Кој е Митко Бојмацалиев, новиот заменик министер за внатрешни работи, креаторот на концептот „МВР за граѓаните”?

Во светот на политиката, каде што динамиката и предизвиците се постојано присутни, има личности кои стануваат симбол на промена и напредок. Една таква личност е Митко Бојмацалиев, новото лице на Министерството за внатрешни работи, односно новиот дополнителен заменик министер за внатрешни работи на Република Северна Македонија, кој после успешниот мандат на министерот Спасовски, ја презема должноста да ги организира претстојните парламентарни и претседателски избори во државата.

Пред Бојмацалиев е отворено ново поглавје како дел од Владата на Република Северна Македонија, со голема лична одговорност, но и професионално исполнување.

Бојмацалиев низ својата кариера во Собранието на Република Северна Македонија, како советник на пратеничката група на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, како заменик Шеф на кабинет на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, и како државен советник во МВР и Шеф на кабинетот на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, се истакнува не само како државен службеник, туку и како човек со семеен личен живот.

Роден во Гевгелија, израснат во Куманово, каде што поминува дел од своето образование, а почетокот на средното образование го поминува во САД.

Од младите денови покажува силна желба за подобрување на заедницата. Оженет, татко на две деца, магистер по право, неговите корени и традиционални вредности служат како основа на неговата политичка филозофија и посветеност кон граѓаните. Потекнува од семејство на полковник во Армијата, активно вклучен во безбедносните процеси на државата.

Бојмацалиев под водството на Спасовски од 2017 година до 2023 година поставија нови стандарди во областа на безбедноста, во делот на реформи на полициските служби, креирање мотивирана, опремена и задоволна полиција во служба на граѓаните, реконструкција на 80 објекти на МВР низ државата, инвестиции во ИКТ Дата центар во Прилеп, најсовремената форензичка лабораторија на Балканот, итн. Тој заедно со Спасовски се креатори на концептот „МВР за Граѓаните”, концепт кој резултираше како со зголемена ефикасност на полицијата во откривање и расветлување на кривични дела, така и со подобра услуга кон граѓаните. Неговите напори за зголемување на транспарентноста на институцијата, од заробена во отворена, рангирајќи го МВР во топ три најтранспарентни институции во државата, доведоа до зголемување на довербата на граѓаните во полицијата со над 65%.

Тој е реномиран помеѓу меѓународните партнери за својата способност да воспоставува ефективна соработка, како што се ИНТЕРПОЛ, ЕВРОПОЛ, ИЦИТАП програмата при Одделот за правда на САД, како и бројните пријателски амбасади во државата со кои соработува со цел значаен придонес за модернизацијата на полициските сили.

Минатата 2023 година ја имаше честа да биде претседател на Одбор за организација на 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ, за што доби честитки за успешноста од страна на претседателот на ИНТЕРПОЛ Ахмед Насер Ел-Рајси.

За Бојмацалиев секогаш беше предизвик да се организира Денот на македонската полиција 7 Мај, како полицијата да биде поблиску до граѓаните, особено до најмладите, а целото одбележување да не биде истата приказна од претходната година.

Како човек кој е посветен на промоција на европски вредности и идеали, тој силно верува во демократијата, владеење на правото, и интеграција во Европската Унија, како клучни елементи за напредок на нашата државата. Без компромиси кога станува збор за владеење на правото, законите и правда за сите.

Како човек кој верува во креирање на силна демократија, пристојно општество каде сите се посреќни, поисполнети, толерантни и почитувани, Бојмацалиев ја дава својата поддршка на етничките малцинства и ранливите групи.

Бојмацалиев ја има визијата за Република Северна Македонија која е проспериритетна, европска држава, со силна економија, унапреден образовен систем, како и социјална правда и еднаквост за сите граѓани.

Неговата посветеност кон служењето на јавниот интерес и создавањето на безбедна заедница е она што го прави респектиран меѓу соработниците и граѓаните.

Бојмацалиев ја има улогата на дополнителен заменик министер за внатрешни работи во време кога државата е исправена пред клучен предизвик во преговорите со Европската Унија, а организирањето фер, слободни и демократски избори е врвен приоритет за кој тој се обврзува, се со цел чекор понатаму кон членството во ЕУ.

Тој силно верува дека Македонија нема алтернатива освен европскиот пат и силно ќе се бори како дел од СДСМ кој го предводи европскиот Фронт.

За таа цел тој се обврзува на транспарентност и праведност во изборниот процес, сметајќи дека ова е од суштинско значење за демонстрирање на демократскиот капацитет на земјата, како и кон создавањето на сигурна и стабилна атмосфера во која секој глас е слушнат.

Верува во наоѓање на заеднички јазик, како и на задржување на она што функционира и поправање на она што не функционира. Како носител на тешки одлуки, за Митко Бојмацалиев важи максимата „Промената секогаш носи нови можности”.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ХОРОР вест од Германија: 32-годишен Македонец убиен, настрадал во тепачка со Еритрејци

Триесет и две годишен Македонец бил убиен во германскиот град Есен. Тој настрадал по расправија со двајца Еритрејци. Кавгата се претворила во тепчака во која, македонскиот државјанин бил тепан со пивско шише објави Билд.де. Сведок на настанот му пружил прва помош и се обидел да го реанимира повредениот,...

