Излезе денешната статистика: Бројот на ЗАБОЛЕНИ и ПОЧИНАТИ од Ковид-19 повторно голем

0

Во последните 24 часа направени се 1.284 тестови, а регистрирани се нови 429 случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 171
• Охрид – 28
• Битола – 27
• Куманово -19
• Прилеп, Кавадарци, Велес и Гевгелија – по 17
• Штип, Делчево и Берово – по 13
• Тетово и Кочани – по 12
• Радовиш – 7
• Неготино – 6
• Струмица, Кичево, Крива Паланка, Дебар и Демир Хисар – по 4
• Гостивар, Струга, Валандово и Кратово – по 3
• Ресен и Виница – по 2
• Свети Николе, Македонски Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1
Од вкупниот број на позитивни (429), регистрирани се 95 реинфекции.
Регистрирани сe 572 оздравени пациенти од:
• Скопје – 169
• Охрид – 125
• Струга – 37
• Битола -28
• Куманово – 26
• Кавадарци и Велес – по 21
• Прилеп – 19
• Дебар – 14
• Радовиш – 12
• Кочани – 11
• Струмица – 10
• Штип и Гостивар – по 9
• Неготино и Свети Николе – по 8
• Гевгелија, Тетово и Кичево – по 7
• Берово – 5
• Кратово – 3
• Крива Паланка, Демир Хисар, Валандово, Виница, Пехчево и Богданци – по 2
• Ресен, Македонски Брод, Пробиштип и Демир Капија – по 1

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (70г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 4 починати лица, од Скопје (73г), Битола (82г), Струмица (82г) и Охрид (49г). Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 13.08. до 18.08.2022 година.

Направени се 1.284 теста преку: ИЈЗ-183, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-26, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–122, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-25, Биотек-19, Систина-42, лабораторија Лаор-11, Синлаб-9, Ремедика-10, Плодност-5, Генеа-3, Никоб Лаб-48, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 593.

Досега во земјата се направени вкупно 2.144.544 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.549, бројот на оздравени пациенти е 326.217, на починати е 9.455, а бројот на активни случаи изнесува 2.877

Сподели