Камерите снимиле хирург како 22 пати прима мито од пациенти – иако месечно заработува 4.000 евра

Хирургот Муханд Торон од Романија е обвинет за примање мито од пациенти за време на пандемијата на коронавирус, а видеото од него и медицинската сестра стигнало до истражителите, за што ќе им се суди, одлучил судот во Бакау.

Како што е наведено во тужбата, најголем дел од пациентите кои го поткупиле хирургот биле пензионери или социјално ранливи лица, а полицијата за случајот дознала директно од директорот на болницата во Бухуши.

Медицинската сестра и хирургот се вклучиле во нелегални активности среде пандемијата на коронавирус есента 2020 година.

“Пациент во пижами влегува во ординација. Мажот е примен на хируршкото одделение и наскоро ќе биде опериран. Тие двајца разговараат, а потоа пациентот вади бел плик кој го става во џебот од мантилот на докторот. Потоа пациентот ја напушта ординацијата, хирургот го отвора пликот со банкнота од 100 леи, приближно 20 евра“, снимиле камерите во октомври 2020 година, инсталирани од полицајците во Бакау.

Инаку, ординацијата на д-р Торон со години била под надзор, поставени се камери за надзор и се прислушувал неговиот телефон за да се добијат информации кои би го издале и да се потврдат наводите дека примал мито од пациенти.

„Човек од селото Буда, исто така закажан за операција, му ставил пари во палтото. Откако излегол, лекарот ги земал парите и ги ставил во близина на надзорната камера“, забележуваат истражителите и велат дека имало 6 или 7 банкноти од 100 леи.

Ваквата практика била нормална, судејќи според добиените снимки, а износите варираат од 100 леи па нагоре. Според доказите, хирургот за еден месец примил 22 пати мито од пациенти. Видео камерите ја снимиле медицинската сестра Ана Флоарес додека од пациентите добивала количина од 5 до 20 леи или пакување кафе за секоја интервенција.

Истрагата довела до 19 пациенти кои го поткупиле хирургот, главно луѓе со „лоша здравствена состојба, скромна финансиска состојба, главно пензионери или корисници на социјална помош“.

Откако истражителите ги контактирале, дел од нив потврдиле дека дале мито, повикувајќи се на „непишаните правила“ кои постојат во односот лекар-пациент. Исто така, како причина тие го навеле давањето подароци во знак на благодарност, иако здравството во Романија е бесплатно.

Тие се обвинети за давање поткуп, кривично дело за кое е предвидена затворска казна од 2 до 7 години.

Обвинителството во Бакау ја завршило истрагата во ноември 2021 година, кога е одлучено да се прекине кривичното гонење бидејќи „нема јавен интерес“. Исто така, во ноември, поради недостиг на докази, Обвинителството наредило дела, а Торон е испратен на суд за 15 кривични дела поткуп.

За тоа време, Муханад Торон преку својот адвокат тврдел дека доказите се невалидни бидејќи се направени со поддршка на Националниот центар за следење на комуникациите СРИ, но тоа не е точно, туку дејствијата за следење ги извршиле полициски службеници од Специјални операции поврзани со системот SRI, што го сигнализирал почетокот на судењето.

Во јануари 2023 година, Апелациониот суд во Бакау соопшти дека сите снимки од телефонски разговори мора да бидат исклучени од досието поради вмешаност на СРИ, а досието е вратено во Обвинителството.

Во април 2023 година, предметот е вратен на суд, но овојпат за 13 прекршоци, наместо оригиналните 15.

Судот во Бакау на 11 јануари одлучил дека на хирургот ќе му се суди, но првиот датум на судењето се уште не е дефиниран.

На 18-годишна возраст, Муханд Торон дошол од Сирија во Јаши за да студира медицина. По завршувањето на студиите, бил распореден во болница во Бакау. Во 2000 година се оженил со жена од Романија и се здобил со романско државјанство. Денеска работи на Одделот за општа хирургија, а според последните поднесени имотни листови од 2022 година месечно заработува над 4.000 евра.

Погледнете го видеото за кое зборува цел Балкан:

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ХОРОР вест од Германија: 32-годишен Македонец убиен, настрадал во тепачка со Еритрејци

Триесет и две годишен Македонец бил убиен во германскиот град Есен. Тој настрадал по расправија со двајца Еритрејци. Кавгата се претворила во тепчака во која, македонскиот државјанин бил тепан со пивско шише објави Билд.де. Сведок на настанот му пружил прва помош и се обидел да го реанимира повредениот,...