Убава утринска вест: РАСТЕ минималната плата – од март, еве колку ќе изнесува

Од 2017 година минималната плата постојано растеше и сега изнесува 20.175 денари. За 6 години минималната плата се зголеми 4 пати, а во наредниот месец следи ново покачување. Прво се зголеми на 12.000, потоа на 15.200 денари, па на 18.000, а од минатата година таа изнесува 20.175 денари. За...

Журналисти от Западните Балкани, свързани с неправителствената организация AJCF, която дарява за популяризирането на руските разкази

Според медиите от Молдова, германската неправителствена организация "Assoziation Journalisten im Kampf um den Frieden" - (AJKF), "Асоциация на журналистите за борба за свобода" - е отпуснала грантове за популяризиране на руските разкази в Молдова. Медиите сочат определена Светлана Андреевна Бойко - пропагандатор на проруските наративи в Молдова -...

(ВИДЕО) Двојно убиство кое го потресе цел регион: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Маж (48) е уапсен вечерва во Србија под сомнение дека ги убил поранешната сопруга (47) и нејзината мајка (75). Телата се пронајдени во куќа во селото Раковац во близина на Беочин, јавуваат српските медиуми. Како што дознава Н1, полицијата го пронашла осомничениот на местото на убиството. На телата имало...

(ФОТО) ЛиДеМ со учество на 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија

Претставници од подмладокот на ЛДП, деновиве беа дел од 9-тата Национална конференција на Младежко ДПС во Софија. За ова информираа самите тие преку социјалните канали на партијата: -На одржувањето на деветатта (9) Национална конференција на Младежко ДПС (Бугарија) под слоганот „Силата е во нас“ во присуство на сите...

Голема несреќа: Лошата вест брзо се прошири – маж паднал од трет кат на познат трговски центар, не успеал да се спаси, голема трагедија...

30-годишен маж вечерва загинал при пад од третиот кат во Трговскиот центар Рајиќево, јавија медиумите во соседна Србија. Несреќата се случила околу 18:30 часот. Мажот паднал од висина од околу 15 метри, а деталите за трагедијата се уште не се познати.

18-годишна девојка исчезна во Струга: Нејзиниот татко моли за помош

Педесетгодишен стружанец трага по неговата 18 годишна ќерка која исчезнала. „Р.А.(50) од селото Лабуништа, струшко, пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка С.Б.(18)“, објави МВР. Во пронаоѓање на девојката вклучена е полицијата.

БРУТАЛНО НАСИЛСТВО: Маж (29) пцуел, навредувал и удрил девојка во глава – веста ги вознемири сите, најмногу жителите на градот Земун

Маж со иницијали, М.Ш. (29) е уапсен поради сомнение дека ја нападнал својата девојка С.О. (28). Се сомнева дека ја пцуел и навредувал девојката, а потоа и физички ја нападнал. Сето ова се случувало во Земун, во соседна Србија. Се сомничи дека неколку пати ја удрил во пределот на...

Тошковски потврди дека обезбедувач на Мицкоски нападнал друг полицаец – се огласиј и од ВМРО-ДПМНЕ, познато е што ќе сторат тие

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски бара од надлежните институции и служби целосно да го расчистат случајот, во кој член на обезбедувањето на Христијан Мицкоски нападнал полицаец во една кафеана, а потоа бил уапсен. -Во однос на инцидентот кој се случи изутринава пред угостителски објект на територија на...

Шефот на обезбедувањето на Мицкоски нападнал колега полициски службеник пред угостителски објект

Според порталот 360 степени, шефот на обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Ивица Б., рано изутрината нападнал колега полицаец кој извршувал службени дејствија, а веднаш по нападот бил лишен од слобода. Непотврдени информации велат дека полицијата, во потрага по дрога, сакала да изврши претрес во познат...

На пензионер му експлодирал половиот орган: Лекарите биле шокирани кога виделе што заглавил во меѓуножјето

Страшен медицински извештај од Австралија ја опишува судбината на пензионер (73) кој турнал неколку батерии во пенисот. Кога пензионерот ставил неколку батерии во пенисот, пенисот му пукнал. Д-р Брендан Акихико го опиша инцидентот во застрашувачки извештај. Медицинскиот тим истакна дека туѓите тела во уретрата претставуваат уролошки итен случај и...

(ВИДЕО) Се појави снимка од Навални, опозициски медиум во Русија порача: Ова не е последно видео од него – внимавајте што пренесувате

Објавено е видео од судница, кое наводно било снимено во четвртокот, кога на рочиштето преку видео врска се приклучил Алексеј Навални од затворската колонија. Клипот го објави независната руска медиумска куќа СОТА. „Алексеј е здрав и весел“, соопшти СОТА на својот канал „Телеграм“ и ги замоли новинарите да не...