Нови обвинувања: Ја тресат ли Онкологија нови скандали со злоупотреба на терапијата?

Емотивно и низ солзи, актуелната директорка на Онкологија сведочеше за очајната состојба во која е клиниката со која раководи. Виолета Клисаровска пред Анкетната комисија во Собранието со бројки и факти одговараше дека има ограниени ресурси а неограничен број на пациенти. Но доби и прашање дали ќе понесе одговорност ако скандалот не завршил само со предистрага на Обвинителството туку се уште го има низ онколошките амбуланти.

-Дали морално ќе одговарате ако и во Ваше време некој пациент не ја примил терапијата или и понатаму продолжува продажбата на биолошка и друга терапија, праша Зоран Коцевски – ВМРО-ДПМНЕ

-Не само во овој дел, воопштено недостатоците на лекови, целата таа ситуација на клиниката ме става и како човек, и како лекар и како медицински директор под голема морална одговорност. Сум помислувала јасно и гласно тоа да го изразам, но со оглед на истрагата не е пожелно во овој момент. Доколку се утврди вина истрагата кога ќе заврши, ве замолувам повторно да ми го поставите ова прашање, вели Виолета Клисаровска, директор на Клиника за Онкологија.

Десет години немало стручен колегиум и Клисаровска го возобновила уште истиот ден кога седбала во директорската фотелја. Формирала и онколошки колегиум кој споре нејзиното сведочење има улога да ги разгледува сите пациенти кои се за биолошка терапија. Но дали е тоа така и во пракса?

-Онколошкиот конзилиум ви е дисфункционален, нема вкупен број на потписи а се препишува биолошка терапија и на тој начин се агрегира дополнителна реална под наводници потреба на вашата Клиника, праша Рашела Мизрахи, претседател на Анкетна Комисија за скандалот на Онкологија

-Подетално ќе се информирам и секако нема да дозволам и да остане така нешто што сум го формирала со една квалитетна идеја, не би смеела да дозволам да стане дисфункционално и ветувам ќе се обрне повеќе внимание, вели Клисаровска.

А дека евентуални грозоморни криминали се уште има, тврди и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кои добиле информации од свиркачи.

-Ако тоа се потврди за точно тогаш навистина можам да кажам дека имаме работа со монструми, а не со луѓе кои и покрај ова што се случува и покрај епскиот скандал тие повторно продолжуваат со злоупотреби кои имаат нечовечки размери и ние планираме со ова да излеземе во јавност доколку ова што го достави свиркачот се потврди како точно и имаме намера на обвинителството да му отвориме сериозна работа бидејќи гледаме дека истрагата во МВР се калкулира, се препелкаат тогаш имаме ние намера, ние да ја преземеме работата во свои раце и да одиме до крај“, изјави Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Директорката на Онкологија кажа дека за агонијата во која работата ги информирале сите надлежни институции и очекуваат не кампањски, туку системски решенија.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Албанци од Косово направиле хаос во Венеција – го симнале италијанското, а го закачиле албанското знаме

На Денот на знамето, 29 ноември, група Албанци од Косово направиле хаос во Портогруаро, предградие на Венеција, јавуваат тамошните медиуми. Најмалку дваесетина Албанци го блокирале Корсо Мартири со своите автомобили, а потоа, и покрај забраната за автомобили, се упатиле кон плоштадот на Републиката во тој град и се...

Скопјанка подведувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи – потоа биле снимени

Рано утринава полицијата уапсила жена од Скопје, за која постојат сомнежи дека принудувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи. Тие ги снималe двете девојчиња. – На 01.12.2023 околу 06 часот во Скопје приведена е Г.Р. од Скопје поради основи на сомнение дека на територија на Скопје...

Каков народ сме ние: Мајката на Вања, Зорица мораше да објаснува што работи маж ѝ – за луѓето да не шират дезинформации

Чуден народ сме ние Македонците, правиме драми каде не треба. Можеби и сегде е така, но кај нас доаѓа до израз, затоа што сме навистина малку луѓе. На социјалните мрежи деновиве може да се прочитаат секакви коментари, теории на заговор и што се не, поврзани со исчезнувањето...