Убава утринска вест: РАСТЕ минималната плата – од март, еве колку ќе изнесува

Од 2017 година минималната плата постојано растеше и сега изнесува 20.175 денари. За 6 години минималната плата се зголеми 4 пати, а во наредниот месец следи ново покачување. Прво се зголеми на 12.000, потоа на 15.200 денари, па на 18.000, а од минатата година таа изнесува 20.175 денари. За...

Журналисти от Западните Балкани, свързани с неправителствената организация AJCF, която дарява за популяризирането на руските разкази

Според медиите от Молдова, германската неправителствена организация "Assoziation Journalisten im Kampf um den Frieden" - (AJKF), "Асоциация на журналистите за борба за свобода" - е отпуснала грантове за популяризиране на руските разкази в Молдова. Медиите сочат определена Светлана Андреевна Бойко - пропагандатор на проруските наративи в Молдова -...

(ВИДЕО) Двојно убиство кое го потресе цел регион: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Маж (48) е уапсен вечерва во Србија под сомнение дека ги убил поранешната сопруга (47) и нејзината мајка (75). Телата се пронајдени во куќа во селото Раковац во близина на Беочин, јавуваат српските медиуми. Како што дознава Н1, полицијата го пронашла осомничениот на местото на убиството. На телата имало...

(ФОТО) ЛиДеМ со учество на 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија

Претставници од подмладокот на ЛДП, деновиве беа дел од 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија. За ова информираа самите тие преку социјалните канали на партијата: -На одржувањето на деветатта (9) Национална конференција на Младежко ДПС (Бугарија) под слоганот „Силата е во нас“ во присуство на сите...

Голема несреќа: Лошата вест брзо се прошири – маж паднал од трет кат на познат трговски центар, не успеал да се спаси, голема трагедија...

30-годишен маж вечерва загинал при пад од третиот кат во Трговскиот центар Рајиќево, јавија медиумите во соседна Србија. Несреќата се случила околу 18:30 часот. Мажот паднал од висина од околу 15 метри, а деталите за трагедијата се уште не се познати.

18-годишна девојка исчезна во Струга: Нејзиниот татко моли за помош

Педесетгодишен стружанец трага по неговата 18 годишна ќерка која исчезнала. „Р.А.(50) од селото Лабуништа, струшко, пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка С.Б.(18)“, објави МВР. Во пронаоѓање на девојката вклучена е полицијата.

БРУТАЛНО НАСИЛСТВО: Маж (29) пцуел, навредувал и удрил девојка во глава – веста ги вознемири сите, најмногу жителите на градот Земун

Маж со иницијали, М.Ш. (29) е уапсен поради сомнение дека ја нападнал својата девојка С.О. (28). Се сомнева дека ја пцуел и навредувал девојката, а потоа и физички ја нападнал. Сето ова се случувало во Земун, во соседна Србија. Се сомничи дека неколку пати ја удрил во пределот на...

Тошковски потврди дека обезбедувач на Мицкоски нападнал друг полицаец – се огласиј и од ВМРО-ДПМНЕ, познато е што ќе сторат тие

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски бара од надлежните институции и служби целосно да го расчистат случајот, во кој член на обезбедувањето на Христијан Мицкоски нападнал полицаец во една кафеана, а потоа бил уапсен. -Во однос на инцидентот кој се случи изутринава пред угостителски објект на територија на...

Шефот на обезбедувањето на Мицкоски нападнал колега полициски службеник пред угостителски објект

Според порталот 360 степени, шефот на обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Ивица Б., рано изутрината нападнал колега полицаец кој извршувал службени дејствија, а веднаш по нападот бил лишен од слобода. Непотврдени информации велат дека полицијата, во потрага по дрога, сакала да изврши претрес во познат...

На пензионер му експлодирал половиот орган: Лекарите биле шокирани кога виделе што заглавил во меѓуножјето

Страшен медицински извештај од Австралија ја опишува судбината на пензионер (73) кој турнал неколку батерии во пенисот. Кога пензионерот ставил неколку батерии во пенисот, пенисот му пукнал. Д-р Брендан Акихико го опиша инцидентот во застрашувачки извештај. Медицинскиот тим истакна дека туѓите тела во уретрата претставуваат уролошки итен случај и...

(ВИДЕО) Се појави снимка од Навални, опозициски медиум во Русија порача: Ова не е последно видео од него – внимавајте што пренесувате

Објавено е видео од судница, кое наводно било снимено во четвртокот, кога на рочиштето преку видео врска се приклучил Алексеј Навални од затворската колонија. Клипот го објави независната руска медиумска куќа СОТА. „Алексеј е здрав и весел“, соопшти СОТА на својот канал „Телеграм“ и ги замоли новинарите да не...