Ниту средба, ниту датум за избори

Откако премиерот Димитар Ковачевски ја повика ВМРО-ДПМНЕ во работната група за Изборниот законик да се договори датумот за изборите, а опозицијата одби, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обвини дека власта се плаши од изборно соочување.

Нема поместување на позициите помеѓу власта и опозицијата за договор за средба на која ќе се утврди датумот за изборите. Откако премиерот Димитар Ковачевски ја повика ВМРО-ДПМНЕ во работната група за Изборниот законик да се договори датумот за изборите, а опозицијата одби, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обвини дека власта се плаши од изборно соочување. Ниту претседателот на работната група Александар Новаковски досега не е известен дека работната група за Изборниот законик треба да го договара датумот за изборите.

Претседателот на Собранието Талат Џафери на брифинг со новинарите изјави дека за него е неприфатливо на 8 мај да се одржат изборите, единствен датум на кој претседателските и парламентарните избори се среќаваат во редовен термин, а на кој, пак, инсистира Мицкоски.

Мицкоски: Мачо-тактика

– Нема датум за избори затоа што во владините партнери имаат чудна мачо-тактика, а од друга страна молат Бога никогаш да не се случат избори, бидејќи карактерно се кукавици. Во јавноста имаат мачо-пораки, а во суштина се плашат да излезат на избори и прават калкулации. Ако оделе на редовни избори, без разлика што ќе трошат десетици милиони народни пари, мислат дека ќе имале добар резултат на претседателските, па што подалеку ќе биле парламентарните и луѓето ќе отишле на годишни одмори, излезеноста ќе била помала и на тој начин ќе постигнеле некаков конкурентен резултат и како третопласирани на изборите ќе имаат можност да учествуваат во идната влада. Но, тоа е математика што нема да биде таква. Ќе доживеат катастрофа на претседателските, а потоа уште поголема катастрофа на парламентарните избори – изјави Мицкоски.

Тој упати порака до сите, како што вели, чесни членови на СДСМ и до раководството, кои не се согласуваат со политиките на малкумината од врхушката, да не бидат измеќари на ДУИ.

– Ја слушнавте изјавата на Талат Џафери, тој диригира, а Ковачевски, Зечевиќ, Спасовски и Пендаровски играат. Како што тој диригира, тие така играат. Затоа ги повикувам сите членови на СДСМ, има место за сите, напуштете ги овие луѓе, одат во бездна, а со нив и Македонија оди во бездна. Тоа што тие го заговараат се претседателски избори во март и парламентарни во јуни.
Се наоѓаме на помалку од четири месеци пред официјалната кампањата за претседателските избори. Препораките на ОБСЕ и ОДИХР се јасни – шест месеци пред почеток на кампања не смее да има измени на Изборниот законик. Од почетокот се проблематизира кампањата. Да седнеме час поскоро и да излеземе од овој ќорсокак во кој сакаат да ја втурнат Македонија – вели Мицкоски.

Премиерот Ковачевски, откако првично одби на лидерска средба да се договора датумот на изборите и порача разговорите да се водат во работна група во Собранието, минатата недела ја повика ВМРО-ДПМНЕ да се вклучи во работната група за измени на Изборниот законик и таму да се договорат за изборите.

– Ги поттикнувам да делегираат свој претставник во работната група при Министерството за правда, бидејќи не може една или две партии да одлучуваат за процес во кој учествуваат 30 и повеќе политички партии. Местото за такво нешто е во работна група која, како и секогаш, тоа го прави – рече тогаш Ковачевски, иако досега никогаш датумот за изборите не бил договаран на таков начин.

Според Ковачевски, во таа работна група прво ќе бидат усогласени финално препораките на ОБСЕ/ОДИХР во законот и ќе може да се разговара за точниот датум на изборите. Сè друго, според премиерот, е вонинституционално.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Албанци од Косово направиле хаос во Венеција – го симнале италијанското, а го закачиле албанското знаме

На Денот на знамето, 29 ноември, група Албанци од Косово направиле хаос во Портогруаро, предградие на Венеција, јавуваат тамошните медиуми. Најмалку дваесетина Албанци го блокирале Корсо Мартири со своите автомобили, а потоа, и покрај забраната за автомобили, се упатиле кон плоштадот на Републиката во тој град и се...

