Најголемата месечна плата била 195.000 евра, а највештиот заработил 7 милиони евра – УЈП даде отчет за лани

Директорката на УЈП Сања Лукаревска најави дополнителни контроли кај оние што оствариле најголеми плати. Таа рече дека има симптоматични исплати за права за индустриска сопственост, за авторско право, за закуп на сопствен имот, за консултантски услуги

Околу 7 милиони евра минатата година заработил и пријавил скопјанец во Управата за јавни приходи. За кого станува збор и од што ги заработил овие 440.045.571 денари, според УЈП претставува даночна тајна, но тоа е најголемиот бруто-доход за 2022 година. Директорката на УЈП Сања Лукаревска информираше и за најголем износ пријавен од плати од работен однос и на годишна основа скопјанец заработил дури 2,35 милиони евра, или неговата месечна бруто-плата изнесувала 195.00 евра! Оваа плата е исплатена во дејноста „Трговија на големо со производи од тутун“.

Директорката Лукаревска вчера ги презентираше информациите врз основа на годишните даночни пријави што секоја година ги пополнуваат граѓаните кои на каков било начин остваруваат некаков доход. Таа рече дека ќе има дополнителна контрола од УЈП кај оние што оствариле многу високи плати. На листата десетмина со најголеми плати – деветмина се од Скопје, а еден е од Струга. Најниската од овие 10 бруто-плати изнесува 63.800 евра.

– Станува збор за големи суми, ќе има дополнителни контроли, затоа што исплаќаат за права за индустриска сопственост, за авторско право, за закуп на сопствен имот, за консултантски услуги и тоа е прилично симптоматично, па се очекува дека ќе исплатат и повисоки плати, соодветно и дивиденда. Со цел да ги избегнеме сите овие сомнежи и нелогичности од законски аспект, ние ќе направиме соодветни дополнителни анализи – рече Лукаревска.

Најголемата исплатена дивиденда е 3,7 милиони евра и е исплатена на скопјанец што се јавува како сопственик на удел во болница. Речиси 3 милиони евра добил и скопјанец што го продал својот удел во трговско друштво чија дејност е „производство на филмови, видеофилмови и телевизиска програма“.

За некого не е лошо ни да е земјоделец. Највисоката годишна заработка е пријавена од скопјанец кому продажбата на земјоделски производи од сопствено производство, лани му донела околу 300.000 евра приход.

Добро може да се живее и од некакво вршење самостојна дејност, ако се погоди што и како да се работи. За најуспешниот самостоен вршител на дејност, тоа значи инкасирани еден милион евра во текот на минатата година. Во 10-те топ рангирани самостојни вршители се адвокати, нотари, угостители, одгледувачи на жито и мешункасти растенија и од дејноста производство на амбалажа од хартија, информира Лукаревска.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Албанци од Косово направиле хаос во Венеција – го симнале италијанското, а го закачиле албанското знаме

На Денот на знамето, 29 ноември, група Албанци од Косово направиле хаос во Портогруаро, предградие на Венеција, јавуваат тамошните медиуми. Најмалку дваесетина Албанци го блокирале Корсо Мартири со своите автомобили, а потоа, и покрај забраната за автомобили, се упатиле кон плоштадот на Републиката во тој град и се...

Скопјанка подведувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи – потоа биле снимени

Рано утринава полицијата уапсила жена од Скопје, за која постојат сомнежи дека принудувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи. Тие ги снималe двете девојчиња. – На 01.12.2023 околу 06 часот во Скопје приведена е Г.Р. од Скопје поради основи на сомнение дека на територија на Скопје...

Каков народ сме ние: Мајката на Вања, Зорица мораше да објаснува што работи маж ѝ – за луѓето да не шират дезинформации

Чуден народ сме ние Македонците, правиме драми каде не треба. Можеби и сегде е така, но кај нас доаѓа до израз, затоа што сме навистина малку луѓе. На социјалните мрежи деновиве може да се прочитаат секакви коментари, теории на заговор и што се не, поврзани со исчезнувањето...

Веќе ДВА дена ги нема нигде: Две тинејџерки се качиле во такси во Грција – им се губи секоја трага

Две тинејџерки Елефтерија С.(13) и Аикатерини П.(14) од Калитеа, Грција, исчезнале вчера попладне откако наводно влегле во такси и се упатиле кон непозната дестинација. Грчката невладина организација „Насмевката на детето“ веднаш по налог на обвинителството објави детали за малолетниците бидејќи постојат причини поради кои се смета дека нивните...

Стотина полицајци ја бараат Вања: Проверени се подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни активности за пронаоѓање на 14-годишна Вања Ѓорчевска, која исчезна во понеделникот на пат кон училиште. Во изјава за медиумите дадена по посетата на СВР Скопје, министерот Спасовски рече дека се сослушани десетици лица и дека...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во потрагата по неа веќе се вклучи и Интерпол. Сликата на исчезнатото 14 годишно девојче ја објавија сите балкански земји. Овој случај го отвори прашањето...

Девојка (15) во Шведска обвинила таксист за силување – Нејзините браќа го обесија

Четири тинејџери, од кои тројца браќа, и 15-годишно девојче се осудени пред шведскиот суд за убиство на маж што таа го обвини за силување. Жртвата, таксист, беше пронајдена обесена во природниот резерват Енкопинг во централна Шведска во март. Судот во Упсала изјавил дека тој бил намамен таму со...

Доктор Ненад Лазаров: Ми го пресече патот, избегнав директен судир, ама се удривме – полицајците беа фини, ама ќе платам казна

Ми пресекува пат буквално прелетувајќи ја главната улица од споредна, кај тобако Томи во К.Вода, со двете деца во кола јас одвај успевам да закочам за да не биде тотален судар и со десен дел од предница го удирам дури во гепек, СРЕЌА, од што лета продолжува...

Вања чедо, дете мое, дете наше, ти се обраќа чичко Ерко, знам дека читаш: Ништо не си погрешила, се е простено, сите те сакаме!

Фејсбук статус на Eroll Erko Odisea: Вања чедо... Дете мое, дете наше. Ти се обраќа чичко Ерко дека е убеден дека ќе прочиташ. Сонце наше послушај го чичо! Ако за било што се чуствуваш виновна сонце? Ако мислиш дека си згрешила и несмееш да се појавиш. Чичино сите сме го поминале тоа. Сите сме биле...

УЖАС: Дански пратеник призна дека е во врска со 15-годишно девојче – еве што направи неговата партија

28-годишниот Мајк Вила Фонсека, пратеник во данскиот парламент, во интервју за TV 2 призна дека е во врска со 15-годишно девојче. Со тоа го прекршил кодексот на однесување на Партијата на умерените, кој не дозволува членовите да имаат сексуални односи со лица помлади од 18 години, пишува...

(ВИДЕО) Се запали градски автобус – соседите не се задоволни од својот јавен превоз

Градски автобус се запали на улицата Воислав Илиќ кај Синиот мост во Белград. Возачот веднаш се обидел да го изгасне пожарот, но не успеал. На местото на настанот излезе и полицијата. Според првичните информации, во пожарот нема повредени. Пред два дена, на 28 ноември, беше објавено дека градски автобус...

Груевски: Да не ја изградев салата „Борис Трајковски“, каде ќе се одржеше самитот на ОБСЕ?

Експремиерот Никола Груевски преку објава на својто фејсбук профил нагласи дека да не го изграделе СЦ Борис Трајковски, Филхармонијата и да не овозможиле градба на спортската сала Јане Сандански во општина Аеродором, ќе немаше каде да се одржи посериозен настан од ваков тип, алудирајќи на министерсткиот совет...