огласиј и од ВМРО-ДПМНЕ, познато е што ќе сторат тие

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски бара од надлежните институции и служби целосно да го расчистат случајот, во кој член на обезбедувањето на Христијан Мицкоски нападнал полицаец во една кафеана, а потоа бил уапсен. -Во однос на инцидентот кој се случи изутринава пред угостителски објект на територија на...

Шефот на обезбедувањето на Мицкоски нападнал колега полициски службеник пред угостителски објект

Според порталот 360 степени, шефот на обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Ивица Б., рано изутрината нападнал колега полицаец кој извршувал службени дејствија, а веднаш по нападот бил лишен од слобода. Непотврдени информации велат дека полицијата, во потрага по дрога, сакала да изврши претрес во познат...

На пензионер му експлодирал половиот орган: Лекарите биле шокирани кога виделе што заглавил во меѓуножјето

Страшен медицински извештај од Австралија ја опишува судбината на пензионер (73) кој турнал неколку батерии во пенисот. Кога пензионерот ставил неколку батерии во пенисот, пенисот му пукнал. Д-р Брендан Акихико го опиша инцидентот во застрашувачки извештај. Медицинскиот тим истакна дека туѓите тела во уретрата претставуваат уролошки итен случај и...

(ВИДЕО) Се појави снимка од Навални, опозициски медиум во Русија порача: Ова не е последно видео од него – внимавајте што пренесувате

Објавено е видео од судница, кое наводно било снимено во четвртокот, кога на рочиштето преку видео врска се приклучил Алексеј Навални од затворската колонија. Клипот го објави независната руска медиумска куќа СОТА. „Алексеј е здрав и весел“, соопшти СОТА на својот канал „Телеграм“ и ги замоли новинарите да не...