Скопјанка подведувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи – потоа биле снимени

Рано утринава полицијата уапсила жена од Скопје, за која постојат сомнежи дека принудувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи. Тие ги снималe двете девојчиња. – На 01.12.2023 околу 06 часот во Скопје приведена е Г.Р. од Скопје поради основи на сомнение дека на територија на Скопје...

Каков народ сме ние: Мајката на Вања, Зорица мораше да објаснува што работи маж ѝ – за луѓето да не шират дезинформации

Чуден народ сме ние Македонците, правиме драми каде не треба. Можеби и сегде е така, но кај нас доаѓа до израз, затоа што сме навистина малку луѓе. На социјалните мрежи деновиве може да се прочитаат секакви коментари, теории на заговор и што се не, поврзани со исчезнувањето...

Веќе ДВА дена ги нема нигде: Две тинејџерки се качиле во такси во Грција – им се губи секоја трага

Две тинејџерки Елефтерија С.(13) и Аикатерини П.(14) од Калитеа, Грција, исчезнале вчера попладне откако наводно влегле во такси и се упатиле кон непозната дестинација. Грчката невладина организација „Насмевката на детето“ веднаш по налог на обвинителството објави детали за малолетниците бидејќи постојат причини поради кои се смета дека нивните...

Стотина полицајци ја бараат Вања: Проверени се подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни активности за пронаоѓање на 14-годишна Вања Ѓорчевска, која исчезна во понеделникот на пат кон училиште. Во изјава за медиумите дадена по посетата на СВР Скопје, министерот Спасовски рече дека се сослушани десетици лица и дека...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во потрагата по неа веќе се вклучи и Интерпол. Сликата на исчезнатото 14 годишно девојче ја објавија сите балкански земји. Овој случај го отвори прашањето...

Девојка (15) во Шведска обвинила таксист за силување – Нејзините браќа го обесија

Четири тинејџери, од кои тројца браќа, и 15-годишно девојче се осудени пред шведскиот суд за убиство на маж што таа го обвини за силување. Жртвата, таксист, беше пронајдена обесена во природниот резерват Енкопинг во централна Шведска во март. Судот во Упсала изјавил дека тој бил намамен таму со...

Доктор Ненад Лазаров: Ми го пресече патот, избегнав директен судир, ама се удривме – полицајците беа фини, ама ќе платам казна

Ми пресекува пат буквално прелетувајќи ја главната улица од споредна, кај тобако Томи во К.Вода, со двете деца во кола јас одвај успевам да закочам за да не биде тотален судар и со десен дел од предница го удирам дури во гепек, СРЕЌА, од што лета продолжува...

Вања чедо, дете мое, дете наше, ти се обраќа чичко Ерко, знам дека читаш: Ништо не си погрешила, се е простено, сите те сакаме!

Фејсбук статус на Eroll Erko Odisea: Вања чедо... Дете мое, дете наше. Ти се обраќа чичко Ерко дека е убеден дека ќе прочиташ. Сонце наше послушај го чичо! Ако за било што се чуствуваш виновна сонце? Ако мислиш дека си згрешила и несмееш да се појавиш. Чичино сите сме го поминале тоа. Сите сме биле...

УЖАС: Дански пратеник призна дека е во врска со 15-годишно девојче – еве што направи неговата партија

28-годишниот Мајк Вила Фонсека, пратеник во данскиот парламент, во интервју за TV 2 призна дека е во врска со 15-годишно девојче. Со тоа го прекршил кодексот на однесување на Партијата на умерените, кој не дозволува членовите да имаат сексуални односи со лица помлади од 18 години, пишува...

(ВИДЕО) Се запали градски автобус – соседите не се задоволни од својот јавен превоз

Градски автобус се запали на улицата Воислав Илиќ кај Синиот мост во Белград. Возачот веднаш се обидел да го изгасне пожарот, но не успеал. На местото на настанот излезе и полицијата. Според првичните информации, во пожарот нема повредени. Пред два дена, на 28 ноември, беше објавено дека градски автобус...

Груевски: Да не ја изградев салата „Борис Трајковски“, каде ќе се одржеше самитот на ОБСЕ?

Експремиерот Никола Груевски преку објава на својто фејсбук профил нагласи дека да не го изграделе СЦ Борис Трајковски, Филхармонијата и да не овозможиле градба на спортската сала Јане Сандански во општина Аеродором, ќе немаше каде да се одржи посериозен настан од ваков тип, алудирајќи на министерсткиот совет...