Кои се првичните симптоми на дијабетес?

Што е дијабетес?

Дијабетесот, или формално дијабетес малитус е хронично заболување на метаболизмот, кое се карактеризира со покачени нивоа на гликозата, шеќерот во крвта на гладно > 7,0 ммол/Л или на ниво на гликоза мерена два часа по тестот за толеранција на гликоза тестот плазматска гликоза > 11,0 ммол/Л. Едноставно кажано тоа е заболување кај кое организмот не е способен за навремена дистрибуција на шеќерот во клетките, поради што тој се задржува во циркулацијата подолго време, а токму таа состојба е причина за појава на многу симптоми и развој на сериозни здравствени последици од оваа болест.

Зошто е важно да се открие рано!

Дијабетесот е многу подмолна болест бидејки не секогаш симптомите на нарушената регулација на гликозата се јавуваат веднаш. Кога се јавува хипергликемија – покачени нивоа при кои гликозата стои во крвните садови таа создава таканаречени гликациски продукти, или слободни радикали – молекули кои ги оштетуваат клетките од внатрешната обвивка на крвните садови, што со текот на времето може да прогресира и дури и без свесност на човекот да биде причина за појава на ретинопатија (оштетени садови во ретината во окото), нефропатија (оштетување на клетките и функцијата на бубрезите), невропатија (оштетување на периферните нерви), како и да доведе до појава на инферкт или мозочен удар. Исто така, подеднакво опасна може да биде и симптомот на хипогликемија или наглото паѓање на шеќерот кое може да се јави кај овие лица кое може да предизвика дури и кома и смрт. Поради овие причини раното откривање на болеста, со цел да се спречи појавата на овие симптоми и последици и да се обезбеди добра регулација и контрола е исклучително важна.

Видови дијабетес

Дијабетес тип 1 – или инсулинско зависен тип, при кој како последица на автоимуни реакции доаѓа до оштетување на панкреасот кој престанува да создава инсулин, неопходен за дистрибуција на шеќерот од крвта во клетките. Се јавува вообичаено во детството или помладите години, а овие лица мораа целиот свој живот да земаат инсулин како терапија.

Дијабетес тип 2 – или состојба на инсулинска резистенција при која панкреасот создава доволно инсулин но поради оштетување на инсулинските рецептори, клеточните мембрани и намалена чувствителност на инсулинот тој тешко и помалку овозможува внесување на шеќерот во клетките. Оваа состојба често е поврзана и со хиперинсулинемија при која телото постојано создава големи количини инсулин кои и покрај тоа не успеваат ефикасно да го дистрибуираат шеќерот во клетките.

Гестациски – ендокрино пореметување кое се јавува релативно често за време на бременоста, вообичаено по породувањето самостојно се регулира но претставува голем ризик фактор за појава на тип 2 подоцна во животот.

Голем број лица имаат и таканаречана состојба на пред-дијабетес, гранично пореметување на нивоата на шеќер, чести флуктации па нормализирања на шеќерот што е индикатор за нарушена регулација и без соодветни прмомени во животниот стил и исхраната лесно може да прогресира во дијабетес тип 2.

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

ПОВЕЌЕ ОД АВТОРОТ

- A word from our sponsors -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Албанци од Косово направиле хаос во Венеција – го симнале италијанското, а го закачиле албанското знаме

На Денот на знамето, 29 ноември, група Албанци од Косово направиле хаос во Портогруаро, предградие на Венеција, јавуваат тамошните медиуми. Најмалку дваесетина Албанци го блокирале Корсо Мартири со своите автомобили, а потоа, и покрај забраната за автомобили, се упатиле кон плоштадот на Републиката во тој град и се...

Скопјанка подведувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи – потоа биле снимени

Рано утринава полицијата уапсила жена од Скопје, за која постојат сомнежи дека принудувала две малолетнички да имаат сексуални односи со возрасни мажи. Тие ги снималe двете девојчиња. – На 01.12.2023 околу 06 часот во Скопје приведена е Г.Р. од Скопје поради основи на сомнение дека на територија на Скопје...