Веќе ДВА дена ги нема нигде: Две тинејџерки се качиле во такси во Грција – им се губи секоја трага

Две тинејџерки Елефтерија С.(13) и Аикатерини П.(14) од Калитеа, Грција, исчезнале вчера попладне откако наводно влегле во такси и се упатиле кон непозната дестинација. Грчката невладина организација „Насмевката на детето“ веднаш по налог на обвинителството објави детали за малолетниците бидејќи постојат причини поради кои се смета дека нивните...

Стотина полицајци ја бараат Вања: Проверени се подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни активности за пронаоѓање на 14-годишна Вања Ѓорчевска, која исчезна во понеделникот на пат кон училиште. Во изјава за медиумите дадена по посетата на СВР Скопје, министерот Спасовски рече дека се сослушани десетици лица и дека...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во потрагата по неа веќе се вклучи и Интерпол. Сликата на исчезнатото 14 годишно девојче ја објавија сите балкански земји. Овој случај го отвори прашањето...

Девојка (15) во Шведска обвинила таксист за силување – Нејзините браќа го обесија

Четири тинејџери, од кои тројца браќа, и 15-годишно девојче се осудени пред шведскиот суд за убиство на маж што таа го обвини за силување. Жртвата, таксист, беше пронајдена обесена во природниот резерват Енкопинг во централна Шведска во март. Судот во Упсала изјавил дека тој бил намамен таму со...

Доктор Ненад Лазаров: Ми го пресече патот, избегнав директен судир, ама се удривме – полицајците беа фини, ама ќе платам казна

Ми пресекува пат буквално прелетувајќи ја главната улица од споредна, кај тобако Томи во К.Вода, со двете деца во кола јас одвај успевам да закочам за да не биде тотален судар и со десен дел од предница го удирам дури во гепек, СРЕЌА, од што лета продолжува...

Вања чедо, дете мое, дете наше, ти се обраќа чичко Ерко, знам дека читаш: Ништо не си погрешила, се е простено, сите те сакаме!

Фејсбук статус на Eroll Erko Odisea: Вања чедо... Дете мое, дете наше. Ти се обраќа чичко Ерко дека е убеден дека ќе прочиташ. Сонце наше послушај го чичо! Ако за било што се чуствуваш виновна сонце? Ако мислиш дека си згрешила и несмееш да се појавиш. Чичино сите сме го поминале тоа. Сите сме биле...

УЖАС: Дански пратеник призна дека е во врска со 15-годишно девојче – еве што направи неговата партија

28-годишниот Мајк Вила Фонсека, пратеник во данскиот парламент, во интервју за TV 2 призна дека е во врска со 15-годишно девојче. Со тоа го прекршил кодексот на однесување на Партијата на умерените, кој не дозволува членовите да имаат сексуални односи со лица помлади од 18 години, пишува...

(ВИДЕО) Се запали градски автобус – соседите не се задоволни од својот јавен превоз

Градски автобус се запали на улицата Воислав Илиќ кај Синиот мост во Белград. Возачот веднаш се обидел да го изгасне пожарот, но не успеал. На местото на настанот излезе и полицијата. Според првичните информации, во пожарот нема повредени. Пред два дена, на 28 ноември, беше објавено дека градски автобус...

Груевски: Да не ја изградев салата „Борис Трајковски“, каде ќе се одржеше самитот на ОБСЕ?

Експремиерот Никола Груевски преку објава на својто фејсбук профил нагласи дека да не го изграделе СЦ Борис Трајковски, Филхармонијата и да не овозможиле градба на спортската сала Јане Сандански во општина Аеродором, ќе немаше каде да се одржи посериозен настан од ваков тип, алудирајќи на министерсткиот совет...