Сите биле невакцинирани: Во Македонија за три недели од грип починале ШЕСТ лица

Бројката на починати лица од сезонски грип се искачи на шест лица, сето тоа во рок од три недели, изјави претседателот на Комисијата за заразни болести,- Александар Петличковски.

– Шест починати лица не е мала бројка. Мислам дека сите беа невакцинирани. Некои од нив се во возрасната група над 65 години, некои од 25 до 65 години – рече Петличковски на прес-конференцијата по седницата на таа комисија.

Милена Стевановиќ, директорката на Клиниката за инфективни болести во Скопје, изјави дека последниот смртен случај од грип е жена на возраст од околу 45 години со сериозни ризик од тешко заболување, со бројни коморбидитети, која починала на таа клиника.

Откри и каква е ситуацијата во моментот на Клиниката, односно колку болни лица се хоспитализирани.

– Седум лица заболени од грип во моментов се хоспитализирани на Инфективната клиника, пет со потврда, а двајца се на чекање. Шест лица се хоспитализирани со коронавирус,– рече Стевановиќ.

Стевановиќ додаде дека бројките растат и за кратко време ќе го достигнат својот пик и затоа сите треба да бидат внимателни.

– Грипот може да биде сериозна болест и треба да се сфати сериозно. Вакцината е најмоќното оружје во борбата против грипот и тоа треба да се има на ум,- рече Стевановиќ.

Комисијата за заразни болести на Македонија препорача да се носат маски во здравствените установи и домовите за заштита на старите лица.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

Како се честита Курбан Бајрам

Курбан Бајрам е еден од најважните исламски празници, кој се слави...

Анастасија Ражнатовиќ рано наутро замина за Германија, ќе го бодри сопругот Немања Гудељ на ЕП

Европското фудбалско првенство во Германија започна вчера, а првиот натпревар селекцијата...

Филипче: Младите бараат нешто ново, не бараат ригидна партиска структура

„Сметам дека оваа организациска поставеност на партијата го дала својот максимум...

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Како се честита Курбан Бајрам

Курбан Бајрам е еден од најважните исламски празници, кој се слави по светиот месец Рамазан. Овој празник започнува на 16 јуни 2024 година и трае следните три дена. Курбан Бајрам ширум светот се слави меѓу муслиманските заедници. Муслиманите го пречекуваат Бајрам во своите домови, а во зори одат...

Беса, ЗНАМ и Алтернатива ги објавија кандидатите за министри, денес и ВМРО-ДПМНЕ ќе го стори тоа – ЕВЕ кои имиња се во игра

Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на седници треба да ги утврди кандидатите за министри од коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од партијата на мандатарот Христијан Мицкоски. Тоа тој го соопшти пред четири дена и најави дека во вторник, 18 јуни, до Собранието ќе биде доставен официјалниот...

Анастасија Ражнатовиќ рано наутро замина за Германија, ќе го бодри сопругот Немања Гудељ на ЕП

Европското фудбалско првенство во Германија започна вчера, а првиот натпревар селекцијата на Србија го игра против Англија на 16 јуни. Освен поддршка од трибините, српските фудбалери можат да очекуваат поддршка и од своите партнерки, а Анастасија Ражнатовиќ заминала за Германија да го бодри својот сопруг Немањa Гудељ. Имено, Анастасија...

Филипче: Младите бараат нешто ново, не бараат ригидна партиска структура

„Сметам дека оваа организациска поставеност на партијата го дала својот максимум во некои минати времиња. Луѓето бараат нешто ново. Младите бараат нешто ново, не бараат ригидна партиска структура во којашто ќе слушнат наредба во која не учествувале. Сакаат да дадат свој придонес. А ќе дадат свој придонес...

Митко Јанчев останува градоначалник, се финализира списокот на министри

Митко Јанчев сепак останува градоначалник на Кавадарци и засега нема да биде дел од кабинетот на идниот премиер Христијан Мицкодки. Тој во изјава за медиуми потврдил дека со мандатарот Христијан Мицкоски разговарал да биде дел од новата влада, но одлучиле да го истурка градоначалничкиот мандат. -Во меѓусебен договор и...

Дончиќ и Далас не се предаваат – го прегазија Бостон и останаа во игра во финалето

Кошаркарите на Даалс на свој паркет ја победија екипата на Бостон со резултат 122:84 и така ја намалија предноста на Селтикс во финалната серија од НБА лигата. Имаше Бостон предност од 3:0 по првата финалана серија, направија и брејк, но Далас не дозволи вторпат да биде поразен во...

ЗНАМ определи кандидатите за министри : Филков за правда, Минчев за јавна администрација

Движењето ЗНАМ за наша Македонија на седница на Централниот одбор ги утврди кандидатите за министри во идната влада. Кандидат за министер за правда е Игор Филков, претседавач на ЦО на ЗНАМ, приватен стопанственик, управител на Спектрум Медика од Скопје. Предлог за министер за јавна администрација, Горан Минчев, генерален...

Петровска ја промовираше својата програма во Тетово

Кандидатката за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска, денеска во општинската организација на СДСМ во Тетово ја презентираше својата програма “Манифест за Социјалдемократија” со која таа планира големи реформи во СДСМ. „Предизвици и успех: „Социјалдемократската партија се соочила со многу предизвици, вклучувајќи изборни порази и политички кризи, но останала силна...

Филипче: Имам одлични односи со сите членови, сегашни и минати функционери

Кандидатот за претседател на СДСМ проф. д-р Венко Филипче, во интервју за „Фокус“ вели дека во партијата има одлични релации како со членството, така и со поранешни и сегашни функционери во партијата. Тој ја отфрла тезата која се шири во јавноста, како и од страна на ВМРО...

Деспотовски: Битола е желна за промени

Кандидатот за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Јован Деспотовски синоќа во Битола ја презентираше програмата Нов почеток за нов СДСМ. „Битола е желна за промени. Членството бара радикален дисконтинуитет со досегашните политики и кадровски политики. Партиските другари се погласно бараат ново раѓање на партијата. Нашата програма е...

Почнува муслиманскиот аџилак, се очекуваат два милиони аџии

Муслимани од целиот свет го започнаа денеска аџилакот во Саудиска Арабија, а властите очекуваат оваа година да се соберат два милиони луѓе, и покрај големите жештини. По обиколката на Кааба, светата камена структура во облик на коцка во внатрешноста на Големата џамија во Мека, аџиите се упатуваат кон...

Тренчевска: Кога имате апсолутна власт се губите, не го слушате гласот на народот

Јована Тренчевска, екс министерката за труд и социјална политика на тв21 рече дека не е добро тоа што ВМРО-ДПМНЕ има апсолутна власт. „И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имала апсолутна власт во минатото. Се покажало дека таа апсолутна власт не е добра за државата. Од апсолутна власт се губите, не...