Каков народ сме ние: Мајката на Вања, Зорица мораше да објаснува што работи маж ѝ – за луѓето да не шират дезинформации

Чуден народ сме ние Македонците, правиме драми каде не треба. Можеби и сегде е така, но кај нас доаѓа до израз, затоа што сме навистина малку луѓе. На социјалните мрежи деновиве може да се прочитаат секакви коментари, теории на заговор и што се не, поврзани со исчезнувањето...

Веќе ДВА дена ги нема нигде: Две тинејџерки се качиле во такси во Грција – им се губи секоја трага

Две тинејџерки Елефтерија С.(13) и Аикатерини П.(14) од Калитеа, Грција, исчезнале вчера попладне откако наводно влегле во такси и се упатиле кон непозната дестинација. Грчката невладина организација „Насмевката на детето“ веднаш по налог на обвинителството објави детали за малолетниците бидејќи постојат причини поради кои се смета дека нивните...

Стотина полицајци ја бараат Вања: Проверени се подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни активности за пронаоѓање на 14-годишна Вања Ѓорчевска, која исчезна во понеделникот на пат кон училиште. Во изјава за медиумите дадена по посетата на СВР Скопје, министерот Спасовски рече дека се сослушани десетици лица и дека...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во потрагата по неа веќе се вклучи и Интерпол. Сликата на исчезнатото 14 годишно девојче ја објавија сите балкански земји. Овој случај го отвори прашањето...

Девојка (15) во Шведска обвинила таксист за силување – Нејзините браќа го обесија

Четири тинејџери, од кои тројца браќа, и 15-годишно девојче се осудени пред шведскиот суд за убиство на маж што таа го обвини за силување. Жртвата, таксист, беше пронајдена обесена во природниот резерват Енкопинг во централна Шведска во март. Судот во Упсала изјавил дека тој бил намамен таму со...

Доктор Ненад Лазаров: Ми го пресече патот, избегнав директен судир, ама се удривме – полицајците беа фини, ама ќе платам казна

Ми пресекува пат буквално прелетувајќи ја главната улица од споредна, кај тобако Томи во К.Вода, со двете деца во кола јас одвај успевам да закочам за да не биде тотален судар и со десен дел од предница го удирам дури во гепек, СРЕЌА, од што лета продолжува...

Вања чедо, дете мое, дете наше, ти се обраќа чичко Ерко, знам дека читаш: Ништо не си погрешила, се е простено, сите те сакаме!

Фејсбук статус на Eroll Erko Odisea: Вања чедо... Дете мое, дете наше. Ти се обраќа чичко Ерко дека е убеден дека ќе прочиташ. Сонце наше послушај го чичо! Ако за било што се чуствуваш виновна сонце? Ако мислиш дека си згрешила и несмееш да се појавиш. Чичино сите сме го поминале тоа. Сите сме биле...

УЖАС: Дански пратеник призна дека е во врска со 15-годишно девојче – еве што направи неговата партија

28-годишниот Мајк Вила Фонсека, пратеник во данскиот парламент, во интервју за TV 2 призна дека е во врска со 15-годишно девојче. Со тоа го прекршил кодексот на однесување на Партијата на умерените, кој не дозволува членовите да имаат сексуални односи со лица помлади од 18 години, пишува...

(ВИДЕО) Се запали градски автобус – соседите не се задоволни од својот јавен превоз

Градски автобус се запали на улицата Воислав Илиќ кај Синиот мост во Белград. Возачот веднаш се обидел да го изгасне пожарот, но не успеал. На местото на настанот излезе и полицијата. Според првичните информации, во пожарот нема повредени. Пред два дена, на 28 ноември, беше објавено дека градски автобус...

Груевски: Да не ја изградев салата „Борис Трајковски“, каде ќе се одржеше самитот на ОБСЕ?

Експремиерот Никола Груевски преку објава на својто фејсбук профил нагласи дека да не го изграделе СЦ Борис Трајковски, Филхармонијата и да не овозможиле градба на спортската сала Јане Сандански во општина Аеродором, ќе немаше каде да се одржи посериозен настан од ваков тип, алудирајќи на министерсткиот совет...